Milanović: Dok Srbija diže optužnice protiv hrvatskih generala neće imati našu podršku
Komentari15/01/2023
-15:59
Srbija mora znati da dok god misli da diže optužnice protiv hrvatskih generala zbog događaja na teritoriji treće zemlje, neće imati hrvatsku podršku, izjavio je danas predsednik Hrvatske Zoran Milanović.
"Mi to ne možemo da tolerišemo. To je minumum poverenja u odnosima. Zapad čeka i otvoren je", rekao je Milanović u Vukovaru, gde je bio na obeležavanju 25. godišnjice završetka procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, kome nisu prisustvovali politički predstavnici Srba, prenela je Hina.
Govoreći o odnosima sa Srbijom, on je ustvrdio i da Srbija ne može da pretenduje na članstvo u Evropskoj uniji uz odnos koji ima prema Rusiji.
Milanović smatra da, iako je taj odnos prema Rusiji legitiman, on ne doprinosi ulasku u EU, i Srbija o tome treba da donese odluku.
Predsednika Hrvatske je izrazio žaljenje što na skupu nema političkih predstavnika Srba, jer je, prema njegovim rečima, za bilo kakav odnos potrebno dvoje.
Milanović je pozvao Srbe da poštuju hrvatsku državu i ne govore da je hrvatska vojno-policijska akcija Oluja bila etničko čišćenje.
U govoru na svečanom skupu koji je u vukovarskom Hrvatskom domu održan povodom 25. godišnjice završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, Milanović je ocenio da je odabirom procesa mirne reintegracije Hrvatska odabrala pravu stranu i od početka pokazala dobru volju.
Milanović je odao priznanje za mirnu reintegraciju, između ostalih i ratnom predsedniku Hrvatske Franji Tuđmanu.
Politički predstavnici Srba odbili učešće u obeležavanju mirne reintegracije
Politički predstavnici Srba nisu učestvovali na skupu povodom 25. godišnjice završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, koji je danas održan u Vukovaru.
"Licemerno je biti organizator ovakvog događaja i predstavljati se kao promoter mirne reintegracije, pre svega mira, tolerancije i zajedničkog života za Vukovar i celo područje, i biti vladajuća politička opcija koja uskraćuje stečena prava Srbima, koja je ista ta mirna reintegracija garantovala", poručili su iz vukovarskog SDSS-a, prenela je Hina.
Navode da je na poslednjoj sednici Gradskog saveta Vukovara u 2022. godini, suprotno amandmanu SDSS-a, vladajuća većina iz Statuta grada Vukovara izbacila mogućnost slobodne upotrebe srpskog jezika i ćiriličnog pisma, koje je "stečeno kako u postupku mirne reintegracije, tako i Statutom grada Vukovara iz 2009. godine, dok još nije postojala obaveza uvođenja dvojezičnosti".
"Licemerno je boriti se juče protiv uvođenja dvojezičnosti, kada je za to postojala zakonska obaveza, i danas promovisati rezultate mirne reintegracije. Takođe, program skupa je organizovan tako da nijedan učesnik mirne reintegracije niti aktuelni predstavnik Srba nije predviđen da govori u ime svog naroda, a time nema ni mogućnost da ukaže na probleme koji nisu rešeni ni posle svih ovih 25 godina", navodi se u saopštenju.
Oni su najavili da će predstavnici SDSS-a i Zajedničkog saveta opština za 25. godišnjicu procesa mirne reintegracije upaliti sveće u vukovarskoj pravoslavnoj crkvi Svetog Nikolaja.
Zvanični Zagreb "mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja" označava proces povratka istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema u ustavno-pravni poredak Hrvatske. Taj proces je završen 15.jmilanoanuara 1998. godine.
Komentari (0)