Evropa

Lideri EU pozvali na uvođenje sankcija protiv Belorusije: "Dobiće snažan odgovor"

Komentari

Autor: Tanjug, Rojters

24/05/2021

-

21:42

Lideri EU pozvali na uvođenje sankcija protiv Belorusije: "Dobiće snažan odgovor"
Lideri EU pozvali na uvođenje sankcija protiv Belorusije: "Dobiće snažan odgovor" - Copyright Tanjug/John Thys, Pool via AP

veličina teksta

Aa Aa

Lideri EU27 sa samita u Briselu snažno su večeras osudili prisilno spuštanje aviona ”Rajanera” na aerodrom u Minsku i privođenje dva putnika, beloruskog novinara Romana Protaševiča i Sofije Sapege.

U zaključcima Evropskog saveta, u koje je Tanjug imao uvid, lideri EU su pozvali na uvođenje niza sankcija protiv beloruskog režima i nacionalnih aviokompanija.

Poziva se na hitno puštanje na slobodu Protaševiča i Sofije Sapege i obezbeđivanje njihove slobode kretanja.

Traži se hitna istraga ovog incidenta ”bez presedana” od strane Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo.

Lideri EU od Saveta ministara traže da usvoje dodatnu listu osoba i entiteta koji će biti podvrgnuti sankcijama, ali i da usvoje cilajne ekonomske sankcije protiv Belorusije.

Avio-prevoznici iz zemalja EU su pozvani da izbegavaju prelete preko Belorusije, a Savet EU je pozvan da usvoji mere kojima će se beloruskim avio-kompanijama zabraniti preletanje vazdušnog prostora i pristup aerodromima Evropske unije.

Večera lidera EU nastavljena je u Briselu debatom o strateškim odnosima EU i Rusije.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je naglasila da beloruski opozicioni aktivista Roman Protaševič i njegova partnerka, koji su u nedelju uhapšeni nakon prinudnog sletanja aviona Rajanera u Minsk, moraju odmah da budu pušteni na slobodu.
 

Tanjug AP/Yves Herman

 

”Dobiće snažan odgovor. Lukašenkov režim mora da shvati da će zbog ovakvog sramotnog ponašanja imati ozbiljne posledice”, rekla je večeras predsedica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

 
Ona je dolazeći na samit EU lidera, koji se večeras i sutra održava u Briselu, najavila da će se razmatrati sankcije protiv osoba koje su učestvovale u ”otmici" aviona, kao i protiv poslovnih entiteta koji finansiraju "takve režime", ali i protiv avio sektora Belorusije.

Predsednica EK dodala je da će pritisak na režim u Belorusiji trajati sve dok ne počne da poštuje slobodu medija i izražavanja.

Čelnicu EU su istakli da traže da se hitno pusti na slobodu beloruski novinar Roman Potašević i da će primeniti veliki pritisak na režim u Belorusiji kako bi naučili da poštuju slobodu medija i novinara. 

Ekonomski paket pomoći vredan tri milijarde evra će biti zamrznut “sve dok Belorusija ne postane opet demokratska“, istakli su čelnici EU.

Avion okrenut ka Minsku

EPA/ANDY RAIN

 

Podsećamo da je juče avion Boing 737-800 kompanije “Rajaner” nekoliko minuta pre ulaska u litvanski vazdušni prostor morao da se okrene ka Minsku zbog navodne bezbednosne pretnje. 
U tom avionu se nalazio beloruski opozicioni aktivista Roman Protaševič, njegova devojka i još četiri putnika  koji su putovali od Atine do Vilnjusa ali se nisu ponovo ukrcali u tu letelicu nakon što je ona preusmerena ka Minsku, objavile su litvanske vlasti.

Avion je preusmeren ka Minsku, navodno zbog pretnje bombom, vlasti Belorusije su na aerodromu uhapsile Protaševiča, novinara i koosnivača kanala u aplikaciji Telegram, ključnog za razmenu informacija među protivnicima predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka.

Beloruske vlasti su prošle godine proglasile taj kanal za ekstremistički pošto je korišćen za organizaciju masovnih demonstracija protiv Lukašenka. Protaseviču, koji je ranije pobegao iz Belorusije u Poljsku, preti kazna zatvora do 15 godina.

Lukašenko je objavio da je lično naredio da lovac MiG-29 otprati do aerodroma u Minsku avion kompanije Rajaner. 

Nakon apela brojnih evropskih zemalja da Belorusija svima na tom letu omogući nastavak puta, avion je posle podne poleteo iz Minska ka Vilnjusu, ali se u letelicu nije vratilo šest putnika.

Ministar odbrane Litvanije Arvidas Anusauskas rekao je da su u Minsku putnici izašli iz aviona i da se u njega nisu vratili Protasevič, njegova devojka i još četiri osobe.

„Otkrićemo ko su preostale četiri osobe koje nisu putovale sa ostalima. Litvanija je pokrenula istragu kako bi utvrdila šta se zaista desilo u tom avionu”, naveo je Anusauskas na Fejsbuku.

Lukašenkov kabinet je ranije naveo da je pretnja bombom primljena dok je avion bio iznad Belorusije, a zvaničnici Belorusije su kasnije naveli da u avionu nije pronađen eksploziv.

Beloruska opozicija, Litvanija i još nekoliko evropskih država optužili su vladu u Minsku da je otela avion radi hapšenja Protaseviča.

Vlast Belorusije tvrdi da je posada aviona odlučila da sleti u Minsk, dok je Rajaner saopštio da je beloruska kontrola leta dala instrukcije posadi da krene prema glavnom gradu.

Beloruska opoziciona liderka Svetlana Tihanovska, koja se takođe sklonila iz zemlje, pozvala je Međunarodnu civilnu avijaciju da otvori istragu.

„Apsolutno je očigledno da je ovo operacija specijalnih službi sa ciljem otimanja aviona radi hapšenja aktiviste i blogera Romana Prataseviča. Niti jedna osoba koja leti iznad Belorusije ne može da bude sigurna u svoju bezbednost”, navela je Tihanovska.

Komentari (0)

Evropa