Evropa

Đukić: Najveći raketni napad na Ukrajinu srušio optimizam razgovora Šolca i Putina

Komentari

Autor: Tanjug

17/11/2024

-

21:35

Đukić: Najveći raketni napad na Ukrajinu srušio optimizam razgovora Šolca i Putina
Đukić: Najveći raketni napad na Ukrajinu srušio optimizam razgovora Šolca i Putina - Copyright Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Diplomata Srećko Đukić izjavio je večeras da je razgovor nemačkog kancelara Olafa Šolca, odnosno Zapada sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom izazvao vrstu marginalnog optimizma koji je ipak, anuliran najnovijim raketnim napadom na Ukrajinu.

"Moram reći da je taj razgovor u prvi mah izazvao optimizam, marginalni, ali ipak je to optimizam imajući u vidu koliko je rat odmakao duboko i koliko se strahovito gine u Ukrajini", rekao je Đukić za Tanjug na pitanje šta govori razgovor Šolca i Putina.

Đukić je dodao da su ipak, posle razgovora obe strane i Šolc "kroz koga praktično govori Zapad' i Putin pokazali da ostaju čvrsto na svojim pozicijama.

"I sve bi lepo tako zvučalo i marginalni optimizam bi se pojačao da noćas nije usledio najveći raketni napad na Ukrajinu - ispaljeno je više od 120 balističkih raketa, najviše do sada i 90 dronova, od kojih je, kako Ukrajinci navode, oboreno 75 odsto...", rekao je Đukić.  

To što je budilo optimizam, anulirano je raketnim napadom, kazao je on.

"Mislim da će posle toga što se desilo Šolcu i posle užasnog bombardovanja, proces ipak malo zastati", rekao je Đukuć i dodao da je lično očekivao da će brzo nakon Šolca sledeći sa Putinom razgovarati Emanuel Makron.  

Tanjug AP/Alexander Zemlianichenko, Christoph Schmidt/dpa via AP, profimedia

 

Ali, s obzriom na neuspeh razgovora Šolca i Putina, sve će se to odložiti, rekao je Đukić koji je i član Foruma za međunarodne odnose. 

Ocenjuje da će biti potrebna velika mudrost da se Putin natera na odstupanje od svog maksimalističkog zahteva koji praktično znači kapitulaciju Ukrajine.

"Ukrajinci to zaista ne mogu da privhate. Na kraju krajeva, to ne može ni Evropa. Amerika možda može, ona je dosta daleko, ali Evropa ne, jer je Ukrajina na njenom pragu. Mislim da će SAD u licu novog predsednika, ambicioznog, populističkog, nepredvidivog ... ipak na toj velikoj globalnoj temi morati da spuste durbine, da slušaju i ispituju interese i jedne i druge strane podrobno i da to što žele postignu uz kompromis i razumevanje", kazao je on.

Đukić navodi da je Tramp mnogo obećao i da je samo Ukrajina pred njim - taj izazov bi bio dosta za četiri godine.  

Podsetio je da je odlazeća administracija u Americi obećala da će sve obaveze koje ima prema Ukrajini ispuniti do odlaska. 

Dodao je da to može da bude i zajednički stav odlazeće i dolazeće administracije, i uopšte oko nove faze u ratu Rusije i Ukrajine.

Kaže da, imajući u vidu da primopredaja i preuzimanje vlasti u SAD protiče bez problema, ni to rešenje ne bi isključio imajući u vidu želju Trampa da dostigne mir u najkraćem roku, ''da dobije Nobelovu nagradu'', ali i želju odlaziće administracije da ostavi pečat na mirovnom aranžmanu Rusije i Ukrajine. 

 "SAD u licu Trumpa sondiraju mogući mirovni aranžman između Rusije i Ukrajine", rekao je on i dodao da progonoze uglednog časopisa kao što je londonski Ekonomist da će 20. januara, kada bude predaja vlasti u SAD, prestati rat u Ukrajini, teraju na razmišljanje da se radi po dubini, da se razmataju mnoge opcije.

Nažalost, u međuvremenu će, kako je dodao, još mnogo krvi proteći i bitaka biti.
       
 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa