Fokus

Vukelić za Euronews o odnosima između Vašingtona i Brisela: EU je zatečena i uglavnom reaguje na ono što se dešava u SAD

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/02/2025

-

20:53

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik SAD Donald Tramp je najavio mogućnost uvođenja carina na robu iz Evropske unije, a kao razlog je naveo deficit u iznosu od 300 milijardi dolara koji imaju Sjedinjene Države. O ovoj temi, ali i o odnosima između SAD-a i Evrope, govorio je za Euronews Miloš Vukelić sa Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Komentarišući odnos Vašingtona i Brisela, Vukelić ističe kako Evropa ima nekoliko pripremljenih scenarija koji zavise od postupaka predsednika SAD-a.

"Mi smo to mogli da čujemo pre izbora – da se pripremaju za opciju A, B i C u zavisnosti od toga kako će Donald Tramp da postupa. Evropska unija je još 2019. godine pokrenula priču o digitalnoj suverenosti. Međutim, ta priča je intenzivirana poslednjih nekoliko meseci. Ursula fon der Lajen je sve vreme na čelu Komisije i ona smatra da Evropa mora da ima svoje evropske šampione u digitalnom svetu. Tu podrazumeva da Evropa mora da ima svoje pretraživače, a pretpostavljam da će u dogledno vreme, pored toga što žele da kažnjavaju "X", odnosno nekadašnji "Tviter", želeti da stvore svoju platformu u kojoj mogu da budu usaglašeni sa čitavim nizom novih akata koje je Evropska unija donela za digitalni svet u poslednje dve-tri godine."

Euronews Srbija

 

Sagovornik naglašava aktuelnu političku situaciju u kontekstu trasiranja dugoročne politike.

"U tom smislu, ja mislim da je ovo trenutak odluke, kada, u zavisnosti od toga koje političke elite budu dominirale, ne samo na nivou Evropske unije, već i unutar zasebnih država EU, vidimo da su vrlo značajni izbori u Nemačkoj za dvadesetak dana. U zavisnosti od toga, možemo da vidimo kako će se EU konačno opredeliti, ili će to biti odluka na nivou pojedinih država."

Konstatuje kako su države EU reaktivne u odnosu na ono što se dešava u Sjedinjenim Državama.

"Evropska unija i države zasebno su uglavnom reaktivne na ono što se zbiva u Sjedinjenim Državama, zato što su zakasnile da stvore svoje velike platforme. Do pre dva meseca, ukoliko bi razgovarali na nekom podkastu koji se emituje na Jutjubu, mi bismo imali problem sa demonetizacijom klipa ukoliko bismo pričali o američkim izborima, zato što su smatrali da se mi mešamo u američki politički sistem i da je to strano mešanje, što je bilo veliko 'NE' od strane američke administracije koja je radila u saglasju sa velikim tehnološkim kompanijama", kaže sagovornik i nastavlja:

"Sada vidimo da se to izokrenulo, znači sada su SAD šampion slobode, dakle, potpuno se suprotno ponašaju od onoga kako su se ponašali pre nekoliko meseci. Evropa je opet na neki način zatečena i zato bih rekao da u ovom trenutku svi deluju reaktivno. Ilon Mask pokušava zajedno sa Donaldom Trampom da održi tu bilateralnu snagu i bilateralnu ucenu koju eventualno može da ima prema određenim državama. To se pre svega odnosi na ovu desnu, sada već reakcionarnu opciju unutar država Zapadne Evrope, ali odnosi se i na čitave države, poput Poljske ili baltičkih država, koje očigledno imaju tendenciju da se malo drugačije ponašaju u spoljnoj politici u odnosu na zapadnu Evropu."

Iako se nalazimo u potpuno novoj političkoj realnosti, postojale su indicije o eventualnim potezima SAD.

"Mi smo sada potpuno na jednoj teritoriji koju do relativno skoro niko nije mogao da zamisli, iako je Donald Tramp sve vreme u svojoj kampanji najavljivao. Mogli smo da imamo nekakve najave u dokumentima poput 'Projekat 2025', da će se SAD dugoročno i strateški ponašati drugačije nego do sad. I ove carine se odnose na države koje su preko 60 i nešto odsto uvoza u Sjedinjene Američke Države, a Donald Tramp želi da ostvari suficit u odnosu na te države. Ovo je jedan od mogućih načina. Dakle, ovo je potpuno restrukturiranje međunarodnih odnosa", kaže sagovornik.

Ostatak razgovara možete pogledati u videu na početku teksta

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet