Društvo

Deo kragujevačkih apoteka ide pod koncesiju: Građani brinu zbog cena lekova, a zaposleni za svoje poslove

Komentari

Autor: Euronews Srbija

17/02/2025

-

12:56

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Grad Kragujevac donosi odluku da 13 državnih apoteka od ukupno 28 kojima upravlja apotekarska ustanova, ustupi privatnicima pod koncesiju.

Nadležni navode da državne apoteke ne mogu da se bore sa konkurencijom i da je to trend u celoj Srbiji. 

Zaposleni u apotekama zabrinuti su za svoje poslove, a građani da će plaćati skuplje lekove. 

Zakon iz 2013. godine, kojim su nabavke u državnim apotekama stavljene pod kontrolu RFZO-a, doveo ih je, kako se navodi, u neravnopravan položaj. Kragujevačke apoteke su par puta dobile i novčanu pomoć iz gradskog budžeta kako bi mogle da nastave sa radom. 

"Koncesioni akt u vidu javnog poziva je objavljen 31. januara. Do 11. aprila je otvoren javni poziv i ono što je najvažnije to je zabrinutost zaposlenih da li će ostati bez posla. Koncesionim aktom kroz javni poziv je uređeno da svi zdravstveni radnici, njih 77, budu preuzeti", rekla je za Euronews Srbija Gordana Damjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.
  
Prema rečima nadležnih, apotekarska ustanova ne može da posluje samostalno i uslovi poslovanja su takvi da ne mogu da se takmiče sa privatnim apotekama. 

Kada govorimo o refundaciji Republičkog fonda, refundacija je 90 dana, a potraživanja dobavljača su 45 dana. Nelojalna konkurencija i ugroženi su od strane privatnih apoteka kojih ima, vidite, na svakom koraku. 

Zaposleni u apotekarskoj ustanovi Kragojevac smatraju da bi finansiranje državnih apoteka trebalo da se vrati na republički nivo. 

"Razlozi zbog kojih se radi ovo sa državnim apotekama, nismo mi jedini usamljeni u ovome, naravno da je čitav ovaj postupak, što se bar mene tiče, a mislim i većine zaposlenih, vrlo upitan. Ova situacija je ista, ili ako ne i slična, u svim apotekarskim ustanovama u Srbiji. U Vojvodini više uopšte nemate apotekarsku ustanovu nijednu. U centralnoj Srbiji ih ima još otprilike deset", kazala je Našata Đurić, pomoćnica direktora za finansijske i ekonomske poslove AU Kragujevac.

Podsećanja radi, prva državna apoteka, praviteljstvena, otvorena je upravo u Kragujevcu 1836. godine. 

O ovoj temi za Euronews Srbija govorila je i Gorica Đokić iz Sindikata lekara i farmaceuta.

Na pitanje da li je neophodno da dođe do privatizacije apoteka ona odgovara da je to veoma teško pitanje o kojem odlučuje država. Ona ipak, navodi da zaposleni u većini državnih apotekarskih ustanova želi da se vrati pod okrilje države jer se farmaceuti i farmaceutski tehničari zdravstveni radnici.

Ceo razgovor sa Goricom Đokić pogledajte u videu ispod.

Euronews

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija