Nakon pet meseci okončan štrajk holivudskih scenarista: Šta sve podrazumeva novi ugovor sa studijima
Komentari27/09/2023
-10:48
Nakon skoro punih pet meseci, u utorak uveče je potvrđeno da je okončan štrajk holivudskih pisaca, preneli su američki mediji.
Članovi odbora sindikata holivudskih pisaca odobrili su ugovor sa studijima, vraćajući holivudsku filmsku industriju bar delimično u normalnu nakon istorijskog zastoja proizvodnje filmova, prenosi AP.
Dva dana nakon što je postignut provizorni sporazum sa koalicijom najvećih holivudskih studija, servisa za striming i produkcijskih kompanija, upravni odbori istočnog i zapadnog ogranka Udruženja scenarista Amerike i njihov zajednički pregovarački odbor glasali su za prihvatanje sporazuma.
Nakon glasanja, oni su proglasili da je štrajk završen i da će pisci moći da počnu sa pisanjem scenarija već od danas.
Propisan minimum broja scenarista po seriji
WGA dobili su zeleno svetlo za to da minimalan broj pisaca za seriju od najmanje šest epizoda po sezoni bude šest. Sporazumom je predviđeno da se u svim serijama angažuju najmanje tri pisca-producenta, a taj broj može uključivati i voditelja emisije. Broj članova na juniorskoj ili poziciji pomoćnika moraće da raste u zavisnosti od broja naručenih epizoda. Serija od šest epizoda zahteva angažovanje ljudi na sva tri nivoa pozicija. Serija od 7-12 epizoda po sezoni mora da angažuje pet scenarista, dok serije koje imaju 13 ili više epizoda moraju da imaju šest.
Nova stavka ugovora podrazumeva specijalne okolnosti za samostalne projekte pojedinih autora, kao što su "Beli lotos" ili "Velike male laži" u kojima sve epizode piše jedan pisac. U tim slučajevima, se ugovor ugovor pisca sa studijom, mrežom ili strimerom od samog početka sklapa tako da podrazumeva njegov samostalan rad. Ukratko, minimalni broj uključenih pisaca je na snazi "osim u slučaju da je jedan pisac angažovan da napiše sve epizode".
Postoje i nova pravila o trajanju zaposlenja za pisce — a postoji još jedna nova odredba osmišljena da osigura da manje iskusni pisci dobiju priliku da posmatraju proces proizvodnje i postprodukcije. Prema sindikatu: "dva pisca-producenta moraju biti zaposlena na manje od 20 nedelja produkcije ili tokom celokupnog trajanja produkcije zajedno sa šouranerom". Razlog uvođenja ovog te stavke je zabrinutost da scenaristi i pisci-producenti ne dobijaju dovoljno vremena za isticanje i dobijanje iskustva koje je potrebno da uzrastu u šouranere.
Ugovor predviđa da tokom planiranja projekta, pre samog početka produkcije, budu angažovana tri pisca i barem troje pisaca-producenata, uključujući i šouranera. Njima će biti garantovano deset uzastopnih nedelja angažmana.
To se odnosi na pritužbe pisaca da su suviše kratki angažmani na samom početku projekata doveli do toga da ne mogu da steknu dovoljno sredstava, kako bi se kvalifikovali za zdravstveno osiguranje.
Štaviše, ukoliko se u toku tog procesa iznedri kompletna serija, najmanje dvoje pisaca-producenata koji su učestvovali u njemu moraju biti angažovani i tokom produkcije.
Bolji bonusi za striming
WGA je naročitu pažnju posvetila tome da filmski i televizijski studiji uvedu bonuse zasnovane na uspehu projekata namenjenih za striming.
Nova formula podrazumeva isplatu bonusa scenaristima za originalne tv serije i filmove koji se nalaze na platformama poput Netfliksa, Amazon Prajm, Epl TV+, Maks, Hulu i drugih.
Bonus pokriva visokobudžetne projekte, kakvi danas predstavljaju većinu, ali pošto je naglasak na tome da je reč o serijama i filmovima namenski napravljenim za striming, popularne starije serije koje su ponikle u drugim televizijskim produkcijama neće biti uzimane u obzir.
Za naslove koji su napravljeni za striming, a koje u prvih 90 dana od objavljivanja pogleda 20 i više procenata domaćih pretplatnika ili prvih devedeset dana bilo koje naredne godine tokom koje je projekat na platformi, scenaristi će dobijati bonus u iznosu od 9.000 do 16.000 za epizode, odnosno 40.500 dolara za filmove čiji je budžet veći od 30 miliona dolara. Bonus će se obračunavati za naslove koji budu objavljeni nakon 1. januara naredne godine.
Veštačka inteligencija
Deo ugovora koji je u poslednje vreme privlačio najviše pažnje, tiče se veštačke inteligencije. Od sada, veštačka inteligencija ne može pisati niti prepravljati pisane materijale, niti će se tekst koji je stvorila AI smatrati izvornim, što znači da se ne može koristiti za podrivanje autorskih prava pisaca.
Sam scenarista može da koristi veštačku inteligenciju u pružanju svojih usluga, ukoliko se kompanija s tim složi i ukoliko sam pisac prati propise kompanije. Međutim, studio ne može tražiti od pisca da koristi AI i mora jasno objaviti piscu ukoliko je neki materijal koji je dobio generisan od strane veštačke inteligencije.
Osim toga, zabranjeno je koristiti materijale scenarista za obučavanje veštačke inteligencije.
Podrška glumcima
Protesti scenarista su okončani, ali ih sindikat podstiče da nastave da podržavaju sindikat glumaca SAG-AFTRA, koji još nije postigao dogovor sa studijima.
Alijansa filmskih i televizijskih producenata, koja predstavlja studije u pregovorima, odlučila je da se prvo pozabavi piscima koji su dugo bili u štrajku, a čelnici SAG-AFTRA rekli su da nisu dobili nikakve uvertira o nastavku pregovora. To će se verovatno uskoro promeniti, piše Euronews.
Glumci su takođe izglasali ovlašćivanje rukovodstva sindikata da potencijalno prošire zahteve i na unosno tržište video igara, što je korak koji bi mogao da napravi dodatni pritisak na holivudske studije da sklope dogovor sa umetnicima.
"Vreme je da kompanije za video igre prestanu da igraju igrice i ozbiljno se pozabave postizanjem sporazuma o ovom ugovoru", rekla je predsednica SAG-AFTRA Fren Drešer u saopštenju.
Odri Kuling, portparolka proizvođača video igara, rekla je da se pregovori nastavljaju "u dobroj veri" i da je pronađen zajednički jezik po pitnaju više od polovine predloga.
Štrajk holivudskih pisaca, scenarista počeo je 2. maja, a ubrzo, već 13. jula pridružili su im i članovi Udruženja filmskih glumaca (SAG-AFTRA).
Njihov štrajk je najduža obustava rada koja je pogodila Holivud u poslednjih nekoliko decenija.
Pisci su stupili u štrajk nezadovoljni platama i upotrebom veštačke inteligencije (AI) u filmskoj industriji, a prema proceni ekonomiste Milken instituta Kevina Klovdena, štrajk je koštao američku ekonomiju oko pet milijardi dolara.
Komentari (0)