Hidžab prepreka za zaposlenje u vrtiću u Prijepolju? Iz ustanove kažu da su sva verska obeležja zabranjena pravilnikom
Komentari18/12/2024
-12:58
Studentkinje Selma Fejzić i Mirsada Memović iz Prijepolja suočile su se, kako kažu, sa odbijanjem zahteva za obavljanje stručne prakse u predškolskoj ustanovi Miša Cvijović. Kao razlog odbijanja, direktorka ustanove navela je nošenje hidžaba i ona se poziva na pravilnik ustanove o zabrani isticanja verskih obeležja. Ova odluka izazvala je burne reakcije u javnosti i otvorila je pitanje poštovanja sadašnjih sloboda i zakonskih prava građana. Selma i Mirsada su pokrenule pravne postupke protiv diskriminacije i one traže zaštitu svojih prava.
Direktorka vrtića Violeta Tošić je za Euronews istakla da u pravilniku od 2018. godine postoji posebna klauzula koju nije ona donela, već je doneta još 2018. godine, gde stoji da osobe, odnosno žene sa hidžabom, ne mogu raditi u predškolskoj ustanovi.
Ona je takođe dodala da ukoliko zakon odluči, ukoliko nadležne institucije odluče da je ona po bilo kojem postupku pogrešila, da će snositi odgovornost i da će, ako bude potrebno, podneti ostavku, ali da za sada smatra da ona nije pogrešila i da se vodila pravilnikom i da njen tim advokata zajedno sa njom radi kako bi se utvrdile sve činjenice.
Mirsada Memović je za Euronews Srbija rekla kako problem traje već druže vreme.
"Ovaj problem traje već od 2020. godine, kad sam ja završila pripravnički kod njih. Međutim, od tada se ja pojavljujem za traženje posla i svaki put bivam odbijena uz neke njihove neobjašnjive razloge, kao 'nema mesta, potrebna je licenca' i tako dalje. Međutim, mislim da su oni nekad imali u planu da me angažuju. Čak mi je rečeno da su me planirali za neku tzv. inkluzivnu grupu i kad je ta grupa počela da radi, ja sam pitala ko je angažovan. Rekli su mi da je vaspitačica sa licencom. Međutim, ja sam se dala za polaganje te licence jer kriterijumi zapošljavanja su se vršili na osnovu licenciranja, tako da su oni meni već tad usporavali slanje licence uz neke takođe objašnjive razloge da se prikuplja određeni broj pripravnika i tako dalje", navodi Memović i dodaje:
"Međutim, ja sam ipak položila za tu licencu i opet dolazim kod direktorice sa tom položenom licencom, u međuvremenu se i Selma pojavila kojoj su rekli da je hidžab problem, tako su i meni rekli da je upravni odbor njihovog vrtića doneo odluku da je hidžab zabranjen kao versko obeležje u njihovom vrtiću. I smatram da sam diskriminisana zato što hidžab nije versko obeležje, već stil oblačenja jedne muslimanke, tako da smatram da komad platna ne može biti versko obeležje, jer danas je, mislim, sive boje, sutra crvene, kao i svako ko menja košulje ili bilo šta" objašnjava ona.
Mirsada je htela da nađe rešenje za postojeću situaciju, međutim, kako navodi, druga strana nije imala sluha.
"Na poslednjem sastanku sam pokušala da priđem na fin način, da nađemo rešenje za sve to, međutim, ona je zauzela gard i bila svađalački nastrojena, čak me nije ni saslušala šta sam imala da kažem. Da je na kraju, kad je saopštila da je hidžab zabranjen u njenoj ustanovi, napustila kancelariju i otišla. Nije mi sve ni objasnila, niti je imala želju za tim, niti je htela da sasluša. Ja sam se istog dana obratila i pismeno i tu sam naglasila da se nudim da radim i kako nisam tražila posao odmah, nego kad bude neko prvo zaposlenje, mislim da dođe na neki red, jer pet godina čekam. Nije to, jeste teško zapošljavanje u našoj sredini, jer razvijena je opština, ali smatram da su mnoge devojke zapošljavane i osećam tu nepravdu", navodi ona.
Memović je naborojala sve korake koje je do sada preduzela.
"Ja sam se odmah nakon tog njenog pismenog obraćanja obratila kabinetu predsednika Vučića, zatim povereniku građana, nacionalnim manjinama, zaštitniku građana, ministarstvu prosvete, inspekciji ministarstva prosvete, kabinetu za društvenu stabilnost. Uglavnom, većina njih me je kontaktirala, saslušali moju priču i sad je u toku procedura provere i za sad nema nikakvih informacija vezanih za to", kaže Memović.
Na pitanje da prokomentariše ono što je direktorka rekla za Euronews, da je došla da traži posao iako nema mesta, Mirsada ističe kako je direktorka zapošljavala bez konkursa.
"Kao što sam napomenula 2020. godine se ja pojavljujem u tom vrtiću obzirom da je ona zapošljavala bez konkursa. Tako da su se sva moja traženja posla svela na pojavljivanje u vrtiću i moja interesovanja za istim. Ja nisam nikad naglasila, niti se ljutila što trenutno nisam dobila posao. Već sam bila povređena kad mi je rečeno da je hidžab zabranjen" kaže ona i objašnjava način na koji se sve to odigralo:
"Ona je meni rekla kako je upravni odbor vrtića doneo odluku da su verska obeležja zabranjena u ovom vrtiću, što uključuje i hidžab, krst, brojanicu, mesec i zvezdu. I nakon toga više nisam išla kod nje."
Memović se nada pozitivinom ishodu kada je u pitanju rešavanje situacije.
"Obzirom da su me kontaktirale sve ove nadležne institucije, mislim da u ovoj državi pravda postoji i da će sve biti rešeno na pravi način", zaključuje Memović.
Komentari (0)