Đurić: Srbiji fokus na jačanju odnosa odnosa u međunarodnoj zajednici, pre svega sa EU
Komentari03/02/2025
-16:47
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas na institutu za međunarodne odnose "Klingendal" u Hagu da je Srbija poslednjih nekoliko godina fokusirana konkretno na unapređenje svog ekonomskog rasta, izgradnju infrastrukture, ali i na obnavljanje odnosa sa zemljama u međunarodnoj zajednici, tačnije u Evropskoj uniji.
Đurić je istakao da je Vlada Srbije članstvo u EU postavila kao svoj ključni strateški prioritet, proklamujući veoma ambiciozan cilj sprovođenja svih institucionalnih reformi u Srbiji i dodao da fokus sa tog cilja neće biti izgubljen uprkos protestima u zemlji.
Sprovođenje zakonodavnih reformi, ali i raznih drugih društvenih reformi koje su neophodne za pristupanje u Evropsku uniju, kako je naveo Đurić, cilj je da budu urađene do 31. decembra 2026.
"Sa tim ciljem Vlada je pre nekoliko meseci usvojila veoma ambiciozan reformski program i započela rad na implementaciji. Fokus za pristupanje EU neće biti izgubljen uprkos činjenici da trenutno na unutrašnjem političkom frontu u Srbiji imamo masovne proteste, uglavnom studentske i građanske, koji su izazvani tragičnim padom nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, 1. novembra", rekao je Đurić.
Kako je dodao, nakon te tragedije, domaćom politikom u Srbiji dominirale su rasprave ne samo o neposrednim uzrocima te tragedije, već i o širim društvenim problemima.
"Bez obzira na ovu temu, koja trenutno dominira u naslovima o Srbiji, u suštini, ispod površine, privreda u Srbiji raste veoma stabilnim tempom", naveo je Đurić dodajući da se obim srpske privrede više nego udvostručio tokom decenije za nama.
Akcenat na pristupanju Evropskoj uniji nije, kako kaže Đurić, samo zbog činjenice da je više od 70 odsto ukupnog trgovinskog prometa Srbije sa zemljama članicama EU, već je to i veoma važna odluka sa geopolitičkim implikacijama.
"To znači da Srbija želi da se u potpunosti uskladi sa drugim zemljama EU kada je u pitanju spoljna i bezbednosna politika. U našem slučaju to nije lak zadatak, jer smo opterećeni određenim brojem pitanja nasleđa iz devedesetih godina koji se i dalje razvlače, uključujući i neka regionalna i domaća pitanja", naveo je.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Đurić je kazao da je poslednjih godina u zastoju ističući da je u međuvremenu bilo niz nekoordiniranih i jednostranih akcija privremenih prištinskih vlasti.
Navodeći da je dijalog Beograda i Prištine i dalje pitanje koje u izvesnom smislu utiče na celokupnu interakciju Srbije u međunarodnoj zajednici, Đurić je podsetio da trenutno ima 112 zemalja koje ne priznaju nezavisnost tzv. Kosova, kao i da je to pitanje i dalje pred Savetom bezbednosti UN.
Kada je reč o ekonomskom razvoju Srbije, kako je rekao šef srpske diplomatije, u poslednjih pet godina Srbija je privukla 63 odsto svih stranih direktnih investicija na prostor Zapadnog Balkana i mnoge kompanije iz Holandije zapravo veoma dobro posluju u Srbiji po tržišnim ocenama.
"Njihov nivo zadovoljstva poslovanjem u Srbiji je veoma visok i daju mnogo doprinosa celokupnoj srpskoj privredi, zapošljavaju već sada desetine hiljada ljudi", naveo je Đurić.
Ukazao je da Srbija ima ekonomske koristi i od široke mreže sporazuma o slobodnoj trgovini.
"Mislim da smo uz Švajcarsku jedina zemlja u Evropi koja ima sporazume o slobodnoj trgovini sa Kinom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptom, Turskom i slično, a da smo u isto vreme delimično integrisani u evropske ekonomske integracije", kazao je Đurić.
Prema njegovim rečima, to je omogućilo da se smanji nivo nezaposlenosti sa 26,3 na 7,9 odsto u Srbiji tokom protekle decenije.
Promena paradigmi u srpskoj politici
Navodeći da bi da je ovaj okrugli sto održan pre 10 ili 15 godina primarna tema ili primarni naglasak u izjavi srpskih predstavnika bio fokusiranje na ideološka, identitetska, teritorijalna ili druga pitanja, Đurić je rekao da se paradigma srpske politike danas sve više pomera ka pitanjima ekonomskog i infrastrukturnog razvoja a i, kako ovih dana vidimo na ulicama srpskih gradova, pitanja borbe protiv korupcije, ekonomske i socijalne mobilnosti, socijalne pravde.
"Promena paradigme u srpskoj politici, između ostalog, sastoji se i od pomeranja ka ovim pitanjima, a da biste postali uspešan političar, sada morate da umete da, pored toga da budete na strani većine kada su u pitanju ideološka ili regionalna pitanja, odgovorite na pitanja koja sam pomenuo", kazao je Đurić.
Navodeći da je Srbija država koja ima osam neposrednih suseda, šef srpske diplomatije ističe da je to čini, zajedno sa Nemačkom i Austrijom, državom sa najvećim brojem susednih zemalja u Evropi.
"U praktičnom smislu to znači da je u osnovi regionalna i susedska politika okosnica spoljne politike Srbije", poručio je Đurić.
Šef srpske diplomatije započeo je danas dvodnevnu posetu Holandiji učešćem na okruglom stolu u Hagu u institutu za međunarodne odnose "Klingendal", a u okviru posete sastaće se i sa svojim holandskim kolegom Kasparom Veldkampom.
Komentari (0)