Fokus

"Nema pregovora sa SAD o bezbednosti hrane": Kako EU brani svoje standarde?

Komentari

Autor: Euronews

11/04/2025

-

13:07

"Nema pregovora sa SAD o bezbednosti hrane": Kako EU brani svoje standarde?
Tanjug/Doug Mills/The New York Times - Copyright Tanjug/Doug Mills/The New York Times

veličina teksta

Aa Aa

Standardi hrane u EU su među najoštrijim na svetu zahvaljujući strogim inspekcijama i primeni propisa, kaže direktor Evropske agencije za bezbednost hrane Bernhard Url, odbacujući nedavne tvrdnje Donalda Trampa.

Tvrdnja Donalda Trampa da je američka hrana bezbednija od evropske je neutemeljena, kaže glavni zvaničnik za bezbednost hrane EU, koji insistira da standardi Unije nisu predmet pregovora i ne mogu se koristiti kao taktika u trgovinskim pregovorima.

U nedavnom pokušaju da opravda sada pauzirane tarife na poljoprivredne proizvode, predsednik SAD je tvrdio da je uvozna hrana, uključujući onu iz Evropske unije, “nesigurna za američke potrošače i da ne zadovoljava američke standarde”.

"Neprovereni su. Mogu biti vrlo prljavi i odvratni, prodiru na tržište i negativno utiču na američke farmere", izjavio je Tramp u martu obraćajući se Kongresu.

Bernhard Url, izvršni direktor Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA), snažno je odbacio ove tvrdnje u intervjuu za Euronews.

"Ako se gospodin predsednik osvrtao na hranu iz EU, jednostavno greši. To ne može biti hrana iz Evropske unije, svakako ne", rekao je Url.

Prema Urlu, visoki standardi EU se osiguravaju kroz temeljne inspekcije, striktno sprovođenje zakona o hrani i naučni nadzor koji pruža EFSA.

Sa sedištem u Parmi, EFSA je srce sistema koje prati lanac proizvodnje hrane, sa više od pet miliona zvaničnih kontrola koje članice vrše svake godine.

Bezbednost hrane, tema o kojoj nema pregovora

profimedia

 

Nakon Trampove najave o 90-dnevnoj pauzi tarifa, Evropska komisija se sada suočava s novim krugom teških pregovora u cilju sprečavanja šireg trgovinskog sukoba.

Neki u Vašingtonu se nadaju da će Evropa pristati na povećan uvoz američkih poljoprivrednih proizvoda kako bi smanjila tenzije.

Međutim, očekuje se da će bezbednost hrane biti glavna prepreka. EU smatra da su određene američke prakse, poput upotrebe hormona rasta u govedini, nedovoljno obeležavanje genetski modifikovanih organizama (GMO) i pranje živine u hloru, zdravstveni rizici za javno zdravlje.

Url je jasno naglasio da nijedan pritisak neće naterati EU da smanji svoje standarde bezbednosti hrane.

"Apsolutno sam siguran: standardi bezbednosti hrane nisu tema pregovora", rekao je. "Imamo naše evropske standarde, najviše na svetu i oni će ostati takvi. Možda će biti drugih pitanja za rešavanje u trgovini, ali bezbednost hrane nije na stolu"

Sistem koji funkcioniše

Politika hrane EU primenjuje oprezniji pristup, fokusirajući se na dugoročnu bezbednost. Nasuprot tome, propisi u SAD su često tolerantniji na rizik i vođeni ekonomskim interesima. Na primer, standardi dobrobiti životinja u američkim fabrikama su generalno niži, s prioritetom na ekonomskoj efikasnosti.

Url je naglasio da evropski način rešavanja nedavnih epidemija ptičjeg gripa pokazuje snagu sistema bezbednosti hrane.

Dok se SAD trenutno suočava sa rastućom epidemijom ptičjeg gripa koja se širi na stada krava u 17 država - sa oko 70 prijavljenih slučajeva kod ljudi - Url je primetio da Evropa, uprkos većoj populaciji životinja i većoj izloženosti migratornim pticama koje nose nove sojeve virusa, uspeva da drži situaciju pod kontrolom.

"Evropa je dobar primer", rekao je. "Počinjemo sa izazovnijom pozicijom od SAD, ali smo ptičji grip stavili pod kontrolu"

Tanjug/AP/Charlie Neibergall

 

Takođe je ukazao na brz odgovor na ponovno pojavljivanje bolesti slinavke i šapa 2025. godine, koja je brzo suzbijena u Nemačkoj, a sada je pod kontrolom veterinarskih vlasti u Mađarskoj i Slovačkoj, dok Austrija takođe priprema preventivne mere.

Url je objasnio da EFSA pruža naučne savete, dok su pojedine države članice odgovorne za upravljanje epidemijama.

"Postoji klanje, zone zaštite, zone nadzora - sve se sprovodi brzo i efikasno od strane država članica", rekao je.

Borba protiv lažnih vesti o hrani

Pored Trampovih komentara, Url je rekao da se EFSA redovno bavi dezinformacijama o hrani odobrenoj u EU, posebno kod novih vrsta hrane kao što su jestivi insekti ili meso uzgojeno u laboratoriji.

Url je oštro odgovorio na medijske tvrdnje da EU nameće takve proizvode potrošačima.

“Samo osiguravamo da, ako neka kompanija želi odobrenje za da posluje na tržištu, proizvod mora biti bezbedan”, rekao je. “Niko nije primoran da ga jede. Obeležen je, a potrošači mogu sami da odluče”

Međutim, borba protiv lažnih vesti u vezi sa hranom zahteva mnogo resursa. Ona podrazumeva koordinisane napore između EFSA, nacionalnih vlada i Evropske komisije.

”Pokušavamo da se borimo protiv dezinformacija deljenjem činjenica i podataka”. dodao je Url. “Nije lako u svetu društvenih mreža, ali zajedničkim naporima možemo ljudima pružiti dokaze, a ne fikciju”

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet