Muzički "hladni rat": Može li Putinova Intervizija predstavljati pretnju Evroviziji
Komentari06/02/2025
-21:13
Vladimir Putin potpisao je u ponedeljak ukaz o održavanju međunarodnog muzičkog takmičenja pod nazivom Intervizija u Rusiji ove godine, nakon što je ranije toj zemlji zabranjeno da učestvuje na Evroviziji. Jedna ruska senatorka rekla je za TASS da će takmičenje Intervizije biti, "prozor mogućnosti za promociju prave muzike, a ne, lažnih vrednosti koje su tuđe bilo kojoj normalnoj osobi".
Šta su prave, a šta lažne vrednosti i gde je tu muzika bila je tema Euronews Jutra, u kom su gostovali producent i urednik TV Euronews Dejan Kukrić i kompozitor i producent Marko Kon, koji imaju dugogodišnje evrovizijsko iskustvo.
Istorija Intervizije
Kon podseća da ovim potezom Rusija zapravo vraća Interviziju, koja se originalno održavala od 1965. do 1968, a onda i od 1977. do 1980. kao odgovor Istočnog bloka na Evroviziju.
"Festival se redovno održavao u (poljskom) Sopotu. Učestvovale su zemlje Istočnog bloka, ali uvek je mogla da se pojavi Kuba, Nigerija ili neka druga prijateljska zemlja. To prosto nije imalo nekog velikog odjeka, mada je svakako bilo zanimljivo, jer Rusija i zemlje Istočnog bloka jesu bile potpuno ignorisane u to vreme od Evrovizije - prosto nisu bile njen deo. Onda kasnije, kad su ih primili devedesetih godina ušli su na Evroviziju na velika vrata, čak i pobeđivali", objašnjava Kon, koji je i sam predstavljao Srbiju upravo na Eurosongu 2009. održanom u Moskvi.
Dejan Kukrić, koji je nekoliko godina bio član evrovizijske delegacije Bosne i Hercegovine i redovan komentator, ističe da je odluci Rusije da se vrati Interviziji doprinela aktuelna politička klima.
"Oni su bukvalno izbačeni sa Eurosonga, i ne samo tog takmičenja, nego i iz Evropske radiodifuzne unije. Praktično su suspendovani i onda su očigledno odlučili da ponovo rade nešto što je pandan takmičenju za pesmu Evrovizije. Rusija je uvek išla na Evroviziju sa vrlo svetskom produkcijom, sa odličnim izvođačima, sa vrlo izrežiranim i spremnim nastupima, sa nastupima koji su bili užasno skupi i učestvovali su sa svojim velikim zvezdama. Oni su shvatili da im je Evrovizija prozor u zapadni svet, što je više nego, recimo, ovde kod nas, tamo bilo shvaćeno kao dobra prilika", objašnjava Kukrić.
Naš sagovornik smatra da su Rusija, baš kao i kasnije bivše jugoslovenske republike, značajno doprinele uspehu i rastu Evrovizije.
"One su donele dosta toga dobrog - novu muziku i novi kvalitet produkcije. To se tamo radi na jako dobar način i oni su ulagali ogromne novce u sve to", smatra urednik.
Kon podseća da je Putin i pre početka rata u Ukrajini i suspendovanja Rusije na Evroviziji, ukazivao na to da bi Intervizija mogla da se vrati.
"To je s jedne strane potpuno populistički čin. I meni je sve to potpuno legitimno i čak malo zabavno da gledam šta će od svega toga da se desi. Generalno je ruski pristup pop muzici značajno drugačiji od zapadnjačkog. Tamo su uvek raskošni vokali bili jako važni. Čak postoje čitav niz raznih takmičenja u Rusiji i zemljama bivšeg Sovjetskog bloka, u kojima imamo velike festivale, na kojima se takmiče izvođači, a ne kompozicije. Imamo taj Glas Azije, pa imamo onaj veliki Beloruski festival. To su ogromni festivali koji ne zaostaju mnogo za Evrovizijom u produkcijskom smislu, ali se uopšte ne takmiče kompozicije. To jeste jedan sudar kultura", smatra muzičar.
Evrovizija nema alternativu
Naši sagovornici su saglasni da uprkos različitim pokušajima da se takvi veliki festivali nametnu kao konkurencija, Evrovizija ipak nema alternativu.
"Čak su u Americi otkupili pravu licencu i ljudi sa prave Evrovizije se uključili u produkciju American Song Contest-a, ali to nije uspelo. Jedan je Eurovision Song Contest. I tu čini mi se nema ništa bolje. Nije da ja hvalim kvalitet pesama na Evroviziji kao nešto neprikosnoveno, ali generalno to je televizijski šou i kad je reč o televiziji i nama koji radimo na televiziji, čitav život, nama je to 'ekspo', godišnji sajam. S te strane je meni sada kao gledaocu zanimljivo da gledam Evroviziju", ističe Kukrić.
Marko Kon podvlači i da je to pre svega takmičenje televizija.
"I meni je najzanimljiviji taj televizijski produkcijski deo, jer se tamo prosto dešavaju potpuno neverovatne stvari. Razni pokušaji nove Evrovizije stalno se dešavaju, ali teško će to da ide. Ovo je televizijska produkcija koja ima toliku tradiciju da se tamo gomila stvari koje su potpuno nezamislive, već dešavaju po automatizmu. Ja mislim da samo jedan događaj na svetu ima uključen veći broj kamera u istom trenutku nego što to ima Evrovizija, a to je sportski događaj - Superboul", ukazuje Kon.
I on i Kukrić su znatiželjni da vide kako će izgledati i naredna Evrovizija, ali i najavljena Intervizija, kojoj ne predviđaju dug rok trajanja.
"Ja mislim da će to da traje do onog trenutka kada Rusija bude ponovo mogla da učestvuje na Evroviziji, a onda će se vratiti na velika vrata i tražiće pobedu vrlo brzo", zaključuje tv urednik.
Komentari (0)