Šestoro ljudi hitno prebačeno na VMA zbog trovanja pečurkama, cela porodica iz Šapca završila u bolnici
Komentari03/10/2022
-16:04
Na Vojnomedicinskoj akademiji danas je hospitalizovano šest pacijenata koji su se otrovali gljivama, saopšteno je iz te ustanove. Među pacijentima je pet iz Šapca i jedan iz Beograda. Ženska osoba iz Šapca starosti 57 godina primljena je u teškom stanju, dodaje se u saopštenju. Takođe je, kako se navodi primljena i četvoročlana porodica iz Šapca. Mere intenzivnog lečenja su odmah započete. Ženska osoba iz Beograda je boljeg opšteg stanja.
Pacijenti iz Šapca su gljive nabavili kod neovlašćenog prodavca, a konzumirali misleći da se radi o rudnjačama i lisičarkama. Napominju da su gljive bile polomljene i da ih je bilo najmanje tri vrste, što otežava prepoznavanje.
Šabačka policija uhapsila je M. G. (72) zbog sumnje da je u prethodnih nekoliko dana na pijaci u Šapcu prodavala gljive od kojih je više osoba zadobilo simptome trovanja, saopštio je danas MUP.
Ona je osumnjičena da je izvršila krivično delo "teško delo protiv zdravlja ljudi", određeno joj je zadržavanje do 48 časova i uz krivičnu prijavu, biće privedena Osnovnom javnom tužilaštvu u Šapcu, navodi se u saopštenju.
"Svaka jestiva gljiva u prirodi ima svoju paralelnu otrovnicu"
Sa VMA upozoravaju da je od proleća do sada u Nacionalnom centru za kontrolu trovanja VMA lečeno 26 pacijenata sa trovanjem gljivama (14 ambulantno i 12 hospitalno). Među njima bila je i jedna trudnica, ali je na svu sreću sve prošlo bez ozbiljnijih posledica. Lekari apeluju na građane da se uzdrže od branja i konzuuranja samoniklih gljiva, jer ulazimo u period obilnih kiša, kada se očekuje i više gljiva u prirodi.
Na VMA kažu da u proleće i jesen, kada je sezona branja gljiva, imaju veliki broj pacijenata koji dolaze sa simptomima trovanjem. Dr Vladan Lukić načelnik Odeljenja za trijažu i reanimaciju bolesnika VMA kaže da među pacijentima imaju i iskusne berače, koji beru gljive 20 godina, ali da im se desi da zamene jestive sa otrovnim pečurkama.
"Svaka jestiva gljiva u prirodi ima svoju paralelnu otrovnicu. One se razlikuju, ali u nekom periodu rasta i razvoja se dešava da liče jedna na drugu. Često se desi da gljivu koju u narodu zovu "zeka", koja je jestiva, berači zamene "zelenom pupavkom" koja je otrovna. Dešava se da jestive šampinjone zamene divljim koji su otrovni. Imali smo ove godine trudnicu koja se otrovala lažnom "lisičarkom". Na sreću svi su dobro prošli, bez ozbiljnijih posledica", kaže Lukić za Euronews Srbija.
Komentari (0)