Region

Savić za Euronews Srbija o istrazi protiv Nešića: Tajming je vrlo, vrlo simptomatičan

Komentari

Autor: Euronews Srbija

26/12/2024

-

14:55

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je da su uhapšeni ministar bezbednosti u Savetu ministara Bosne i Hercegovine Nenad Nešić, direktor "Puteva Srpske" Milan Dakić i Mladen Lučić, brat optuženog bivšeg državnog ministra za ljudska prava i izbeglice Miloša Lučića, kao i još četvoro ljudi.

U saopštenju Tužilaštva BiH navodi se da je reč o istrazi koja se sprovodi zajedno sa Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u predmetu za koruptivna krivična dela.

Detalji ove akcije nisu poznati, ali se zna da se pre punih šest godina govorilo o sumnjama na korupciju u koju je bio uključen ministar Nešić, ali nikakav postupak nikada nije pokrenut, niti su sumnje javnosti prerasle u konkretne poteze suda i tužilaštva.

Zašto se baš sada desilo hapšenje i da li postoje neki eventualni dokazi koji inkriminišu aktuelnog ministra, nekadašnjeg direktora Puteva, tek predstoji da se vidi.

Ono što se zna jeste da se ministar odazvao pozivu tužilaštva Bosne i Hercegovine, te da je on saslušan. Kako je tužilaštvo saopštilo, on je uhapšen zajedno sa aktuelnim direktorom Puteva, te svojim bivšim saradnikom, odnosno direktorom jedne od privatnih kompanija koja je svojevremeno sarađivala upravo sa javnim preduzećem Putevi Republike Srpske.

Ono za što se tereti, ne samo Nešić, već ukupno sedam osoba, jesu krivična dela udruživanje radi činjenja krivičnih dela, pranje novca, primanje mita, ali i zloupotreba službenog položaja.

S druge strane, dok se očekuje da se oglasi i advokat samog ministra Nenada Nešića, već stižu reakcije srpskih političkih predstavnika, poput predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je i sam pod optužbama Tužilaštva Bosne i Hercegovine i kojem se ročište odgodilo zbog njegovog zdravstvenog stanja, do ljudi iz kabineta ministra Nešića.

Poslednja sednica Narodne skupštine Republike Srpske je donela i određene zaključke upravo u vezi postupanja suda i tužilaštva u Bosni i Hercegovini u predmetima Dodik i Lukić, što bi prema ocenama srpskih političkih predstavnika mogla da bude inicijalna kapisla za još jedan napad na predstavnike srpskog naroda u zajedničkim institucijama.

O dešavanjima u Bosni i Hercegovini za Euronews je govorio politikolog Vojislav Savić.

Euronews

Savić: Na delu je disciplinovanje Srba od strane Kristijana Šmita i Suda BiH

Politikolog je za Euronews Srbija istakao da u Srpskoj postoji bojazan da je pravosuđe u BiH postalo instrument disciplinovanja Srba od strane međunarodne zajednice.

"Pa to vam sve govori otprilike o karakteru pravosuđa u BiH i otprilike da se stvari dešavaju ne onda kada bi trebalo nešto da se izvede pred lice pravde, kakav god ishod da bude, nego se stvari dešavaju u skladu sa aktuelnim političkim dešavanjima i u skladu sa pritiskom koji treba da se napravi na određene strukture kako bi se proizveli neki politički procesi koji inače ne bi trebalo da se tako odvijaju. Dakle, pravosuđe u BiH je u potpunosti postalo instrument disciplinovanja Srba od strane međunarodne zajednice pre svega i, naravno, političke elite u Sarajevu, kao njihovog glavnog partnera u BiH", ističe Savić.

U svetlu pomenutog "disciplinovanja" predstavnika Srba, nezanemarljivo je to da se pred Sudom BiH vodi postupak i protiv samog predsednika Srpske Dodika, i to za neposluh prema visokom predstavniku kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju, jer je izabran bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN.

Euronews Srbija

 

"Svakako da postoji određena veza, međutim, suštinski se razlikuju ta dva slučaja. Slučaj koji se vodi protiv Dodika i Lukića je isključivo politički tiče se jedne nerealne situacije o kojoj vi sudite po nalogu čoveka koji nema legitimitet da bude visoki predstavnik. Za one ljude koji možda nisu upućeni, da pojasnimo, visoki predstavnik (Kristijan Šmit) je osoba koja se ponaša kao da svaku odluku, svaki zakon, svaki akt koji donesu institucije u BiH na bilo kojem nivou, da li je to Republika Srpska ili kantoni ili zajedničke institucije ili Narodna skupština Republike Srpske ili bilo koji parlament, on se ponaša tako da to može da suspenduje, što mu za pravo daju 'Bonska ovlašćenja' koja su takođe jedan sporan pravni proces i pravni fenomen u političkom životu BiH", ističe Savić i dodaje:

"Dakle, to je proces koji je isključivo politički, bez ikakvog pravnog utemeljenja suštinski. Ovaj slučaj možda ima svoje neko pravno utemeljenje, ali postavlja se pitanje zašto se čekalo 4,5 ili 6 godina od završetka mandata da se to aktivira sada, upravo posle poslednje sednice Narodne skupštine Republike Srpske. Naravno, mi ne možemo da dajemo takve kvalifikacije u javnosti, to nije profesionalno, ali mislim da mnogo toga sugeriše da je tajming za ovakve stvari vrlo, vrlo simptomatičan", zaključuje Savić.

Gostovanje Vojislava Savića u celosti pogledajte u video prilogu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa