Evropa

"Buvljak oružja u jugoslovenskom stilu": Ukrajina bi posle rata mogla da postane centar ilegalne trgovine

Komentari

Autor: The Times, Euronews Srbija

30/03/2025

-

12:30

"Buvljak oružja u jugoslovenskom stilu": Ukrajina bi posle rata mogla da postane centar ilegalne trgovine
"Buvljak oružja u jugoslovenskom stilu": Ukrajina bi posle rata mogla da postane centar ilegalne trgovine - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Ukrajina bi posle rata mogla da postane veliki evropski centar za ilegalnu trgovinu oružjem, nalik zemljama bivše Jugoslavije posle ratova 90-ih, piše u članku londonskog Times-a.

Ne zna se koliko oružja cirkuliše u zemlji i šta će se sa tim oružjem desiti posle rata, što bi moglo da ima velike posledice širom sveta. Prema analizi ovog lista, u zemlji će ostati ogromna količina naoružanja, uključujući neregistrovane i zarobljene komade. 

To bi moglo dovesti do kriminalizacije trgovine oružjem od strane veterana i ilegalnog izvoza oružja u Evropu, Afriku i na Bliski istok.

Pritom je Ukrajina jedina zemlja u Evropi u kojoj vatreno oružje nije pod kontrolom zakona. Umesto toga, uredbom Ministarstva unutrašnjih poslova iz 1998. reguliše se sve što se tiče vatrenog oružja, a rezultat je složena i konfuzna situacija.

profimedia

 

Kao primer Times navodi prizor iz jedne od ukupno 41 prodavnice vatrenog oružja u Kijevu. Tamo je pored sada već uobičajenih automatskih pušaka AK-47 i AR-15 moguće kupiti veoma moćnu snajpersku pušku "Baret M82" za oko 9.500 evra. Prodavac, kako se navodi, obećava da jednim metkom može da "otkine glavu slonu".

Procedura za dobijanje dozvole traje oko mesec dana, a taksa košta oko 1.100 evra. Iako posle toga mogu da kupe snajpere dovoljno jake da zaustave kombi u pokretu, građanima nije dozvoljeno da imaju pištolj, osim ako im nije dodeljen službeni.

Kada je počela ruska invazija, u većim gradovima građanima su deljene jurišne puške iz kamiona, a nepoznati broj je do danas ostao u privatnim rukama. Samo u Kijevu vlada je podelila dobrovoljcima više od 25.000 jurišnih pušaka i oko 10 miliona metaka. Takođe su davali granate i raketne bacače.

"Istina je da niko zapravo ne zna koliko oružja trenutno ima u Ukrajini“, rekao je Fedir Sidoruk, koordinator ukrajinske terenske mreže za Globalnu inicijativu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC). Sidoruk je poslednjih godina išao Ukrajinom, kako bi u razgovoru sa policajcima, vojnicima i kriminalcima stvorio ažurnu sliku o tome koliko oružja ima u zemlji i gde se nalazi.

Napori administracije američkog predsednika Donalda Trampa da postigne prekid vatre dominirali su globalnim medijima, ali najveći strah GI-TOC-a je da će ogroman broj oružja u posleratnoj Ukrajini preliti iz zemlje u Evropu, Afriku i Bliski istok.

Kao istorijski primer Times navodi sukobe 90-ih na prostoru bivše Jugoslavije kada je velika količina naoružanja završila u rukama kriminalaca i terorista širom sveta. Upravo od tog scenaria, da Ukrajina postane "buvljak za oružje u jugoslovenskom stilu" strahuje GI-TOC.

"Šta će se dogoditi nakon prekida vatre? Ne postoji zakon koji reguliše oružje. Nema ukrajinske politike za demobilizaciju, razoružanje ili reintegraciju veterana u društvo. Na obližnjem Balkanu postoje lako dostupni tranzitni putevi do zapadne Evrope“ upozorio je Sidorukov kolegu Brajana Lija, stručnjaka za trgovinu oružjem u istočnoj i zapadnoj Evropi. 

profimedia

 

Li se takođe brine šta će uslediti posle rata jer je kombinacija navedenih faktora veoma opasna. 

Prekid vatre mogao bi dovesti do "domino efekta“, tj. smanjena potražnje na frontu, što bi oslobodilo oružje da pređe granicu. Ako bi se čak i mali broj ukrajinskih veterana uključilo u organizovani kriminal, kao što je to bio slučaj sa sovjetskim trupama kraja rata u Avganistanu 1989. godine, posledice po očuvanje reda i zakona u Evrope mogle bi biti velike, navodi se u tekstu TImes-a.

Za sada je isplativiji šverc ljudi, ali to bi moglo da se promeni

Li i Sidoruk su takođe odbacili ruske tvrdnje propagande da je oružje prebačeno u Ukrajinu već završilo u rukama meksičkih kartela. Razlog zbog kojeg trgovina oružjem nije postala široko rasprostranjena je, po njima, ekonomski: daleko je unosnije krijumčariti dezertere i one koji izbegavaju nasilnu mobilizaciju, nego puške preko granice Poljske ili Rumunije.

profimedia

 

To bi moglo da se promeni posle rata, rekao je Sidoruk, ukazujući na sve veće zaliha oružja koje su otkrile ukrajinske službe od početka rata. U jednom slučaju 2023. godine, u Dnipru je pronađen arsenal koji je uključivao 14 pušaka i 36 bacača granata, zajedno sa šest miliona dolara u kešu. Tri osobe su tada uhapšene pod optužbom za trgovinu oružjem.

"Zalihe će imati posledice. Puška koja visi na zidu će u jednom trenutku biti ispaljena", rekao je Sidoruk. 

On je sugerisao da, iako su Ukrajinci gomilali većinu zaliha u iščekivanju daljeg sukoba sa Rusijom, neke komade bi organizovane kriminalne grupe kasnije mogle da izvoze.

Prodavac oružja "plakao" zbog svađe Trampa i Zelenskog   

Vlasnik prodavnice oružja Ensign’s Weapons Shop u Kijevu Dmitro Koršikov (34) kaže da je njegov posao navigacija među nepostojećim ukrajinskim zakonima o oružju i promenljivim zahtevima ratnih vremena. Oprema za lovce, kao glavno tržište je nestalo, zahvaljujući zabrani lova nakon invazije.

"Naši glavni klijenti ovih dana su vojnici“, rekao je Koršikov, dodajući da oni žele da kupe bolja oružja od onih koje im država nudi.

Kaže da su njihovi turski dobavljači bili su pouzdani, ali još od Trampovog obračuna sa Zelenskim u Beloj kući 28. februara, Koršikov je zabrinut da bi Amerikanci, koji ga snabdevaju puškama AR-15 mogli da prekinu dostave.

"Plakali smo kada smo posle toga sreli naše američke dobavljače. Ne možemo da spavamo noću razmišljajući o tome. Evropski proizvođači ne mogu da isporuče ono što mogu Amerikanci“, rekao je on. 

Problem koji ima Koršikov je "Ukrajina u malom", navodi Times, jer će i njegova radnja kao i Ukrajina ostatina na cedilu ako se SAD povuku iz rata. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa