Zašto su vlasti u Čajetini bile prinuđene da skinu asfalt koji je postavljen pre pet godina?
Komentari02/12/2024
-12:39
Dok mnogi meštani u Srbiji još uvek vape za asfaltom, na teritoriji opštine Čajetina kao da ga ima previše, pa se tek postavljeni asfalt skida i baca. Iz opštine objašnjavaju da je put asfaltiran na zahtev građana koji tu žive, čime je povećana i vrednost njihovih imanja. Problem je nastao kad su vlasnici parcela u tom kraju, odlučili da tuže opštinu.
Na Zlatiboru ovih dana neobična slika. Uklanja se asfaltna podloga sa puta koji je asfaltiran pre pet godina.
Iz KJP Čajetina objašnjavaju da je problem nastao kada su vlasnici parcela, kroz koje delom prolazi put, odlučili da tuže lokalnu samoupravu za zauzeće zemljišta.
"Po tužbama nekih građana opština Čajetina je bila primorana da taj asfalt skine. Ranijih godina asfaltirali su se putevi, a mi smo imali saglasnosti i pismene i usmene, međutim neki ljudi su po nagovoru verovatno pravnih savetnika rešili da tuže opštinu i da naplate te puteve koji vode do njihovih kuća. Nemamo drugo rešenje, te asfalte koje smo postavljali pre više od pet godina bićemo prinuđeni da skidamo", kaže za Euronews Srbija direktor KJP "Zlatibor" Srđan Pantović.
Građani su tužili opštinu Čajetina zbog tzv. faktičkih eksproprijacija, odnosno besparvnog zauzeća zemljišta izgradnjom javnih saobraćajnica.
S druge strane, advokat Marko Pantović ukazuje na to da opština Čajetina nije na adekvatan način vodila postupke ekspoprijacije.
"Zašto je zemljište bespravno zauzeto, zato što opština Čajetina pre nego što je asfaltirala te ulice ili izgradila saobraćajnice nije vodila adekvatne postupke ekspoprijacije iz tog razloga je problem i nastao. Isto tako postavlja se pitanje ko će da plati ukljanjanje tog asfalta i ko je to naložio, i iz kog razloga ako je nešto već plaćeno to treba pribaviti u javnu svojinu", kaže za Euronews Srbija advokat Pantović.
Meštani pokušali da se dogovore pre tužbe
Meštani uglavnom nisu želeli pred kamere, pojedinci kažu da su pokušali da se dogovore pre tužbe.
"Dvadeset puta sam išao, prijavljivao se kod predsednika da vidimo ko je pogresio ja ili on. Oni su nasilno ovo asfaltirali kad sam bio u Vrutcima. Rekao sam da ne asfaltiraju dok ne rešimo problem. Baš bih voleo da vidim tu saglasnost što je moj otac potpisao, onda ću izgubiti spor, a znam da nije", kaže za našu televiziju meštanin Milorad Žilović.
Jedini način da se urazume advokati i vlasnici po rečima opštinske uprave Čajetina je da se parcele brišu iz planske dokumentacije i da se putevi vrate u prvobitno stanje.
"Moj apel ministarstvima je da se promeni zakon, da se reše te faktičke ekspoprijacije. Ovaj put je uspostavljen pre sto godina, danas naslednici kažu da ti potpisi ne važe. Videli ste da su overeni ti potpisi i sud nađe za shodno da kaže da potpisi ne važe", kaže za Euronews Srbija predsednik opštine Čajetina.
Asfaltnu podlogu nije neophodno uklanjati, kažu veštaci građevinske struke, jer prema njihovim rečima - to bi više koštalo opštinu od isplate naknada. Inače tržišna vrednost jednog ara placa po proceni veštaka na potezu Gajevi na Zlatiboru iznosi 6000 evra.
Komentari (0)