Vlasnicima oružja uručene opomene za neplaćeni porez - mnogi uputili primedbe, u čemu je problem?
Komentari02/02/2025
-08:01
Pred novogodišnje praznike brojni građani dobili su opomene za neplaćeni porez na posedovanje oružja. Problem je u tome što među njima ima i onih čije oružje nije bilo u njihovom vlasništvu za period koji se u opomeni navodi, ili su opomene dobili sa zakašnjenjem od čak 10 godina.
Jedna od njih je i Zorica Subotić koju je po povratku sa novogodišnjeg odmora sačekala opomena da kroz pet dana mora da plati neplaćeni porez na oružje iz 2023. godine kao i kamatu, inače će joj, kako kaže, blokirati račun.
Porez od pre dve godine je plaćen za šta sagovornica Euronews Srbija ima i potvrdu, a da zabuna bude još veća, pod kamatom joj je zaračunat neplaćeni porez za 2015. godinu, koji ona ne negira, ali kaže da račun za tu godinu nije ni dobila pa nije ni mogla da ga plati.
"Kako je nekome moglo da padne na pamet da me zaduži za nešto za šta nije poslao račun? Ne mogu da shvatim da neko 10 godina nije mi nista rekao pa onda kaze da nemaš plaćen porez 2015. a pogotovo ne mogu da shvatim da to neko stavlja pod kamatu, a ne pod dug. Oni kamatu nisu ni zaračunali, nego su imenovali taj račun kao kamatu za onaj koji je plaćen. Opšta zbrka", kaže Subotić.
Slobodan Spasić iz Nacionalne asocijacije za oružje ukazuju u razgovoru za Euronews Srbija da im se dnevno na stotine članova javlja sa sličnim problemom.
"Jedan od slučajeva koji je karakterističan je da je stiglo poresko rešenje da se danom 24. oktobra utvrđuje poresko dugovanje od nešto preko 46 hiljada i kamata od više od 90 hiljada dinara, a pritom se radi o osobi koja je preminula 2009. godine. Ostavinskom raspravom nije utvrđeno nikakvo dugovanje", kaže Spasić.
Poreska uprava koja razrezuje porez i MUP koji ima evidenciju vlasnika oružja međusobno prebacuju lopticu za ovaj problem.
"Poreska uprava rešenjem utvrđuje porez na registrovano oružje isključivo na osnovu elektronske baze podataka koju joj dostavlja republički organ nadležan za unutrašnje poslove koji je izdao ispravu o registrovanju oružja", navodi se u saopštenju Poreske uprave.
Iz MUP-a su se takođe ovim povodom oglasili saopštenjem: "Što se tiče opomena koje je Poreska uprava poslala građanima zbog neplaćenog poreza na oružje, Ministarstvo unutrašnjih poslova svakog 1. i 15. u mesecu dostavlja Poreskoj upravi podatke o vlasnicima oružja koje podleže oporezivanju. Poreskoj upravi se ne dostavljaju podaci o vlasnicima oružja koje više nije u posedu građana, koje su građani predali Ministarstvu unutrašnjih poslova, kao ni o oružju za koje je prijavljen gubitak ili krađa, zato što je prestala poreska obaveza".
Sa druge strane, Spasić ukazuje na još jednu nelogičnost.
"Mi smo jedina država na svetu koja plaća porez na oružje. Znači, mi kada kupimo oružje platimo takse na odobrenje pa na registraciju, pa platimo PDV, a onda svake godine plaćamo cifru koja je ove godine oko 5.000 dinara", kaže Spasić.
Poreska uprava poziva sve građane koji smatraju da su oštećeni da se jave nadležnoj filijali i da će u što skorijem roku dobiti odgovor na primedbe.
Komentari (0)