Društvo

Zabrinjavajući podaci o dopingu u Srbij: Nedozvoljena sredstva koriste mladi ljudi od 15 do 35 godina

Komentari

Autor: Tanjug

23/12/2024

-

19:21

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Najmanje svaki deseti, a najviše svaki peti rekreativac koristio je doping. To je pokazalo istraživanje Antidoping agencije Srbije. O tome koliko su podaci alarmantni i što treba da promenimo da bismo imali zdravu sportsku sredinu, za Euronews Srbija govorila je direktorka Antidoping agencije Srbije, profesorka Milica Vukašinović Vesić.  

Na pitanje koji su doprinosi sprovedenog istraživanja, Milica Vukašinović Vesić je otkrila kako je istraživanjem došla do zabrinjavajućih rezultata.

"Otkrilo nam je mnogo zabrinjavajućih informacija. Mi smo ovo istraživanje sproveli zajedno sa  Ministarstvom sporta i Savezom za rekreaciju i fitnes. Bilo je izuzetno teško ući u teretane i osećati se dobrodošlim, pa smo mi to postigli zahvaljujući Savezu za rekreaciju i fitnese. Mi smo imali 1,500 ispitanika tokom ove dve godine koliko smo sprovodili istraživanje u 62 teretane u Srbiji", rekla je Vukašinović Vesić u emisiji Hajde da razgovaramo. 

Zabrinjavajući i alarmantni podaci

Ističe kako su godine ispitanika ono što posebno zabrinjava. 

"Svaki peti koji uđe u teretanu, ako koristi zabranjene doping supstance je problematičan, ali su takođe problematične godine ispitanika. Ispitanici su starosti između 15 i 35 godina, što je vrlo zabrinjavajuće jer su to mladi ljudi. Mi smo ih takođe pitali da li poznaju nekog ko koristi zabranjene substance. Njih 37 odsto je reklo da poznaje. Pitali smo ih da li znate nekog ko ima negativne efekte zbog korišćenja zabranjenih supstanci. Njih 27 odsto je reklo da poznaje. Tako da su to nama bili vrlo zabrinjavajući alarmantni podaci. Mi smo prošle godine uradili prvo pilot projekat, a onda smo shvatili da zaista postoji problem. I onda smo krenuli dalje i uradili to još u 13 gradova u Srbiji", kaže ona. 

Euronews Srbija

 

Na pitanje da li smatra da su ovi rezultati posledica neznanja ili želje za brzim rezultatom, sagovornica je rekla kako se radi o oba.

"Kombinacija svega, međutim kad smo ih pitali zašto koriste doping supstance rekli su da je to zbog toga da imaju veću mišićnu masu, da bolje izgledaju, dakle izgled je ono što je jako važno.  Neznanje svakako postoji u ovoj grupi ispitanika, oni svoje informacije prikupljaju sa različitih izvora, sa interneta, televizije, čitaju naučne radove, studije i tako dalje, kako bi znali na koji i kako način da sprovedu ciklus dopingovanja", objašnjava Vukašinović Vesić.

Ona je istakla kako su supstance van zakon i da se nabavljaju na crnom tržištu.

"Najviše se nabavljaju putem interneta. Doping sredstva su ilegalna, ona se nalaze na crnom tržištu, nabavljaju se ilegalno i do njih se dospeva putem interneta. Ranije su postojali sajtovi na kojima ste mogli da naručite supstance pa da vam one stignu na kućnu adresu. Takođe, mogli su to da nabave u teretanama u kojima je sve to postojalo. Ja se nadam kako će sada biti manja dostupnost, jer smo u prethodnom periodu imali veliku akciju policije, hapšenje, zaplenu doping sredstava. Smatram da će dostupnost sada biti mnogo manja na tržištu. Takođe, saradnja sa policijom rezultira i time da se gase ti sajtovi na kojima se mogu kupiti zabranjene doping supstance", navodi ona. 

Direktorka Vukašinović Vesić je objasnila kako štetni efekti nisu posledica dugotrajnog korišćenja, već kako do posledica dolazi i nakon kratkoročnog uzimanja steroida.

"Štetni efekti se reflektuju na sve organske sisteme, ali ono što je posebno zabrinjavajuće jeste reproduktivna sposobnost mladih ljudi koja se svakako dovodi u pitanje. Studije potvrđuju da je reproduktivna sposobnost najviše ugrožena. Smanjuje se broj spermatozoida, dolazi do atrofije materice, pokretljivost spermatozoida je manja, dolazi do impotencije. Svakako treba pomenuti i infarkt miokarda, kao i šlog koji može da se desi, i karcinom jetre i prostate, ali teške promene na koži koje mogu da budu u vidu apsesa itd", objašnjava ona.

Poreklo supstanci posebno zabrinjava

Sagovornica navodi različite rizike upotrebe sredstava sa ilegalnog tržišta

"Pošto se to nalazi na ilegalnom tržištu i proizvodi ko zna gde, možda se u tim sredstvima ne nalazi supstanca za koju mi mislimo da se nalazi. Ko zna šta se tu tačno nalazi i ko zna šta ta supstanca može da napravi organizmu mladog čoveka ili nekoga ko trenira u teretani. Postoje ti takozvani lažni preparati koji nisu ono za šta se izdaju. Oni su takođe prelepljivali rok upotrebe, dakle lažirali su rokove upotrebe" , kaže ona i dodaje:

"Hoću da pomenem da se u apotekama mogu kupiti dve supstance na recept koje se koriste u nekim drugim bolestima i nekim drugim poremećajima - to su testosteron i hormon rasta. To je ono što možete da nađete u apoteci  ali možete da dobijete samo ako je propisano od lekara. Ukoliko je suprotno i ukoliko vi dođete u apoteku i kažete dobar dan, ja bih testosteron, oni vam to daju bez recepta, onda je to veliki problem".

profimedia

 

Sagovornica navodi kako čak 37 odsto ispitanika veruje kako se doping supstance mogu pazariti u apoteci. 

"Jako je važno  da zabranjenu doping supstancu kao što je testosteron ili hormon rasta dobijete samo i jedino na recept ukoliko odete u apoteku", kaže ona.

Objašnjava načine upotrebe doping sredstava i ističe kako roditelji moraju da prate ponašanje svoje dece. 

"Važno je navesti kako steroidi izazivaju agresivnost, ako primetite promene u ponašanju kod svoje dece ako su deca agresivnija, ako imaju depresivne epizode, ako vidite da je vaše dete vrlo brzo postiglo rezultat u povećanju mišićine mase, onda je to crvena lampica koja treba da vam ukaže na to da postoji neki problem", obrazlaže sagovornica

Ako želite više da saznate o ovoj temi pogledajte video klip na početku teksta.

 

 

Komentari (0)

Srbija