Evropa

Desnica i levica saglasne oko migranata iz Sirije: Bukti debata u Nemačkoj o statusu tražilaca azila

Komentari

Autor: Deutsche Welle

15/12/2024

-

10:12

Desnica i levica saglasne oko migranata iz Sirije: Bukti debata u Nemačkoj o statusu tražilaca azila
Tanjug/AP/Christoph Reichwein - Copyright Tanjug/AP/Christoph Reichwein

veličina teksta

Aa Aa

Ubrzo nakon pada režima predsednika Bašara al Asada u Siriji, u Nemačkoj je izbila debata o mogućem povratku sirijskih migranata i tražilaca azila u svoju domovinu.

Istaknute ličnosti na desnici, od konzervativne opozicione Hrišćansko-demokratske unije (CDU) do Alternative za Nemačku (AfD), brzo su predložile planove koji podstiču Sirijce da se vrate kućama. Više levičarskih političara Socijaldemokrata (SPD) i Zelenih, dve preostale stranke u koaliciji odlazeće manjinske vlade, upozoravaju na posledice drastične akcije.

U Nemačkoj trenutno živi 974.136 sirijskih državljana, prema nemačkom Ministarstvu unutrašnjih poslova. Njih oko 712.000 dobilo je status izbeglica, što uključuje tražioce azila sa nerešenim zahtevima i one čiji su zahtevi odbijeni, ali kojima je odobrena privremena zaštita iz humanitarnih razloga, piše Deutsche Welle.

Tanjug/AP/Christoph Reichwein

 

Ogromna većina stigla je u Nemačku između 2015. i 2016. godine pod bivšom kancelarkom Angelom Merkel koja je skovala frazu "Wir schaffen das“ (mi to možemo) kao odgovor na njihov dolazak.

U ponedeljak je nemačka Kancelarija za migracije i izbeglice (BAMF) saopštila da će privremeno zamrznuti donošenje odluka o zahtevima za azil sirijskih državljana, kao i vlasti u Austriji, Italiji, Norveškoj, Holandiji, Švajcarskoj, Francuskoj, Belgiji i Ujedinjenom Kraljevstvu.

Podsticaji za sirijske izbeglice da odu?

Federalna ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer (SPD) pozdravila je rušenje sirijske države i to što će izbeglice imati priliku da je ponovo izgrade.

"Kraj brutalne tiranije sirijskog diktatora Asada veliko je olakšanje za mnoge ljude koji su patili od torture, ubistava i terora. Mnoge izbeglice koje su našle zaštitu u Nemačkoj sada konačno imaju nadu da će se vratiti u svoju sirijsku domovinu i ponovo izgraditi svoju zemlju", rekla je ona.

Bivši ministar zdravlja Jens Špan, jedan od vodećih ličnosti u opozicionoj CDU, koja trenutno vodi u anketama uoči vanrednih saveznih izbora u februaru, shvatio je to kao povod da predloži da se ponudi finansijski podsticaj sirijskim izbeglicama da napuste Nemačku.

"Kao prvi korak, rekao bih da damo ponudu. Šta kažete na to da nemačka vlada kaže: svako ko želi da se vrati u Siriju, mi ćemo iznajmiti avione za njih i dati im početnu uplatu od 1.000 evra“, rekao je on za RTL/ntv u ponedeljak. 

Markus Seder, premijer Bavarske i predsednik sestrinske stranke CDU u Bavarskoj, Hrišćansko-socijalne unije (CSU), rekao je da čak i Sirijcima sa zvanično priznatim statusom azilanata treba ponuditi "podsticaje“ da odu.

"Nemačka je ponudila utočište mnogim ljudima kojima je to bilo potrebno. Kada se situacija promeni i razlog za azil faktički prestane da postoji, onda nema zakonskog razloga za ostanak u zemlji“, rekao je on za podkast "Table Briefings“ u utorak. 

Tanjug/AP/Christoph Reichwein

 

Zahteve CDU-a podržavaju desničarski AfD i levičarski BSW

Sederove komentare ponovila je i Alis Vajdel iz AfD-a, koja je izabrana za prvu kandidatkinju ove stranke za kancelara na predstojećim izborima.

"Za mnoge ljude iz Sirije razlog za bekstvo više ne postoji. Očigledno, ovi ljudi treba što pre da se vrate u svoju domovinu“, rekla je ona za magazin Stern. 

AP/Markus Schreiber

 

Osvrćući se na radosne scene proslave među Sirijcima u nemačkim gradovima od svrgavanja Asada, Vajdel je na društvenim mrežama ponovila svoj stav.

"Svako u Nemačkoj ko slavi 'slobodnu Siriju' očigledno više nema razloga da beži. Trebalo bi da se odmah vrati u Siriju", kazala je Vajdel.

Sara Vagenneht, bivša komunistkinja, koja predvodi levičarski Savez Sare Vageneht (BSW) složila se sa desničarkom Vajdel

"Očekujem da se oni Sirijci koji slave osvajanje vlasti od strane islamista vrate u svoju matičnu zemlju što pre“, kazala je ona za Stern.

AP Photo/Markus Schreiber

 

SPD i Zeleni pozivaju na umerenost

Drugi politički glasovi u Nemačkoj su ipak pozvali na umerenost.

"Posle dan i po, smatram da je ovo neprikladna debata o unutrašnjoj politici“, rekla je Katrin Gering-Ekard iz Zelenih za radio RBB u Berlinu ubrzo nakon pada Asada.

Političar SPD-a Majkl Rot upozorio je da se ne treba upuštati u takvu diskusiju, rekavši da je prerano govoriti o budućnosti Sirije nakon 13 godina brutalnog građanskog rata.

Rotov kolega iz SPD-a Dirk Vize dodao je da je "situacija na terenu i dalje nejasna” i osvrnuo se na Španove komentare.

"Komentari Jensa Špana odavali su utisak da bi on u idealnom slučaju prekjuče vratio ljude i sam upravljao avionom”, rekao je Vize.

Tanjug/AP/Christoph Reichwein

 

Španov kolega iz CSU Joahim Herman, ministar unutrašnjih poslova Bavarske, takođe je zauzeo blaži stav, 

"One koji su se dobro integrisali ovde srca pozivamo da ostanu“, rekao je on za radio Deutschlandfunk.

U zapadnoj državi Rajna-Palatinat, u kojoj živi oko 50.000 Sirijaca, državna ministarka integracije Katarina Binc iz Zelenih rekla je lokalnoj televiziji SVR da se mnogo Sirijaca potpuno integrisalo u lokalnu zajednicu.

"Postoji mnogo (sirijskih izbeglica) kojima ovde deca idu u školu, koji imaju posao sa punim radnim vremenom i koji će se uplašiti kada iznenada buknu rasprave da li će možda morati da napuste zemlju sledećeg dana, što je potpuno nerealno“, rekla je ona.

Što se tiče situacije u Siriji, Binc kaže da još uvek nije jasno da li novi vladari mogu da se etabliraju, kako će se odnositi prema manjinama i da li grade demokratski ili autoritarni sistem.

FDP predlaže "konferenciju o Siriji“ koju bi vodila Nemačka

Specijalni izaslanik nemačke vlade za sporazume o migracijama Joakim Štamp iz Partije slobodnih demokrata (FDP), orijentisane ekonomskom liberalizmu, koji je ranije bio u vladajućoj koaliciji kancelara Olafa Šolca, rekao je da bi Asadov pad "mogao da otvori nove perspektive u saradnji po pitanju migracija“.

Međutim, on je takođe upozorio da je "još uvek prerano za početak planiranja konkretnih mera“.

Generalni sekretar FDP Marko Bušman pozvao je Nemačku da sazove "međunarodnu konferenciju o Siriji“.

"Za mnoge ljude koji su pobegli kod nas, ovo bi moglo da otvori šansu za povratak kući“, rekao je on za novine iz medijske grupe Funke.

Komentari (0)

Evropa