Mecola: Proširenje EU je geopolitička nužnost, rusko mešanje direktan izazov
Komentari04/02/2025
-11:11
Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola izjavila je danas da je proširenje EU geopolitička nužnost i upozorila da će, ukoliko EU nastavi da odugovlači sa tim procesom, "drugi uskočiti da popune prazninu".
"Proširenje više nije samo plemenita ambicija, to je sada, čvrsto verujem, geopolitička nužnost", rekla je Mecola na godišnjoj konferenciji ambasadora EU u Briselu iznoseći tvrdnju da je "rusko mešanje u Moldaviji, Gruziji i na Zapadnom Balkanu direktan izazov" kolektivnoj bezbednosti EU.
Istovremeno je istakla da je EU u poslednjoj deceniji izgubila više članova nego što ih je stekla.
"Razmislite o tome malo i onda ćete shvatiti zašto. Ako nastavimo da odugovlačimo sa proširenjem, a imali smo jedan samit za drugim gde smo raspravljali o tome do kakvih zaključaka ćemo doći, ponekad sa 27 različitih tumačenja ovih zaključaka, ponekad sa 27 plus tri različita tumačenja tih zaključaka, ako nastavimo to da radimo, onda će drugi uskočiti da popune prazninu", rekla je Mecola dok je govorila o susedstvu EU i svojoj viziji Evrope.
Kada je reč o odnosima sa SAD, naglasila je da trgovinski ratovi nikome ne koriste i poručila da prvi prioritet EU mora da bude da se oni izbegnu "jer situacija u kojoj svi gube nije ni u čijem interesu".
"Evropa je spremna na svaki ishod i mi ćemo govoriti iz pozicije snage. Pojedinačno smo svi mali akteri, ali zajedno smo sila koju niko ne može ignorisati", poručila je Mecola.
"Realistični optimizam" Evrope
Ona je dodala da su SAD jedan od najstarijih i najjačih saveznika Evrope i upozorila da bi međusobno uvođenje tarifa naškodilo kompanijama i ljudima s obe strane Atlantika.
Mecola je rekla da je njena vizija Evrope u narednim godinama "realistični optimizam".
"Optimizam, jer Evropa ima resurse, obim i uticaj da predvodi. Mi smo najveće jedinstveno tržište na svetu i glavni trgovinski partner više od 80 zemalja. Mi smo bastion ljudskih prava i demokratije. Ali, takođe, realizam jer vođstvo zahteva hrabrost -hrabrost da izazovemo sami sebe, da budemo prvi koji će priznati greške, da stvari mogu i moraju da se rade bolje", objasnila je Mecola i dodala da je pitanje da li EU želi da prevodi ili da bude vođena.
U tom kontekstu je navela da podrška EU Ukrajini nije pitanje milosrđa ili altruizama, već samoočuvanja.
"Ako (ruski predsednik Vladimir) Putin pobedi, niko nije siguran. Ni Ukrajina, ni Evropa, ni SAD", upozorila je Mecola i naglasila da mir u Ukrajini mora da bude zasnovan na principu "ništa o Ukrajini bez Ukrajine".
Ona je dodala da to znači da Evropa mora da pojača svoje diplomatske, finansijske, vojne i humanitarne napore, radi na zamrzavanju ruskih sredstava i poača sankcije, ali i da Evropa mora da se uozbilji kada je reč o njenoj odbrani.
"Prvo moramo da povećamo proizvodnju. Moramo da povećamo odbrambenu potrošnju i bolje koordinišemo ,što uključuje ključnu infrastrukturu, graničnu kontrolu i sajber bezbednost", navela je ona.
"Afriku treba da tretiramo kao ravnopravnog partnera"
Ocenila je i da Evropa mora da zauzme više strateški pristup prema Indo-Pacifiku i počne da tretira Afriku kao ravnopravnog partnera, a ne kao problem koji treba rešiti.
Za Bliski istok je rekla da je još jedan "hitan test za Evropu"i da je sada izazov da se održi sporazum o primirju između Izraela i Hamasa, omogući dostavljanje pomoći, oslobađanje talaca i obnovi nada.
"Rešenje o dve države, koliko god bilo teško, i dalje je jedini put ka bezbednosti Izraela i perspektivi za palestinski narod. Evropa mora biti više od posmatrača, i mi moramo biti pokretač kako bi pomogli da se stvore uslovi da to postane realnost za dugotrajni mir i stabilnost", poručila je Mecola.
U Briselu se od 3. do 7. februara održava godišnja konferencija ambasadora EU pod nazivom "Spoljna politika EU koja ostvaruje", čiji je domaćin visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaja Kalas.
Ovakve konferencije održavaju se svake godine i okupljaju ambasadore više od 145 delegacija i kancelarija EU širom sveta, kao i šefove vojnih i civilnih misija EU i predstavništva Evropske komisije u svih 27 država članica.
Komentari (0)