Počela velika akcija saobraćajne policije: Na šta vozači treba da obrate pažnju i do kada traje?
Komentari07/04/2025
-16:06
Od danas do kraja nedelje saobraćajna policija Srbije sprovodi međunarodnu akciju pojačane kontrole brzine, kao deo koordinisanih aktivnosti u okviru mreže ROADPOL.
Akcija je fokusirana na kontrolu prekoračenja brzine, jer je to po rasporedu ROADPOL-a za ovaj deo godine.
"Na godišnjem nivou imamo deset akcija, od kojih su dve posvećene brzini – jedna u proleće, druga u avgustu", rekao je za Euronews Srbija Aleksandar Radenković iz Uprave saobraćajne policije.
Akcija se sprovodi paralelno u 34 evropske zemlje, a centralni događaj biće 24-časovna kontrola brzine "Speed Marathon" u sredu, 9. aprila.
"Brzina je najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda sa smrtnim ishodima, zbog čega ovu akciju doživljavamo kao izuzetno važnu. Kolokvijalno, ona se i naziva 'ubicom broj jedan na putevima'“, dodaje Radenković.
Prema podacima MUP-a, samo od početka godine zabeleženo je preko 131.000 prekršaja prekoračenja brzine, što je povećanje od 4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
"Taj broj prekršaja odražava, s jedne strane, ozbiljan rad naših kolega na terenu, ali i nedovoljno razvijenu saobraćajnu disciplinu među vozačima“, ističe Radenković.
Kako će izgledati akcija?
U akciju će biti uključeni svi dostupni tehnički resursi – presretači, ručni radari, stacionarni sistemi i videonadzor, a cilj je prevencija, a ne samo sankcionisanje.
"U poslednjih nekoliko godina zabeležili smo konstantan porast prekršaja, što pokazuje da je neophodno dodatno ulaganje u prevenciju i tehničku opremljenost, ali i edukaciju vozača“, kaže Radenković.

E-Stock/Miloš Rafailović
Poseban akcenat stavlja se i na odgovornost lokalnih samouprava koje, kako navodi, treba da prepoznaju značaj postavljanja kamera i drugih sistema za merenje brzine.
"U Srbiji se već meri prosečna brzina na auto-putevima, ali je potrebno uvesti dodatne mehanizme kako bi građani poštovali propise, ne zbog kazne, već zbog bezbednosti“, dodaje on.
Najavljeno pooštravanje kazni
Radenković ističe i da je vreme za pooštravanje kaznene politike, jer trenutne kazne ne predstavljaju ozbiljnu prepreku za veliki broj vozača.
"Trenutno se kazne za prekoračenje brzine kreću od 3.000 do 10.000 dinara. Kazna od 3.000, koja se umanjuje na 1.500 dinara ako se plati u roku od osam dana, verovatno ne pogađa dovoljno ozbiljno veliki broj naših građana", ocenjuje on.
Najavljuje i izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja, koje će doneti strože kazne za prekršaje, naročito one koji najviše ugrožavaju živote – poput brzine i vožnje pod uticajem alkohola.
"Biće pooštrene kazne, ali je naš krajnji cilj da promenimo svest vozača. Želimo da se pravila poštuju ne zbog kazne, već da bismo svi zajedno bili bezbedni na putevima", zaključuje Radenković.
Komentari (0)