Koliko su zabranjeni toksini iz plastike prisutni na domaćem tržištu: Opasni ftalati utiču na plodnost
Komentari11/12/2024
-13:19
Na tržištu još uvek postoje proizvodi za svakodnevnu upotrebu u čijem sastavu se nalazi prekomerna količina toksičnih ftalata, opasnih supstanci koje su dokazano štetne po zdravlje, posebno reproduktivno, rečeno je danas na predstavljanju izveštaja organizacije Alternativa za bezbednije hemikalije (ALHEM).
Kako je rečeno na konferenciji, Srbija je prošle godine ograničila prisustvo četiri toksična ftalata u proizvodima na 0,1 odsto i tako uskladila domaću regulativu sa propisima EU.
ALHEM je predstavio svoj izveštaj o prisustvu ftalata u proizvodima od plastike "Mekana plastika, gruba istina 2" i pozvala nadležne institucije da primenjuju propis koji je Ministarstvo zaštite životne sredine usvojilo i zaštite zdravlje građana.
Laboratorijska analiza 30 proizvoda široke potrošnje napravljenih od PVC plastike, kupljenih u prodavnicama u Beogradu, pokazala je da se u 63 odsto proizvoda (u 19 od 30) nalazi veći procenat ftalata od dozvoljenog, pri čemu su se koncentracije kretale od 0,15 odsto do čak 50 odsto, navodi se u izveštaju Alternative za bezbednije hemikalije, koja okuplja biohemičare i druge stručnjake, saopštio je ALHEM.
Prisustvo ftalata primećeno je u kablovima, kompjuterskoj opremi, slušalicama i sličnim proizvodima koje građani svakodnevno koriste.
ALHEM je, uz podršku 15 organizacija civilnog društva, u oktobru predao dve inicijative nadležnim ministarstvima Vlade Srbije: Inicijativa za efikasniju primenu propisa o zabrani/ograničenju ftalata u potrošačkim proizvodima predata je Sanitarnoj inspekciji Ministarstva zdravlja a Inicijativa za izmenu i dopunu propisa kojim se ograničava prisustvo toksičnih ftalata u električnoj i elektronskoj opremi, predata je Ministarstvu za zaštitu životne sredine.
Endokrinolog i predsednik Srpskog društva za reproduktivnu endokrinologiju Đuro Macut podržao je inicijativu ALHEM organizacije i istakao da dugotrajno izlaganje supstancama koje, poput ftalata, utiču na rad hormona, predstavlja mogući uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, kvaliteta jajnih ćelija i smanjenja broja i pokretljivosti spermatozoida kod muškaraca.
Ekspert za javno zdravlje iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", Branislava Matić Savićević objasnila je da ftalati u organizam ulaze preko hrane, putem prašine i dodirom tj. korišćenjem potrošačkih proizvoda koji sadrže ove supstance.
Uglavnom je reč o predmetima za domaćinstvo, podnim i zidnim oblogama, PVC tapetama, sportskoj opremi i rekvizitima, odeći i obući, školskom priboru, tašnama, neseserima, igračkama, opremi za bebe.
"Ovde govorimo o izloženosti niskog intenziteta a dugog trajanja i to je nešto što stvara problem javnog zdravlja. U ovom slučaju, taj problem je dugoročan negativan uticaj na reproduktivno zdravlje, tj. plodnost", rekla je Matić Savićević.
Komentari (0)