Istorijska suša u Italiji: Gradovi uvode restrikciju vode za piće, vlada pravi plan za vanrednu situaciju
Komentari04/07/2022
-15:38
Severni italijanski gradovi Verona i Piza, zbog istorijske suše u ovom regionu uveli su racionalizaciju potrošnje vode za piće u subotu, prenosi Euronews.
Do 31. avgusta voda za piće ne može se koristiti za zalivanje povrtnjaka, bašta i sportskih terena, pranje automobila, punjenje bazena i bilo koje druge aktivnosti koje nisu strogo neophodne, saopštile su tokom vikenda vlasti obe regije.
Korišćenje vode za piće za potrebe domaćinstva i za ličnu higijenu i dalje su dozvoljeni u Pizi i Veroni, u kojima ukupno živi skoro 350.000 ljudi.
Svako ko prekrši ograničenja, koja je u Veroni potpisao novi gradonačelnik Damijano Tomasi, može biti kažnjen do 500 evra (522 dolara).
Međutim, regionalne vlasti Verone su dodale da se "svaka upotreba u gore opisane i zabranjene svrhe, iako nije preporučena, može obavljati samo od 21 do 6 sati ujutru".
"To je neophodan akt koji usvajaju mnoge opštine u Toskani i Italiji, kako bi se obezbedile dovoljne rezerve vode za piće u posebno kritičnom letnjem periodu, zbog visokih temperatura, oskudice padavina i povećanja potrošnje turističkoj sezoni", rekao je Konti, a preneo italijanski list Il Mesađero (Il Messaggero).
Više od stotinu opština u severnoj Italiji usvojilo je mere za štednju vode, ali Verona i Piza su jedni od najvećih gradova u regionu koji to čine.
Kao i njeni evropski susedi, Italija se suočila sa neuobičajeno ranim toplotnim talasom, uz ozbiljan nedostatak padavina i topljenje snega sa Alpa, što je povezano sa klimatskim promenama.
U severnoj dolini reke Po, koja proizvodi oko 40 odsto hrane u zemlji, uključujući pšenicu, ovo je najgora suša od 1952. godine.
Oko četiri meseca kiše jedva da je bilo, a vodostaj reke Po, najduže reke u Italiji, je sedam metara ispod proseka.
"Ova suša je jedinstvena u istoriji zbog kombinacije dva faktora - nedostatka kiše i povišene temperature, što je direktno povezano sa klimatskim promenama", rekao je Luka Merkali, predsednik Italijanskog meteorološkog društva.
Jezera Mađore i Garda ispod su prosečnih vodostaja za ovo doba godine, dok je južnije opao i nivo Tibra, koji protiče kroz Rim.
Nestašica vode uticala je i na proizvodnju hidroelektrične energije, koja je naglo opala jer ima manje tekuće vode za napajanje brana.
Hidroelektrane, koje se nalaze u planinskim oblastima severozapadne Italije, proizvode skoro 20 odsto energije u zemlji.
Nekoliko regiona pozvalo je Rim da proglasi vanredno stanje kako bi omogućio dalju finansijsku pomoć i mere civilne odbrane u borbi protiv ovog problema.
Premijer Mario Dragi najavio je će već u ponedeljak Vlada napraviti plan za vanredne situacije za najteže pogođene regione.
Komentari (0)