Predlog izmene zakona u Crnoj Gori: Za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja do 10 godina zatvora,
Komentari24/01/2025
-12:34
Predloženim Nacrtom izmena i dopuna Krivičnog zakonika Crne Gore za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja predviđena je zatvorska kazna od jedne do 10 godina, a femicid i napad na nastavnike postaju krivična dela.
Nacrt je na javnoj raspravi u narednih 20 dana i sadrži i druge izmene kao što je, na primer, napad na lekara pri pružanju lekarske pomoći, a na listi poslova od javnog značaja dodaje se i “obrazovno-vaspitna delatnost”.
Iz Ministarstva pravde, kojim rukovodi Bojan Božović, navode da je više razloga za donošenje Nacrta zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore.
“Ministarstvo pravde je prepoznalo potrebu za pooštravanjem kaznene politike za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija, kao i za isključivanjem mogućnosti ublažavanja kazni za ova krivična dela. Oštrije kazne služe kao snažan faktor prevencije i odvraćanja, štiteći društvo od mogućih posledica koje mogu nastati iz njegovog neovlašćenog posedovanja i upotrebe”, navode iz resora pravde, prenose podgoričke Vijesti.
Izmenama i dopunama predloženo je da za neovlašćeno držanje vatrenog oružja, umesto tri meseca do tri godine, kazna bude od jedne do pet godina. Za neovlašćeno nošenje, važeća kazna je jedna do pet, odnosno osam godina zatvora. Nacrtom je predviđeno da ubuduće kazna bude tri do osam, odnosno deset godina zatvora.
"Prvenstveno, stvorila se potreba za unapređenje bezbednosne situacije u zemlji, kojim povodom je Veće za nacionalnu bezbednost održalo vanrednu sednicu na kojoj je razmatrana bezbednosna situacija u zemlji povodom tragičnih događaja koji su se dogodili na Cetinju, na kojoj su usvojeni zaključci i preporuke za poboljšanje kontrole držanja i nošenja vatrenog oružja i zaštite građana", stoji u obrzloženju Ministarstva pravde.
Nacrtom izmena i dopuna predviđeno je i da se kaznom zatvora u trajanju najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora kazni lice koje “liši života žensko lice iz pobuda zasnovanih na rodnoj pripadnosti”.
Izmene i dopune uzimaju u obzir više društvenih grupa kad su u pitanju sankcije koje se odnose na izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje.
Visina kazne, kako je predloženo, ostaje ista - kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
Izmenama i dopunama, kako stoji u nacrtu, ta kazna predviđena je za one koji javno ispoljavaju mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu nacionalne ili etničke pripadnosti, pripadnosti rasi ili veroispovesti, državljanstva, pola, jezika, boje kože, obrazovanja, društvenog položaja, porekla, seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili invaliditeta, ili zbog političkog ili drugog ubeđenja, ili podstiče na nasilje prema takvoj grupi ili članu grupe.
“Javna ispoljavanja mržnje, koja nisu nužno vezana samo za podsticanje nasilja, već i za verbalne i druge oblike diskriminacije, predstavljaju ozbiljnu pretnju društvenoj koheziji i miru. Takođe, Akcionim planom za period 2023-2024. Medijske strategije 2023-2027. predviđena je aktivnost koja se odnosi na definisanje govora mržnje”, navode iz Ministarstva pravde u obrazloženju.
Komentari (0)