Društvo

Vesić o Savskom mostu: Dozvolu za uklanjanje izdaćemo kada se preda sva dokumentacija

Komentari

Autor: Tanjug

09/09/2024

-

13:47

Vesić o Savskom mostu: Dozvolu za uklanjanje izdaćemo kada se preda sva dokumentacija
Vesić o Savskom mostu: Dozvolu za uklanjanje izdaćemo kada se preda sva dokumentacija - Copyright Fonet/Milica Vučković

veličina teksta

Aa Aa

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić rekao je danas da će se dozvole za uklanjanje starog Savskog mosta, kao i za izgradnju novog biti izdate kada se ispune svi zakonski uslovi, odnosno kada Grad Beograd preda kompletna dokumentacija.  

"On je u nadležnosti ministarstva, kada je u pitanju izdavanje dozvola, kako za rekonstrukciju, izgradnju i uklanjanje, jer je u pitanju međudržavna reka i raspon tog mosta po zakonu pripada nama. Tako da ćemo izdati dozvolu za uklanjanje mosta, kao i dozvolu za izgradnju novog mosta, kada se ispune svi zakonski uslovi, odnosno kada nam bude predata kompletna dokumentacija", rekao je Vesić odgovarajući na pitanje novinara da li će u novembru biti uklonjen Savski most kao što je ranije najavljeno.  

On je prilikom obilaska radova na izgradnji autoputa Beograd-Zrenjanin-Novi Sad, gde je počeo da se gradi prvi most, rekao da to ne zavisi od Ministarstva kada će se dogoditi, već od Grada Beograda.  

"Moraju da urade pripremu za izmeštanje saobraćaja i sve ostalo. Znači kada nam se budu obratili i kada sve bude spremno, mi ćemo dozvolu izdati, ali ja ne mogu da vam kažem u kom trenutku će početi samo izmeštanje, jer to nije odluka koja se donosi u Ministarstvu na čijem sam ja čelu", rekao je ministar.

Rok za izgradnju autoputa Beograd-Zrenjanin-Novi Sad šest godina

Vesić je tokom obilaska radova na izgradnji autoputa Beograd-Zrenjanin-Novi Sad, gde počinje i izgradnja prvog mosta, rekao da će radovi na tom autoputu biti završeni za šest godina, a vrednost projekta je 1,5 milijardi evra.

"Ovaj autoput je deo širih projekata koje imamo za Banat. Ono što je važno, to je da će on biti izgrađen za šest godina, odnosno 72 meseca je rok za izgradnju, i biće izgrađen zajedničkim radom kako kineske kompanije 'Shandong High Speed', tako i srpske kompanije koje rade na ovom projektu", rekao je Vesić novinarima.

Prema njegovim rečima, vrednost ovog projekta je milijarda i 596 miliona evra.

"Zaključen je po principu ključ u ruke, a to znači nema dodatnih radova", rekao je Vesić i istakao da kineska kompanija koja radi autoput spada u najbolje kompanije.

"Oni u ovom trenutku imaju još dva projekta, završiće do kraja septembra do Valjeva i počinju da rade južnu obilaznicu oko Valjeva, i ove godine će pustiti, bilo je planirano, 23 km Dunavskog koridora, ja mislim da će biti oko 35 km. Sledeće godine završiće Dunavski koridor do Golupca - Požarevac, Veliko gradište, Golubac, i to će biti završeno deset meseci pre ugovorenog roka", rekao je Vesić.

"Ove nedelje formiraću radnu grupu koja će nadzirati rad katastra"

Vesić je rekao i da će tokom ove nedelje formirati radnu grupu za sprovođenje nadzora nad radom katastra, odnosno Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), ocenjujući da je u interesu svih građana da ova institucija, kao i sve druge, bude potpuno transparenta.

"Ta radna grupa će uzeti u obzir sve predstavke građana, uzeće u obzir izveštaje državne revizije, koje postoje na sajtu državne revizije u poslednjih nekoliko godina. Kada radna grupa bude završila svoj rad, o tome ću obavestiti vladu i obavestiću javnost i tada ću saopštiti javnosti šta ću predložiti vladi da se preduzme, kako bi i građani koji postupaju pred katastrom bili jednaki kao pred drugim državnim organima", rekao je Vesić odgovarajući na pitanje novinara šta planira da preduzme po pitanju katastra, budući da je i sam imao primedbe na rad te institucije.

Vesić je to izjavio nakon obilaska radova na izgradnji autoputa Beograd-Zrenjanin-Novi Sad i naveo da mu je drago što pojedinci u katastru misle da su najbolji radnici, ali je istakao da nije uveren i da građani to isto misle. Poručio je da svako ko podnese neki zahtev katastru, čak i kad on nije opravdan, ima pravo da zna šta se sa tim zahtevom dešava i dodao da ako već predsednik države i premijer odgovaraju građanima, onda to treba da rade i direktori različitih institucija, pa i RGZ-a.

"Ja sam kao ministar u čijem se resoru nalazi i sam Republički geodetski zavod pitao, zašto direktori u Republičkom geodetskom zavodu ne primaju građane, onako kao što ih prima i predsednik Republike i premijer i ministri i svi drugi državni službenici? Zaista mislim da je pravo svakog građanina da zna šta se dešava sa njegovim predmetom, da bude obavešten i da bude upoznat. Takođe ne moraju svi građani da to rade preko stručnih lica, preko advokata, odnosno ne moraju da plaćaju usluge advokatima da bi saznali šta se radi, šta se dešava sa njihovim predmetom pred državnom upravom", rekao je Vesić.

Ocenio je da 60 do 70 odsto svih primedbi građana koje dobija se odnose na rad katastra i navodi da u ovom trenutku ima više od 1.000 predstavki građana koji se žale na rad katastra.

"Mislim da je svaka institucija dužna da obavesti onoga ko je podneo bilo kakav zahtev šta se dešava sa time zahtevom, da li je ispravan ili nije, da ga reši ili odbije, kako je u skladu sa zakonom", zaključio je Vesić.

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija