U kojim školama je počelo drugo polugodište, a u kojima je obustavljen rad
Komentari20/01/2025
-11:02
Drugo polugodište, po školskom kalendaru, počinje danas, ali određene škole u Srbiji neće imati nastavu. Neke od srednjih, ali i osnovnih škola neće raditi, a u pojedinim će deo kolektiva raditi, a deo neće. Prema najavama Foruma gimnazija Beograda, u glavnom gradu danas neće raditi 90 odsto gimnazija. Prema podacima do kojih je došao taj sindikat radnika zaposlenih u beogradskim gimnazijama, u Beogradu danas "staje" 60 odsto škola.
Među osnovnim škola u kojima je počelo drugo polugodište je i škola "Kneginja Milica" u Novom Beogradu u kojoj ceo kolektiv radi. Direktor te škole Darko Eger poručuje da je apsolutna obustava redovne nastave nezakonita.
I dok je Forum beogradskih gimnazija na sednici Gavnog odbora doneo odluku da škole članice neće danas držati nastavu iz više razloga, među kojima je i podrška studentima, Eger kaže da su direktori škola zaduženi da sprovode zakon naglašavajući da je u toj školi bez ikakavih problema danas počelo drugo polugodište.
"Direktor škole je dužan da održi zakonitost rada i to je ono što je naša obaveza, i da se ponašamo u skladu sa onim što nam je dostavljeno dopisima. Poslednji dopis čak je došao i juče na službeni mejl školama. Što se tiče tih stvari, škola samo radi prema onome što je zakonito propisano", rekao je Eger za Euronews Srbija upitan kako gleda na odluku nekih njegovih kolega da obustave nastavu.
S druge strane, potpredsednica Foruma gimnazija Beograda i profesorka Devete beogradske gimnazije Ana Dimitrijević kaže za Euronews Srbija da je Forum beogradskih gimnazija doneo odluku da škole članice neće danas držati nastavu u znak podrške studentima, u znak protesta zbog pristanka na ponudu vlade, koja po njima nije korektna, kao i zbog narušene bezbednosti u školama i pretnji koje stižu prosvetnim radnicima.
"U svakom slučaju, 90 odsto gimnazija u Beogradu će danas stati. Nama su se kao članovima sindikata pridružile i ostale kolege, tako da čitavi kolektivi zapravo danas ne rade. Idemo na protest na platou ispred Filozofskog fakulteta, gde ćemo pokazati to nezadovoljstvo zajedno sa našim bivšim učenicima, studentima", rekla je ona za Euronews Srbija i navela da je posle protesta planiran novi sastanak i odluka šta dalje.
Dimitrijević kaže da postoje neke škole koje nisu imale direktnu koordinaciju sa sindikatima i da su danas zapravo u obustavi samo dva sindikata, Forum beogradskih gimnazija i Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije.
"Veliki reprezentativni sindikati su ispregovarali s vladom ono što su ispregovarali i pozvali nas da danas radimo, što smo mi odbili, ali postoje škole koje su nezavisno od svog članstva u nekim sindikatima prosto odlučile da danas stanu. Nekako se svorio taj širi front, na esnafskom nivou smo se udružili, nevezano od toga da li je neko član sindikata ili nije, što mislim da je negde jako važno", rekla je ona.
Povodom izjave premijera Miloša Vučevića da će svi oni koji danas ne budu imali nastavu biti sankcionisani i da se obustavom narušavaju prava dece na školovanje, Dimitrijević kaže da deca po deklaraciji UN o pravima deteta koju je Srbija potpisala i te kako imaju pravo na mirno okupljanje i na protest, a da u školama gde nije bilo nastave danas nastavnici pokazuju ono što misle.
"Ako smo u ovom broju spremni da bez obzira na to što premijer kaže mi danas obustavimo rad, to znači da smo vrlo ozbiljni u svojim namerama i spremni na posledice koje naravno moraju biti zakonske, odnosno sve što se radi mora biti po zakonu, pa videćemo kako će sve to da prođe", rekla je Dimitrijević.
Da li je bilo negodovanja zaposlenih i roditelja?
Dimitrijević kaže da u Čačku, Užicu, Valjevu, Kragujevcu i u dosta većih gradova škole ne rade.
"Što se tiče Beograda, 90 odsto gimnazija i negde 40 i nešto posto osnovnih škola (ne rade). Ne znam za srednje, stručne, međutim, to sve ukupno negde oko 60 odsto škola u Beogradu danas staje", rekla je Dimitrijević.
Eger navodi da je obustava rada nezakonita i da o njoj uopšte ne može ni da se razgovara.
"Ne možete razgovarati o nečemu što je nezakonita stvar. Možete razgovarati o obustavi rada samo koja je zakonita", rekao je Eger upitan o tome da su u pojedinim osnovnim školama nastavnici anketirali roditelje o podršci nastavnicima koji su odlučili da ne održe nastavu.
Eger, međutim, navodi da su sve njegove kolege u školi čiji je direktor na broju danas i da nije bilo negodovanja ni zaposlenih ni roditelja učenika povodom toga.
"Nije bilo nekih negodovanja, naravno, bilo je pitanja na koja smo upravo na ovaj način i odgovorili", dodaje on misleći na normalan početak drugog polugodišta u toj školi.
Povodom peticije koju su pokrenuli roditelja koji žele da im se deca vrate u škole, Dimitrijević je rekla da veruje da se velika mašinerija upregla da skupi te potpise.
"Povratna informacija koju mi imamo je da roditelji ne brinu toliko za ovaj jedan dan, i da se ne lažemo, imali smo i koronu i razne druge probleme. Jedan dan nemanja škole, ako govorimo o danas, mislim da nije toliko strašan i da svako može da se snađe na određeni način. Verujem da to jeste problem u osnovnim školama i svakako mislim da ako se ovako nešto nastavi, da će se organizovati, odnosno naći neko rešenje za tu vrstu problema", rekla je ona.
Kakva je situacija u Moravičkom okrugu
U Moravičkom okrugu, kako je javila reporterka Euronews Srbija, nastave ima delimično.
Prema zvaničnim podacima koje je Euronews Srbija dobila od školske uprave u Čačku, što se tiče Moravičkog okruga, 24 osnovne i srednje škole su u potpunoj obustavi nastave, 14 u delimičnoj, a 15 škola danas je normalno počelo sa aktivnostima u drugom polugodištu.
Sindikat obrazovanja Čačak u petak je odlučio da se obustavi rad, a predsednik tog sindakata Aleksandra Vinić kaže da je taj sindikat i ranije izrazio neslaganje sa potpisanim sporazumom sa Vladom Srbije.
"Prošle nedelje smo to i javno predstavili, jednoglasno smo odbili potpisivanje tog sporazuma sa Vladom Republike Srbije i ova odluka o štrajku je samo logična posledica toga", rekao je on za Euronews Srbija i naveo zahteve tog sindikata.
On kaže da se zahtevi tog sindikata odnose na garantovanje bezbednosti svim učesnicima u vaspitno-obrazovnom procesu što, dodaje, podrazumeva sankcionisanje i procesuiranje svih onih koji napadaju i studente i učenike, kao i nastavnike uključujući i napade na njegove kolege u Čačku prethodnih dana.
"Drugi zahtev je da se sve ono što naši studenti na blokadama traže ispuni. Želimo da institucije u ovoj državi konačno počnu da rade svoj posao. I treći zahtev, ne manje važan, jeste ispunjavanje materijalnih uslova koje vlada Republike Srbije predvidela potpisivanjem protokola sa sindikatima prošle godine", rekao je Vinić.
Povodom izjava da današnja obustava rada nije u skladu sa zakonom i najave resornog ministarstva da će prosvetne inspekcije krenuti u obilazak škola koje danas nisu počele da rade, Vinić je naveo da su svesni toga da potpuna obustava nije u skladu sa zakonima.
"Mi smo jedna od retkih država u Evropi gde obustava rada nije po zakonu. To je nešto što se mora menjati. Inspekcije će raditi svoj posao. Naravno, oni rade svoj deo posla. Direktori imaju svoju ulogu, oni će raditi svoj deo posla. Mi kao organizacija ćemo biti tu da zaštitimo svakog od naših članova ukoliko bude imao bilo kakve sankcije zbog toga što je ispoštovao odluku o štrajku", rekao je Vinić.
On je rekao da je Sindikat obrazovanja Čačak doneo odluku o obustavi nastave do ispunjenja zahteva tako da, dodaje, nastave u Čačku neće biti i narednih dana.
Komentari (0)