U Beogradu otvoren seminar "Međuregionalni kurs o nuklearnom pravu"
Komentari30/10/2024
-20:15
Dvonedeljni seminar pod nazivom "Međuregionalni kurs o nuklearnom pravu“ kojem prisustvuju predstavnici više od 40 zemalja i 10 stručnih savetnika otvoren je danas na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Seminar su organizovali Međunarodna agencija za atomsku energiju (MAAE) i Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM).
Direktor SRBATOM-a Slađan Velinov ocenio je da će ovaj događaj biti snažan podsticaj da nuklearno pravo bude više u fokusu i da je to tema koja je nedovoljno prisutna u akademskoj javnosti u Srbiji.
''Posebno mi je drago što smo podrškom koju je Direktorat pružio MAAE u organizaciji ovog kursa, još jednom pokazali visok nivo međusobne saradnje i razumevanja. Siguran sam da će naša saradnja i u budućem periodu ići uzlaznom putanjom i da će MAAE biti jedan od najpouzadnijih partnera našoj zemlji u procesu razvoja primene nuklearne energije'', istakao je Velinov, saopštio je SRBATOM.
Zamenik generalnog direktora MAAE Hua Liu je naveo da je kurs deo tehničke saradnje Međunarodne agencije za atomsku energiju koja predstavlja primarni mehanizam za širenje i edukovanje o nuklearnim tehnologijama u zemljama članicama.
''Nuklearna nauka i tehnologija direktno doprinose postizanju više od polovine Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, a indirektno utiču na svih 17 Ciljeva održivog razvoja UN. Dok se svet bori sa klimatskim promenama i energetskom nesigurnošću, sve više zemalja razmatra uvođenje nuklearne energije. Stručnjaci predviđaju da će se u narednim decenijama značajno povećati kapaciteti za nuklearnom energijom ukoliko želimo da postignemo željene energetske i klimatske ciljeve'', ističe Hua Liu.
On dodaje da sve zemlje, bez obzira na sektore u kojima koriste nuklearnu tehnologiju, zahtevaju adekvatan nuklearni zakon.
''Nacionalne vlade su odgovorne za uspostavljanje nacionalnih pravnih okvira. Da bi to uradile, potrebni su kvalifikovani ljudski resursi i stručnost za razvijanje neophodnih zakona i propisa, zemlje se mogu obratiti MAAE za takvu podršku. Razvoj ljudskih resursa i jačanje kapaciteta predstavlja osnovni deo programa tehničke saradnje koje MAAE ima sa Srbijom'', dodaje on.
Kako se navodi u saopštenju, uz podršku MAAE, više od 40 zemalja članica usvojilo je svoje prve nacionalne zakone.
Ovaj program pomaže zemljama članicama širom sveta da se suoče sa ključnim razvojnim prioritetima kao što je upravljanje nuklearnim znanjem, pomoć u identifikaciji budućih energetskih potreba i poboljšanje sigurnosti od zračenja i nuklearne bezbednosti kroz pružanje adekvatne zakonodavne pomoći.
Tokom kursa, obrađivaće se nekoliko ključnih oblasti, a obuka obuhvata relevantne zakone za bezbednu, sigurnu i mirnodopsku upotrebu nuklearne energije i jonizujućeg zračenja, uključujući međunarodne pravne instrumente koji uređuju nuklearnu bezbednost, sigurnost i zaštitu.
Komentari (0)