Selaković položio cvet i knjigu na mestu Narodne biblioteke bombardovane 6. aprila 1941.
Komentari06/04/2025
-10:45

Ministar kulture u tehničkom mandatu Nikola Selaković simbolično je položio cvet i knjigu na Kosančićevom vencu - lokalitetu nekadašnje Narodne biblioteke Srbije, koja je na današnji dan 1941. godine do temelja spaljena u bombardovanju.
Ministar je ovom prilikom rekao da je u godini u kojoj obeležavamo i proslavljamo 80. godišnjicu pobede nad nacizmom i fašizmom važno da se podsetimo kako je kod nas sve počelo u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji, razaranjem prestonog grada Beograda zapaljivim bombama Narodne biblioteke Srbije, saopšteno je iz Ministarstva kulture.
"Lično je Adolf Hitler izdao naređenje za bombardovanje naše prestonice, a kao prioritet u bombardovanju čak pre bilo kakvih vojnih efektiva i ciljeva postavljena je Narodna biblioteka", rekao je Selaković.
Prema njegovim rečima, Aleksandar Ler, koji je predvodio taj krvav pir i taj pokušaj uništenja i naše kulture i razaranja identiteta, na svom suđenju je rekao da je Narodna biblioteka bila prioritet zato što je ta ustanova sačuvala i čuva ono što vekovima čini identitet srpskog naroda.

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju
Ministar je istakao da je sama činjenica da se ovde okupljamo svakog 6. aprila i položimo cvet i knjigu u znak sećanja na sve one koji su stradali i izgubili svoje najmilije, ali i u znak stradanja najdragocenijih srpskih knjiga, rukopisa, spisa, vladarskih povelja, svedoči da neprijatelj u svojim namerama nije uspeo.
"Uveren sam da ove ruševine i ostaci Narodne biblioteke neće još zadugo stajati ovako i da će Kosančićev venac i Beograd, Srbija i srpski narod dobiti zasluženo obeležje knjizi koju je neko ovde pokušao da ubije, identitetu koji je neko ovde pokušao da zatre i razori", rekao je ministar.
Dan sećanja na stradanje Narodne biblioteke obeležava se 6. aprila kada je počelo bombardovanje Beograda u Drugom svetskom ratu, a jedna od najstarijih i najznačajnijih ustanova kulture u našoj zemlji bila je među prvim metama nacista.
U požaru izazvanom bombardovanjem je uništeno je 500.000 svezaka, oko 1.500 ćirilskih rukopisa i povelja od 12. do 17. veka, bogata kartografska i grafička zbirka, a nepovratno je nestao i knjiški fond ličnih biblioteka Vuka Karadžića, Dositeja Obradovića, Đure Daničića i Janka Šafarika.
Nova zgrada Narodne biblioteke Srbije, u kojoj se ova republička ustanova kulture nalazi i danas, otvorena je 6. aprila 1973. godine - na godišnjicu bombardovanja.
Komentari (0)