Kineske"policijske stanice" u evropskim gradovima: Pritisak na disidente ili legalna pomoć sunarodnicima u inostranstvu
Komentari26/10/2022
-21:48
Španska organizacija za ljudska prava Safeguard Defenders je u septembru objavila izveštaj o kineskim policijskim stanicama u inostranstvu i tvrdnju da najmanje 36 kineskih "policijskih stanica" posluje u evropskim zemljama, od kojih je jedna, kako tvrde i u Beogradu.
Prema izveštaju, kineske vlasti su „uspostavile niz prekomorskih policijskih servisnih stanica na pet kontinenata, ali uglavnom u Evropi".
"Oni pružaju administrativne usluge, ali su takođe bili aktivni u tajnom i ilegalnom policijskom radu", navela je organizacija.
ajmanje dve „policijske stanice“ Kina je otvorila u Holandiji od 2018. godine u pokušaju da izvrši pritisak na kineske disidente, otkrili su u utorak RTL Nieuws i Follow the Money.
Takozvane "prekookeanske stanice" nude diplomatske usluge kineskim državljanima u Holandiji, kao što je obnavljanje vozačkih dozvola, ali takođe pokušavaju da ućutkaju kineske disidente u Evropi, objavili su mediji, pozivajući se na kinesku žrtvu po imenu Vang Đingju.
Vang je holandskim novinarima ispričao svoju priču, rekavši da je pobegao u Holandiju nakon što ga je policija u Kini pratila zbog kritikovanja režima na društvenim mrežama. Ali kada je stigao, kineska policijska stanica u Roterdamu zamolila ga je „da se vrati u Kinu da reši svoje probleme“, dodajući da bi trebalo da uzme u obzir i svoju porodicu, prenosi Politico.
„Ove agencije su nelegalne“, rekao je portparol holandskog ministarstva spoljnih poslova, dodajući da će vlada istražiti i preduzeti „odgovarajuće radnje“.
Dok su iz kineske ambasade novinarima rekli da nisu upoznati sa postojanjem stanica u Amsterdamu i Roterdamu, holandski mediji ukazuju na kineske izveštaje prema kojima je jedan visoki zvaničnik ambasade bio prisutan na sastanku na kojem je formirana stanica u Amsterdamu.
Ministarstvo: Servis građana
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da "stanice" služe kao pomoć kineskim državljanima da obnove vozačke dozvole ili prijave promene u svom građanskom statusu.
"Zbog pandemije koronavirusa, mnogi kineski državljani u inostranstvu nisu bili u mogućnosti da se vrate u Kinu na vreme, kako bi se prijavili za obnovu vozačke dozvole i druge usluge," rekao je Vang novinarima u sredu, piše Euronews.
On tvrdi da kineske stanice "rade na suzbijanju raznih transnacionalnih kriminalnih aktivnosti u skladu sa zakonom, striktno se pridržavaju međunarodnog prava i u potpunosti poštuju pravosudni suverenitet drugih zemalja".
Ipak, Bečka konvencija čija je Kina potpisnica propisuje da se diplomatske usluge vrše u međunarodno priznatim ambasadama i konzulatima.
Komentari (0)