Region

Euronews Region: Kakav će biti odnos Milanovića prema Hrvatima u BiH i Srbima u Hrvatskoj

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/01/2025

-

22:35

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Grozna, nepoštena, prljava igra šaha s golubom, tako su predsednički kandidati u Hrvatskoj opisali kampanju u drugom krugu izbora na kojima je Zoran Milanović ostvario najveći rezultat u 33-godišnjoj istoriji samostalne Hrvatske. Kakav će biti odnos novog starog predsednika u kohabitaciji sa HDZ prema srpskoj manjini, Hrvatima u BiH i Dejtonskom sporazumu? Da li će se komunikacija Zagreba s Beogradom promeniti nakon što Milanović nije izbegao da ga kritikuje na dan svog izbora i nakon što su iz Beograda stigle čestitka u svega jednoj rečenici? O tome su večeras govorili istoričari Predrag Marković i Milan Gulić, vojni analitičar Aleksandar Radić i novinar Srđan Sekulić koji se u emisiju uključio iz Hrvatske. 

Zoran Milanović ubedljivo je pobedio i u srpskim sredinama u kojima se glasalo u Hrvatskoj.

Na pitanje zbog čega je on bio prihvatljiviji Srbima od HDZ-ovog kandidata, Srđan Sekulić kaže da su kandidati i stranke sa levog spektra uvek prihvatljivije od onih sa desnog spektra, pogotovo ako se govori o HDZ-u.

On je kao apsurd naveo da srpska politička stranka koja je zastupljena u hrvatskom Saboru, Samostalna demokratska srpska stranka, ima većinu u istočnom delu Hrvatske, prostoru Istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema, a sa druge strane upravo ista ta stranka na državnom nivou sarađuje sa vladajućom strankom, odnosno sa HDZ-om.

"Za očekivati je da ukoliko to bude potrebno, ista ta stranka će sarađivati ponovno sa HDZ-om, i upravo su to neki, dakle ta neka slika odnosa Srba prema toj politici je zapravo i rezultirala izlaskom na izbore i zapravo apsolutnom podrškom Zoranu Milanoviću u ovim sredinama. Ja tu sad govorim recimo o sedam opština u kojima Srbi imaju apsolutnu većinu na pomenutom prostoru. Izlaznost nije bila nešto velika, pratila je taj trend uopšte izlaznosti na nivou cele države, možda čak i nešto ispod, u zavisnosti od sredine do sredine, ona se kretala od 20 odsto do nekih 35 odsto, ali podrška Milanoviću je bila apsolutna", rekao je on.

Euronews Srbija

 

U svom prvom obraćanju, novi stari predsednik Hrvatske je zahvalio nacionalnim manjinama na podršci, a na pitanje da li očekuje da će se u statusu Srba nešto menjati u njegovom narednom mandatu, Sekulić je rekao da ne zna koliko tu ima mogućnosti da se nešto menja.

Da nije očekivao ovako ubedljivu pobedu Milanovića kaže istoričar Milan Gulić. 

"Izlaznost jeste mala, broj glasova nije spektakularno veliki u kontekstu ostalih izbornih ciklusa, ali gledajući procenat i razliku između dva kandidata, onda to je prilično uverljiva pobeda. Posle prvog kruga siguran sam da je svima bilo jasno da će Milanović pobediti. Ja ne znam da li se baš očekivalo 75 odsto podrške", rekao je Gulić.

Euronews Srbija

 

Za Milanovića kažu da je balkanski Tramp ili hrvatski Orban, što se može tumačiti kao da je desničar.

Na pitanje kakav je hrvatski politički mentalitet u tom smislu s obzirom na to da bi se bilo gde drugde u regionu gledao kao desnica, istoričar Predrag Marković kaže da bi rekao da Milanović ima jednog starijeg pretka - to je Šešelj.

"Najšaljiviji pristup, sa tim neobičnim izjavama, to je kod nas Šešelj patentirao tu vrstu čak pre Trampa", rekao je Marković i naveo takvo ponašanje očigledno odgovara mentalitetu mnogih ovdašnjih ljudi.

Šta mogu da očekuju Hrvati u okruženju i Srbi u Hrvatskoj? 

Milanović se doživljava kao zaštitnik Hrvata u Bosni i Hercegovini.

Postavlja se pitanje šta mogu da očekuju Hrvati u okruženju i Srbi u Hrvatskoj.

Predrag Marković kaže da su Hrvati u BiH u jednoj interesantnoj poziciji.

Euronews Srbija

 

"Oni pokazuju koliko je ta priča o centralizaciji Bosne i Hercegovine zapravo priča o premoći samo jednog naroda. Jer vi imate tu apsurdnu situaciju da je hrvatski član predsedništva čovek za kojeg nisu glasali Hrvati. Tako izgleda tzv. građanska jedinstvena Bosna i Hercegovini. Oni imaju taj problem. Interesantno je da, za razliku od nekih drugih delova, Hrvati i Srbi u Bosni i Hercegovini zapravo su saveznici politički. Bili su i za vreme rata u nekim trenucima, ali zapravo imaju mnogo bolje odnose nego Srbi i Hrvati na nekim drugim mestima. U tom smislu će biti interesantno kako će se razvijati ta dinamika", rekao je Marković.

Marković je rekao da profesor Dejan Jović smatra da je Srbima bila najbolje pod Sanaderom, koji je bio desničar i dodao da Srbi ipak tradicionalno glasaju za političke partije levice, u odnosu na to kada su imali najbolji položaj.

"Jović smatra da je pod Sanaderom, ali možda je nešto drugo u pitanju. Evropska unija ima jednu nezgodnu stvar, da se zemlje ponašaju kao udavače. I dok se ne uda, dok ne uđu u Uniju, onda su poslušne, ispunjavaju standarde. A kada se uda, onda pokaže pravo lice. Tako isto je Hrvatska, dok su bili kandidati za Uniju, onda su zaista popravili položaj srpske manjine, ali kada su ušli unutra, onda imamo te događaje zaista neviđene u Evropi, razbijanje ćiriličnih tabli...", rekao je Marković. 

"Sukob Milanovića i Plenkovića oko vojnih pitanja"

Da je dinamika odnosa Srba i Hrvata zapravo primarna u određivanju i bezbednosne arhitekture u regionu smatra Aleksandar Radić.

Hrvatska je, kaže, u međuvremenu rekla da je sad prilika da se uvodi obavezno služenje vojnog roka.

Euronews Srbija

 

"Hrvatska je ukinula služenje vojnog roka  i sad je potrebno da se donese zakon koji reguliše materiju i modifikaciju materije direktno vojske i službe u vojsci. Ta dva zakona, naravno, Milanović ne podržava. On je rekao da neće to potpisati. Ako njega ne privole da to potpiše, dvotrećinska većina u Saboru je nešto što je u ovakvim prilikama Hrvatskoj na nivou političke fantastike", rekao je Radić. 

On je rekao da se između Milanovića i Andreja Plenkovića "vodi rat na bezbednosnom planu". 

"Izvršna vlast ne želi da sledi odluke predsednika države. Oni su vrlo brzo, vrlo predvidljivo ušli u sukob oko vojnih pitanja. I svaka tema iz domena vojske je veliki politički problem u Hrvatskoj. Milanović je pragmatičan. On odlučuje prema potrebi, kao što je gospodin Marković rekao, voli on taj šaljivi stil. Ali kad pogledate u suštinu, kad je trebalo dati sad jedan bataljon tenkova, M-84, i bataljon borbenih vozila pešadije, M-80 Urajini, to je rešeno. Ali pronašao je teren gde se može poigravati, a to je pitanje saglasnosti na odluku o angažovanja pripadnika hrvatske vojske na obuci ukrajinske vojske, e tu nije neka velika šteta, to je zgodno, lepo zvuči u medijima, svi putinofili će to podržati, svi će ga razumeti, i on prosto koristi taj teren za nadigravanje", rekao je Radić.

On kaže da Milanović može da "napakosti" izvršnoj vlasti u datim momentima i može da igra na verbalnu igru koja jako podseća na desničare, levičare, na ljude koji uglavnom imaju taj populistički i agresivan stil komunikacije. 

Snimak emisije Euronews Region možete pogledati na početku teksta.  

 

Komentari (0)

Evropa