Aktuelno

Italijanski ambasador u Srbiji: Borba protiv rodno zasnovanog nasilja zahteva savezništvo muškaraca i žena

Komentari

Autor: Tanjug

03/04/2025

-

21:40

Italijanski ambasador u Srbiji: Borba protiv rodno zasnovanog nasilja zahteva savezništvo muškaraca i žena
Italijanski ambasador u Srbiji: Borba protiv rodno zasnovanog nasilja zahteva savezništvo muškaraca i žena - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

veličina teksta

Aa Aa

Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori rekao je danas da borba protiv rodno zasnovanog nasilja zahteva savezništvo između muškaraca i žena.

On je povodom "Razgovora o rodno zasnovanom nasilju" koji je organizovala Ambasada Italije u Beogradu rekao da diplomatija kaže da su za ostvarivanje ciljeva uvek neophodni saveznici.

"Potrebno je savezništvo među ženama, kao i savezništvo između vlada, institucija i organizacija civilnog društva. Potrebna su nam i savezništva između različitih generacija, između roditelja, dece i baka i deka", poručio je italijanski ambasador.

Predsednica Centra za borbu protiv nasilja "Artemisia" iz Firence Elena Baragli izjavila je danas da rodno zasnovano nasilje ima korene u brojnim stereotipima koji pogađaju žene i ugrožavaju njihovu slobodu.

Bargali je rekla da, bez obzira na napore koji postoje i lokalno i globalno, nasilje nad ženama predstavlja problem koji pogađa Italiju.

"U poslednje vreme su se u Italiji dogodila dva ubistva žena i to je nešto što nas veoma pogađa. Moramo da pojačamo naše intervencije da bismo se borili protiv toga što jače i sa sve većom snagom", rekla je ona.

Prema njenim rečima, brojni stereotipi utiču na odnose u društvu i podržavaju nasilje.

"Ta situacija mora da se promeni tokom vremena i mi moramo da predvodimo tu borbu i da nastavimo da se borimo", naglasila je Bargali.

Ona je istakla da je tišina o ovom problemu razbijena jer su tome doprinele žene koje su se trudile da vode borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, ali i da informišu civilno društvo o svemu što se dešava.

Bargali je rekla da podaci Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da je jedna od tri žene doživela neki oblik nasilja od svog intimnog partnera.

"Dobro znamo kako nasilje utiče na žene, one razvijaju razne smetnje, kao što su depresija i posttraumatski stres, što za sobom povlači troškove lečenja", rekla je ona.

Dodala je da mali broj žrtava odlučuje da prijavi nasilje, a, kako je rekla, čak njih 70 odsto nije imalo pristup centrima za borbu protiv nasilja.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je ''da jezik ističe da su žene lepši i slabiji pol, ali da nisu jednake''.

"Žena u jeziku je najvažniji element kulture, a u društvu je lepša polovina. Ipak, put od lepše polovine do nasilja je kratak. Dakle, sve počinje od reči, a to preti da se žene svedu samo na telo što može da eskalira u fizičko nasilje ili ubistvo žena", rekla je ona.

Šefica UN za ženska pitanja u Srbiji Milana Rikanović rekla je da se položaj žena dosta promenio u prethodnih 30 godina od kada je usvojena platforma iz Pekinga, ali da se od tada pojavilo i mnogo drugih izazova.

"Puna jednakost polova nije postignuta još uvek i žene se još uvek stavljaju u opasne situacije. Vidimo da su žene ojačane u poslednje vreme, ali postoji alarmantna statistika o nasilju u Srbiji. To govori da moramo da uradimo mnogo više na prevenciji, zaštiti i sudskom gonjenju", naglasila je ona.

Rikanović je istakla da 62 odsto žena u Srbiji doživljava nasilje, kao i da njih 42 odsto doživljava seksualno nasilje.

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija