Jedna žena dnevno u Srbiji umire od opake bolesti, a to je moguće sprečiti: Preventivni pregledi ključ ranog otkrivanja
Komentari21/01/2025
-16:05
Svakog dana u Srbiji najmanje jedna žena umre, a četiri obole od raka grlića materice. Prva faza ove bolesti uglavnom je bez simptoma ili su oni nespecifični, pa se dve trećine žena prvi put javi ginekologu tek kada je bolest u uznapredovaloj fazi.
Dr Katarina Boričić iz Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” objašnjava ozbiljnost problema raka grlića materice, ističući da je to bolest koja se sporo razvija.
"Rak grlića materice je bolest koja se sporo razvija od početka HPV infekcije do vidljivih simptoma, odnosno do premalignih i malignih promena. Nekada prođe 10, 15 do 20 godina, to je dug period u kom treba da se javimo lekaru, odlazimo na preventivne preglede i bolest otkrijemo u ranoj fazi jer je to najbolji način da sprečimo razvoj bolesti u potpunosti je izlečimo".
"Svaka osoba može doći u kontakt sa HPV virusom"
Glavni uzročnik ove bolesti je HPV infekcija, koja se može preneti putem seksualnog kontakta. Kako dr Boričić naglašava, svaka osoba koja je seksualno aktivna može doći u kontakt sa HPV virusom.
"Devet od 10 osoba izbaci virus iz organizma, ali pet do 10 odsto nose trajno virus u organizmu, imaju infekciju, prenose virus i ne znaju da ga imaju“.
Ona dodatno pojašnjava da sama perzistentna infekcija nije dovoljna da izazove promene, te je potrebno da dođe do dodatnih faktora, poput pada imuniteta ili nezdravog stila života. "Pušenje je takođe okidač da sam virus dovede do promena na ćelijama na grliću materice".
Dr Boričić ukazuje na važnost preventivnih akcija i redovnih pregleda.
"Moramo da odemo kod svog ginekologa ili se odazovemo na neku od preventivnih akcija, od kojih je jedna u toku. Papa i HPV testiranje započeto je u Nišu krajem decembra, a u Beogradu od 13. januara. Testiranje se vrši u Batutu i Zavodu za zaštitu radnika železnice. Žene mogu da dođu bez zakazivanja, bez uputa, samo uz lični dokument i urade papa test, odnosno citološki test gde uzimamo ćelije sa grlića, pravimo razmaz i gledamo pod mikroskopom. Pored toga se uzima HPV test, putem brisa. Suptilnom PCR tehnikom se hvataju sekvence virusa, određujemo imamo li virus i koji tip imamo - nema svaki maligni potencijal"
Važno je uraditi ova dva tipa testa da bismo utvrdili da li nosimo visokorizični tip virusa i kako bismo mogli da pratimo svoje stanje, a dr Boričić naglašava i učestalost kontrola: "Papa test se radi jednom godišnje kod seksualno aktivnih osoba, mlađih, a naravno, ukoliko smo pod srednjim rizikom, radićemo ukoliko su prethodna dva bila uredna - na svake tri godine, kao što i skrining preporučuje"
Ukoliko se prepoznaju promene, uključuje se tim stručnjaka za dalju dijagnostiku.
"Ukoliko se vide neke promene, nastupa izabrani ginekolog, a dalje se uključuje čitav tim stručnjaka. Ili se skida to neko polje na sluznici gde su promenjene ćelije, a u uznapredovalom stadijumu se rade neke radikalnije hirurške intervencije. Što se ranije otkrije, mnogo bolje, sama ta intervencija je onda mnogo lakša i ostavlja lakše posledice".
Simptomi
Dr Boričić takođe upozorava na moguće simptome koji se mogu javiti tokom bolesti.
"U početku osoba može da nosi virus i da ga prenosi, a da ne zna da ima. Kada je već došlo do premalignih promena, može da se javi krvarenje između menstrualnih ciklusa, krvarenje pri seksualnom kontaktu, nakon menopauze, neki vaginalni iscedak sa primesama krvi, bol pri seksualnom odnosu. U uznapredovaloj fazi teži i ozbiljniji simptomi poput otežanog mokrenja, pražnjenja creva, otoka nogu, itd.“
Najefikasnija preventiva za smanjenje rizika od razvoja raka grlića materice je vakcina protiv HPV virusa.
"Bitno je znati da vakcina ima svoj pun potencijal ukoliko se primi pre stupanja u seksualni odnos, jer mi vakcinom osnažujemo imunitet. Kada dođemo u kontakt sa virusom, a sigurno ćemo doći, naš organizam će se mnogo lakše izboriti i nećemo ga nositi perzistentno. Zato je bitno vakcinu primiti u mlađem uzrastu. Ona sprečava bolest o kojoj se u razvijenom svetu više ne govori. U svetu se primenjuje 15 godina, a urađene su studije koje pokazuju da ne postoji nikakva prepreka za vakcinaciju", dodaje dr Boričić.
Poziva žene da se aktivno uključe u zaštitu svog zdravlja kroz preventivne preglede i vakcinaciju jer je prevencija najbolji put ka smanjivanju rizika od raka grlića materice i ostvarivanju boljih zdravstvenih ishoda.
"Mi se u Institutu bavimo preventivom, tako da se sve to ne bi desilo i sve komplikacije dalje, najbolje pratiti organizam na vreme, uraditi preventivne preglede, uraditi HPV test i odgovorno se seksualno ponašati", zaključuje dr Boričić.
Komentari (0)