Aktuelno

Labus: Ustavni sud može da zabrani rad grupe STAV ukoliko se dokaže da su planirali nasilno rušenje ustavnog poretka

Komentari
Labus: Ustavni sud može da zabrani rad grupe STAV ukoliko se dokaže da su planirali nasilno rušenje ustavnog poretka
Labus: Ustavni sud može da zabrani rad grupe STAV ukoliko se dokaže da su planirali nasilno rušenje ustavnog poretka - Copyright FoNet/021

Autor: Euronews Srbija

09/04/2025

-

22:26

veličina teksta

Aa Aa

Advokat Luka Labus izjavio je za Euronews Srbija da Ustavni sud može da zabrani rad grupe STAV ukoliko se dokaže da su planirali nasilno rušenje ustavnog poretka.

Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor i raspisao poternice za šest osumnjičenih da su pripremali krivično delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, u vezi sa krivičnim delom pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja. Od ukupno 12 osumnjičenih u ovom slučaju, šest osoba se nalazi u pritvoru, a za šest je raspisana poternica jer nisu dostupni pravosudnim organima Srbije. Među njima su članovi novosadske studentske organizacije STAV.

"Pritvor je krajnja mera za obezbeđenje prisustva okrivljenog i nesmetano vođenje krivičnog postupka. Ona se primenjuje samo ako druge mere, kao što su npr. pozivanje ili dovođenje osumnjičenih, ne mogu obezbediti neometano i efikasno vođenje krivičnog postupka. Ovakva odluka suda nije iznenađujuća, štaviše očekivana je, s obzirom na to da su članovi neformalne grupe Stav osumnjičeni da su izvršili neka od najtežih dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije, a evidentno je da se nalaze u bekstvu tj. da nisu dostupni državnim organima", rekao je Labus za Euronews Srbija.

On je podsetio da se član grupe Narodne patrole Dejan Bobaček već više od dve godine nalazi u pritvoru zbog sumnje da je izvršio isto krivično delo za koje se terete članovi grupe STAV, a postupak je i dalje u toku. 

Jasno je da država pokazuje odlučnost da spreči bilo koji oblik napada na nju te da je krajnji cilj očuvanje ustavnog poretka i bezbednosti države i građana, dodao je Labus.

"Bitno je istaći da je od svog osnivanja STAV imao isključivo političke aktivnosti iako su se predstavljali kao grupa koja želi da 'podiže svest mladih+ i da ih edukuje, vešto prikrivajući se iza statusa studenta određenih fakulteta. Interesantno je to da je jedna od prvih aktivnosti Stava bilo puštanje dokumentarnog filma o studentskim protestima devedesetih 'Pištaljka je jača od pendreka'".

Advokat kaže da je Stav neformalna organizacija, tj. nije registrovana u skladu sa Zakonom o udruženjima u registru udruženja.

"Kao takva, ona je "fleksibilnija" u smislu izbegavanja odgovornosti za aktivnosti ove grupe. Iako Ustav garantuje slobodu udruživanja, ona može biti ograničena ako je udruživanje i rad organizacije usmeren na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava ili izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje", smatra on. 

"Rad takvih organizacija Ustavni sud može da zabrani. U novijoj istoriji takvu sudsku odluku imalo smo u vezi sa radom zabrane Otačastvenog pokreta Obraz. Međutim, Obraz je bio registrovana organizacija, a Stav je neformalna grupa, tj. ne postoji kao pravno lice. Ukoliko bi se dokazalo da su pripadnici ove grupe izvršili krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije, postavilo bi se pitanje eventualne zabrane ovakve organizacije, u smislu delotvorne zaštite društva i poretka, a kako bi se sprečilo svako dalje formiranje i aktivizam pa makar i neformalnih organizacija koje bi imale kontinuitet sa Stavom i aktivnosti sa ciljem urušavanja ustavnog poretka", zaključio je Labus.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija