Evropa

Škotska prva u Britaniji donela zakon: Moguća promena pola sa 16 godina

Komentari

Autor: Tanjug

22/12/2022

-

19:39

Škotska prva u Britaniji donela zakon: Moguća promena pola sa 16 godina
Škotska prva u Britaniji odobrila sistem samoidentifikacije za promenu pola - Copyright Tanjug AP/Jane Barlow/PA via AP

veličina teksta

Aa Aa

Škotska je prva u Velikoj Britaniji  odobrila sistem samoidentifikacije za ljude koji žele da promene pol.

Škotski parlament podržao je kontroverzne predloge sa 86 glasova za i 39 glasova protiv, preneo je BBC. 

Reformama se usprotivilo nekoliko poslanika Škotske nacionalne stranke (SNP), a jedan ministar je podneo ostavku u znak protesta ranije ove godine.

Tanjug AP/Jane Barlow/PA via AP

 

Ljudi u Škotskoj imaju mogućnost da promene pol od 2005. godine, a tamošnja vlada veruje da postojeći proces može biti uznemirujući i uticati na ljude da se ne prijave za sertifikat o priznavanju pola (GRC).

Nova pravila, za koja se očekuje da će stupiti na snagu sledeće godine, smanjiće minimalno starosno doba za prijavu za GRC sa 18 na 16 godina.

Podnosioci zahteva će sada morati da žive u okviru svog pola samo tri meseca ili šest meseci ako imaju 16 i 17 godina umesto kao do sada dve godine.

Postojaće i tromesečni period tokom kojeg mogu da se predomisle, ali će davanje lažne izjave ili lažna prijava za GRC biti krivično delo sa potencijalnom zatvorskom kaznom do dve godine.

U Španiji promena pola moguća već sa 14 godina

Španski poslanici glasali su takođe za zakon koji će transrodnim osobama starijim od 14 godina dozvoliti promenu pola bez potrebe za psihološkom ili drugom medicinskom procenom, iako bi za decu od 14 do 16 godina i dalje bila potrebna saglasnost roditelja ili staratelja.

Španski zakon, koji su oštro kritikovale konzervativna opozicija i neke feministkinje, usvojen je u Donjem domu parlamenta sa 188 glasova, dok je 150 poslanika bilo protiv, a sedam uzdržanih, prenosi Rojters.

Da bi zakon bio usvojen mora da bude odobren i u Senatu. Glasanje o zakonu je izazvao nesuglasice unutar vladajuće koalicije, između krajnje levičarske stranke Unidas Podemos, koja je bila predlagač i Socijalističke partije koju predvodi premijer Pedro Sančez, koja je na kraju posle dosta premišljanja ipak podržala zakon.

 

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa