Aktuelno

Eskalacija nasilja u regionu na početku godine - gde je okidač i kako stati na put?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

10/01/2025

-

20:35

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Iako su praznici sinonim za porodična okupljanja i prijatne momente, pokazuje se da iz godine u godinu veselje može da se transformiše u zločin. Od nove godine region su potresle vesti o masovnom ubistvu na Cetinju u kojem je život izgbilo 13 osoba, ali i o ubistvima i nasilnim događajima širom Srbije.

Naime, u prvih sedam dana nove 2025. počinjeno je četiri ubistva u Srbiji, odnosno u Jagodini, Inđiji i Arilju. Na dočeku Nove godine u Arilju je ubijen bračni par. Na proslavi Badnje večeri u Jagodini ubijen je jedan muškarac, kao i u Inđiji. Dan posle Božića ubijena je žena u Srbobranu. Juče je muškarac u Mirijevu izbo partnerku. Takođe, zabeleženi su i brojni incidenti sa oružjem bez žrtava. 

Bivši pomoćnik načelnika Uprave kriminalističke policije Dejan Radenković kaže za Euronews Srbija da je nasilje  sveprisutno u raznim oblicima - od vršnjačkog, preko međuljudskog do partnerskog. Motivi su, kaže, brojni, a institucije i porodica ključne u prevenciji.

Međutim, Radenković kaže da nadležni mogu da reaguju samo u onim momentima kada postoji procena da su rizici od nasilja povećani. Na žalost, objašnjava, jako često mi i ne znamo šta se sve dešava iza četiri zida i zbog toga je važno da svi oni koji znaju da neko trpi nasilje, da ga i prijave.

"Policija može da predvidi kada su u pitanju javna mesta i mesta gde se okupljaju građani na javnim površinama. Međutim, šta se dešava u krugu jedne porodice, između četiri zida, to je teško. Čini mi se da ukoliko bi se svi mi kao društvo, odnosno svi relevantni činioci koji učestvuju u zaštiti i brizi o životima i zdravlju ljudi, uključili i povezali da bi dobili pre svega taj efekat", kaže on.

"Na Cetinju nije alkohol povukao okidač, on je sam već davno repetirao svoj mozak"

Kada priča o kompletom okruženju, kaže da se to odnosi i na Ministarstvo zdravlja, odnosno zdravstvene ustanove, koje, objašnjava, zapravo mogu među prvima da uoče  neko antisocijalno ponašanje kod pojedinih ljudi. Takođe, kaže, tu su ključni i policija, Centar za socijalni rad, ali i lokalna zajednica koja ima veoma veliku ulogu jer najbolje poznaje ljude koji ih okružuju.

"Imali smo nedavno slučajeve da je do nasilja došlo među ljudima koji se poznaju. Na primer, imali smo to u Arilju, pa i na Cetinju. Ljudi su se poznavali, družili. Oni su se i tada okupili, ali ne bih ja rekao da je ovde alkohol okidač. Kod zločinca u Crnoj Gori nije alkohol povukao okidač, on je sam već davno repetirao svoj mozak i krenuo u krvavi pir", kaže Radenković.

profimedia

 

Osvrnuo se i na slučaj u Inđiji gde je muškarac preminuo nakon što je na ulici napadnut  na Badnje veče.

"Živimo u takvom vremenu gde je stvarno prisutno veće nasilje, pre svega na ulici. Skoro da nema dana da ne čujemo neku vest da je neko na ulici napadnut, da je starica napadnuta, da se desilo vršnjačko nasilje. U ovom slučaju, čovek je, siguran sam, mislio da će sam rešiti, nije očekivao takav odgovor i tako nasilje nad njim, već je izašao misleći da će sam uspeti to retorički da reši problem sa tim ljudima", rekao je.

Radenković kaže da nasilja ima svuda i u svim oblicima kao i da je primećena i eskalacija porodičnog nasilja. Zbog toga apeluje na sve koji znaju da neko trpi nasilje u komšiluku, da ga prijavi.

Fonet/Marko Dragoslavić

 

"Ja apelujem i savetujem da pustimo policiju da radi svoj posao. Ona je obučena za to, postoji na terenu i zna kako se to radi. Neke sam godine proveo tu da je uvek dovoljan broj kada su u pitanju tako povećani rizici o kojima smo malo pre rekli, prisutno policajaca na terenu. Tako da treba pozvati policiju kako u ovim slučajevima, ali i ono što ste sada malo pre rekli, a ja sam spomenuo kada je nasilje u porodici prisutno.

Šta je sa oružjem?

Na pitanje šta je potrebno raditi sa osobama kao što je muškarac koji je u Jagodini početkom godine jednu osobu ubio, a drugu teško ranio u ugostiteljskom objektu, i za koju je objavljeno da je već ranije bio osuđivan zbog više krivičnih dela, među kojima su pokušaj ubistva, nasilje u porodici i nedozvoljeno nošenje oružja, Radenković kaže da je reč o kompleksnoj temi i da nadležni rade na tome da se broj ilegalnog oružja u državi smanji.

profimedia

 

"Onaj ko ima dosije ne može da ima oružje, znači govorimo o oružju koje se nalazi kod njih u ilegalnom posedu. Nakon onoga što se desilo u Ribnikaru, MUP je stavio akcenat na suzbijanju trgovine oružjem, koja donosi veliki novac onima koji se bave tim poslom. Na žalost, ti ratovi iz naše prošlosti su doprineli na povećanu količinu oružja. Svako ko ima saznanje treba da prijavi, i na taj način će policija dobiti saznanje i reagovati adekvatno i oduzeti to oružje, ali nije dovoljno samo oduzeti i privesti to lice, već je potrebno da sankcije budu adekvatne", kaže.

Kaže da je veće krenula akcija oko izmene zakona  i navodi da mu još uvek nije jasno zbog čega radna grupa, koja radi na tome, i pored svih ovih dešavanja nije izašla sa konkretnim predlogom. 

Kompletno gostovanje pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.

Komentari (0)

Srbija