Ljudi su spremni da plate i po 1.500€ da obiđu jednu od najopasnijih zemalja na svetu: Zašto?
Komentari14/05/2021
-14:58
Pre nego što je počeo rat u Siriji ova zemlja je godišnje primala hiljade i hiljade turista koji su želeli da se upoznaju sa njenom bogatom istorijom. Nažalost, od pre 10 godina turizam je postao strana reč, a nekoliko dragocenih atrakcija je i uništeno.
Predeo zemlje čine strukture koje odražavaju drevnu i klasičnu antiku. Tokom Rimskog carstva, veći deo Sirije bio je podeljen na brojne politički nezavisne provincije, koje sada među ostalima znamo kao Palestinu, Jordan i Damask.
Nažalost, pre 10 godina Sirija je izvela mirni ustanak protiv svog predsednika koji je od tada prerastao u građanski rat. Od 2011. godine u sukobu je ubijeno skoro pola miliona ljudi. Rat je započeo nakon pobune protiv velike nezaposlenosti, korupcije i nedostatka političke slobode za vreme vladavine predsednika Bašara al Asada. U martu 2011. predsednik je uzvratio grubom silom da slomi prodemokratske demonstrante, što je podstaklo nemire. Ubrzo su se pristalice opozicije oslonile na oružje radi zaštite, a kasnije i odučile za napad na snage bezbednosti. Nasilje je dalje eskaliralo, a zemlja se našla u surovom građanskom ratu.
Sirija se graniči sa Libanom, Turskom, Irakom, Izraelom, Jordanom i izlazi na Sredozemno more. Dom plodnih biljaka, visokih planina i pustinja, ali još bogatije istorije.
Mračni turizam u Siriji
Putovanje u Siriju ne savetuju gotovo sve vlade na svetu iz bezbednosnih razloga, a Sirijci koji su u ratu platili visoku cenu pozivaju zapadnjake da ne normalizuju odnose sa režimom.
Ipak, uprkos povremenim napadima automobila bombi, izraelskim vazdušnim udarima i tajnoj policiji koja sumnjive špijune i članove opozicije odvodi u zatvor u kojem i nestaju, Damask je za sada relativno siguran. Kao rezultat, raste interesovanje hardkor avanturista za zemlju koja je bila zabranjena gotovo deceniju.
Već znamo da se poseta mestima povezanim sa smrću i tragedijama obično naziva mračnim turizmom. Odmor u zemljama koje su još uvek tehnički u ratu, međutim relativno je nov fenomen podstaknut uticajem društvenih mreža u potrazi za osvajanjem zabranjenih destinacija ili obilaskom svih 195 zemalja sveta.
Jednonedeljne ture uglavnom se odvijaju u Starom gradu u Damasku i Kraku des Ševalije, zamku krstaša iz 11. veka u blizini Homsa, kao i rimskoj Palmiri u istočnoj pustinji koja je pogođena napadima ćelija spavača Islamske države otkako su proterani iz ovog područja 2017. godine.
Tako je, na primer kineska agencija Young Pioneer Tours organizovala ture do Alepa, koji je 2016. godine ponovo pao u ruke vlasti nakon četvorogodišnje bitke sa opozicijom. Više od pola grada je i dalje u ruševinama. Putovanje je koštalo 1.695 dolara, ne uključujući letove, takse za vize i putno osiguranje. Grupe su pratili vladini saradnici.
Tako turistička agencija RJ Travel iz Maroka nudi nekoliko aranžmana za obilazak Sirije po ceni od 1181 evro po osobi. U cenu je uključen transfer iz Libana do Sirije, dozvola za ulazak u Siriju, takse, transport, vodič, hotel, karte za muzeje i dozvola za posetu Palmiri.
U cenu pak, nisu uračunate cene avionskih karata, viza, lično zdravstveno osiguranje, ostali obroci i pića sem doručka.
Ruske turističke agencije su tokom 2019. godine takođe organizovale obilaske Sirije uprkos upozorenjima vlasti da izbegavaju ovu zemlju pogođenu ratom.
Nakon medijskih izveštaja o ovim turama, Ruska federalna agencija za turizam objavila je preporuku da sve kompanije odustanu od prodaje aranžmana za Siriju i savetovala turistima da ne idu u ovu zemlju dok se "situacija ne normalizuje". Upozorenje je donekle imalo efekta jer je jedna agencija povukla ponudu, a ostale agencije su navodno istakle da njihov plan putovanja ne obuhvata provinciju Idlib na severoistoku zemlje koja je poslednje uporište pobunjenika.
Nijedna agencija u Srbiji ne organizuje ture za Siriju.
Komentari (0)