Oko sveta

Zaboravljeni predeli južne Srbije: Devet destinacija zbog kojih ćete misliti da ste u inostranstvu

Komentari

Autor: Tila Stanković

21/08/2021

-

11:38

Zaboravljeni predeli južne Srbije: Devet destinacija zbog kojih ćete misliti da ste u inostranstvu
Zaboravljeni predeli južne Srbije: Devet destinacija zbog kojih ćete misliti da ste u inostranstvu - Copyright Wikipedia.org/Marko.vl, Katarina Z, CrniBombarder!!!

veličina teksta

Aa Aa

Kada su u pitanju destinacije na jugu Srbije, mnogima bi prva asocijacija mogla biti Đavolja varoš, zaista unikatan prirodni fenomen pod zaštitom Uneska.

Ipak, južna Srbija je teritorija karakteristična po živopisnim predelima, malim idiličnim selima koja čuvaju duh istorije, po stenovitim planinama, magičnim vodopadima i lekovitim izvorima.

U ovom kraju se krije i manastir stariji od Hilandara.

Izdvajamo devet destinacija na jugu Srbije kojima treba posvetiti pažnju.

1. Vlasinsko jezero

Vlasinsko jezero se nalazi na teritoriji opštine Surdulica, gotovo na samom jugoistoku države.

Wikipedia.org/Jenny Poole

 

U okolini jezera može se obići nekoliko etnografskih i kulturno-istorijskih spomenika izuzetne vrednosti, poput Hrama Svetog Ilije i Crkvišta Svetog oca Nikolaja, Manastir u Palji...

Na obalama smeštena su tri sela Vlasina Olruglica, Vlasina Rid i Vlasina Stojkovićeva.

Takođe, Vlasinsko jezero poznato je po svojim malim "ostrvima" na vodi. Budući da je ovo područje "odsečeno" od urbanih krajeva, idealna je destinacija za ljubitelje pecanja koji su željni prirode, mira i tišine.

2. Selo Vlasi

Wikipedia.org/Marko.vl

 

U neposrednoj blizini Pirota nalazi se selo Vlasi, okruženo planinama i gustom šumom. Kroz kanjon stenovotih planina u okolini, protiče reka Jerma.

Simpatično malo naselje koje broji 46 domaćinstava ima svoj šarm, a izvdaja se od ostalih zbog neverovatnoh pejazaža koji ga okružuju, kao i zbog savršene romantične seoske idile daleko od gradske vreve.

Wikipedia.org/Unapredimo Pirotski Okrug

 

Ukoliko želite da se osamite daleko od buke i stresne rutine, ovo je zaista mesto koje je očuvalo duh starih vremena.

3. Suva planina

Suva planina se nalazi na udaljenosti od dvadeset kilometara od centra Niša, počinje od Niške Banje, a završava se u Lužničkoj kotlini. Njen najviši vrh je Trem na 1.810 metara, popularna stena-vidikovac sa koje se pruža neverovatan pogled.

Ovaj biser prirode, koji je Jovan Cvijić nazvao "Alpi na jugu Srbije", dobio je naziv Suva jer, za razliku od Stare planine, na većim nadmorskim visinama gotovo nema izvora vode.

Unsplash

 

Ova planina je raj za avanturiste, ekstremne sportiste, alpiniste, planinare i sve ljubitelje netaknute prirode.

Na Suvoj planini moguće je organizovati jednodnevne, lagane ili zahtevnije pešačke ture, kao i višednevno planinarenje sa prenoćištem u Nišu ili Niškoj banji.

4. Prolom banja

Iako su lekoviti izvori u tim krajevima korišćeni još u praistoriji, Prolom Banja je jedna od najmlađih u Srbiji, pa je tek 1973. godine dobila ovaj status. Smeštena je u blizini planine Radan, a udaljena je oko 80 km od Niša.

Wikipedia.org/Bojan Cvetanović

 

Hotel u banji nudi brojne velnes i rekreativne tretmane, a u neposrednoj blizini, na oko 25 km nalazi se svima dobro poznat prirodni fenomen Đavolja Varoš.

Do crkve Preobraženja Gospodnjeg smeštene na steni vodi neobičan most koji prolazi kroz dolinu. Pogleda sa mosta je zaista unikatan i oduzima dah svim posetiocima.

Wikipedia.org/Katarina Z

 

U blizini banje se nalazi i naselje Pločnik staro 7.500 godina koje predstavlja bogato nalazište iz neolitskog doba, i svedoči o činjenici da su tada na lokalitetu postojale prve topionice bakra na svetu.

Kod Pločnika se takođe može videti rekonstruisano naselje iz neolita, a u blizini ostaci iz Rimskog doba.

5. Donja Lokošnica

Selo Donja Lokošnica nalazi se u dolini Južne Morave kod Leskovca, i broji otprilike 1.300 stanovnika koji se uglavnom bave gajenjem paprike. Upravo zato se ovaj kraj često naziva i Prestonicom paprike ili Kraljevstvom paprike.

U tom selu se već 400 godina proizvodi specijalna vrsta crvene paprike koja raste na zemljištu od 250 hektara.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CBS News (@cbsnews)

Ovaj kraj je poželjno posetiti tokom jeseni kada celo naselje pocrveni od ručno nizanih venaca paprike.

Nakon što se osuši, paprika se potom prevozi u domaće radionice, gde nastaje gotov proizvod – aleva paprika, veoma popularan začin u Srbiji.

6. Rosomački lonci

Kanjon Rosomače koji se nalazi kod Stare planine nedaleko od Pirota veoma je specijalan prirodni fenomen. 

Reka Rosomača svojim tokom kroz kanjon, na nadmorskoj visini od 775 metara, stvara niz predivnih slapova i vodopada, a stene kojim su ti slapovi okruženi izgledaju neobično, što ih čini atraktivnim za fotografisanje.

Kanjon Rosomačke reke, poznat je i kao Rosomački lonci, Rosomačko grlo ili Slavinsjki lonci, budući da se nalazi u ataru sela Slavinja.

7. Jelašnička klisura

Jelašnička klisura prostire se jugozapadno od Suve planine i udaljena je 15 km od centra Niša.

Ovaj prirodni raritet stvorila je Jelašnička reka koja je probila svoj put kroz krečnjačke stene. Na dužini od samo dva kilometra mogu se videti raznovrsni morfološki oblici i raznolika fauna.

Wikipedia.org/Srđan Mitić

 

Zbog svoje jedinstvene prirode proglašena je za Specijalni rezervat prirode prve kategorije.

Simbol ove klisure su srpska ramondija i Natalijina ramonda, tercijerni relikti Balkana.

8. Manastir Prohor Pčinjski

Manastir Prepodobnog Prohora Pčinjskog ove godine je obeležio 950 godina postojanja i sedam vekova od upokojenja kralja Milutina, koji ga je u 14. veku obnovio.

Manastir, koji se nalazi na šumovitim obroncima planine Kozjak, na levoj obali gornjeg toka Pčinje, u blizini sela Klenike, na 375 kilometara od Beograda, bio je u okviru vizantijske države sve do Nemanjinih osvajanja između 1180. i 1190. godine. U sastav Srbije ulazi tek krajem 12. veka, u vreme velikog župana Stefana Nemanje. 

Manastir Svetog Prohora Pčinjskog vremnom je dosta stradao, ali je takođe i obnavljan.

Wikipedia.org/Tomislav Ž. Popović

 

Stavljen je pod zaštitu kao spomenik kulture 1950. godine, a 1979. godine proglašen je kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.  

Manastir je i kulturno-prosvetni centar, u kojem su bogoslovska škola, prepisivačko-iluminatorska radionica, a uči se ikonopisački zanat.

9. Stara planina

Planina koja "spaja" Srbiju i Bugarsku izuzetno je poznata po svojim izvorima, vidikovcima i očuvanom prirodom. 

Ova planina je takođe "kraljica vodopada" buduči da se na njoj nalaze najviši vodopadi Srbije.

Kaluđerski skokovi su kaskadni vodopad visok 232 metra, što ga čini najvišim u Srbiji. Drugi najveći vodopad Kopren takođe se nalazi u dolinama ove planine na rečici Dabidžin potok.

U okolini simpatičnog sela Topli Do nalazi se Piljski vodopad.

Komentari (0)

Putovanja