Aktuelno iz kulture

"Tragovi Nasleđa": Etnografski muzej nizom događaja obeležava Dan državnosti Srbije

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/02/2024

-

16:07

"Tragovi Nasleđa": Etnografski muzej nizom događaja obeležava Dan državnosti Srbije
Tanjug/Tara Radovanović - Copyright Tanjug/Tara Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Etnografski muzej Srbije obeležiće Dan državnosti - Sretenje izložbom "Tragovi Nasleđa”, autorke Jelene Sekulović, kao i nizom raznovrsnih događaja.

U prepodnevnom terminu, 14. februara sa početkom u 10 časova, Etnografski muzej je u saradnji sa OŠ "Kreativno pero" pripremio interaktivan program u okviru kojeg će mališani moći da se isprobaju u brojnim veštinama kroz igru i zabavu i otkriju mnoge zanimljivosti o Srbiji. Kroz kaligrafsku radionicu "Piši kao Vuk", i tematsku slikarsku radionicu "Zašto volim Srbiju?", deca će učestvovati u stvaranju izložbe, a njihovi crteži činiće integralni deo postavke koja će biti dostupna za javnost do 18. februara.

U glavnom terminu, od 18.30 časova, proslava Dana državnosti počeće himnom "Bože pravde", nakon koje će nastupiti baletski studio "Adađo", a izložbu "Tragovi Nasleđa" priređenu u čast obeležavanja najvažnijeg datuma u novijoj istoriji Srba, svečano će otvoriti ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović, uz pozdravnu reč Marka Krstića, direktora Etnografskog muzeja.

Izložba "Tragovi Nasleđa", kao svojevrstan omaž Nadeždi Petrović, nacionalnoj heroini, humanistkinji, borkinji za ženska prava i rodonačelnici Moderne u srpskom slikarstvu, koja je u tadašnje srpsko društvo uvela savremene evropske tokove ostajući pri tome verna narodu, prevazilazi okvire predstavljanja individualnog aktivizma, i posetiocima šalje reprezentativnu sliku kulturne istorije Srba.

Etnografski predmeti koje je Nadežda prikupljala u najtežim vremenima za srpski narod sačuvani su u turobnim ratnim okolnostima, daleko od domovine, kao originalni svedoci kulturnog karaktera jednog naroda, da bi 1927. pristigli u Etnografski muzej gde se pažljivo čuvaju kao pokazatelji nacionalnog identiteta koji odoleva istorijskim neprilikama.

Narednog dana, 15. februara u 19 časova, proslavu Dana državnosti, svojim performansom i talentom upotpuniće poznati mladi glumac Nikola Šurbanović koji će tumačiti lik čuvenog srpskog junaka i  ustanika Tanaska Rajića, u predstavi "Vetar i zastave", po scenariju našeg proslavljenog pisca Dejana Stojiljkovića.

Republika Srbija obeležava Dan državnosti 15. i 16. februara, u znak sećanja na dva važna istorijska datuma. Jedan je dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak protiv Turaka, pod vođstvom Đorđa Petrovića Karađorđa. Drugi – dan kada je u Kragujevcu 1835. godine usvojen i zakletvom potvrđen prvi moderni, i za to vreme, izuzetno liberalni Ustav Kneževine Srbije - Sretenjski ustav, sastavljen po uzoru na francuske ustavne povelje, a kojim je ograničen apsolutizam i uvedena parlamentarna monarhija, čime je vlast prvi put podeljena na izvršnu, zakonodavnu i sudsku.

U okviru obeležavanja Dana državnosti, od 14. do 16. februara, ulaz u muzej biće besplatan.

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak