Region

Rumunija na prekretnici: Šta bi pobeda Kalina Đorđeskua značila za Ukrajinu?

Komentari

Autor: Euronews, Politico

30/11/2024

-

14:23

Rumunija na prekretnici: Šta bi pobeda Kalina Đorđeskua značila za Ukrajinu?
Tanjug/AP - Copyright Tanjug/AP

veličina teksta

Aa Aa

Nezavisni kandidat Kalin Đorđesku pobedio je u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji u nedelju, oslanjajući se na talas glasova onih koji su protiv establišmenta, ali i uz sumnjivu stranu intervenciju na društvenim mrežama.

Neočekivani uspon ovog nezavisnog nacionalističkog kandidata bio je šokantan, jer je većina lokalnih anketa predviđala da će osvojiti manje od 10 odsto glasova.

Sa oko 22,95 odsto glasova nakon što su gotovo svi listići prebrojani, Đorđesku je bio u prednosti. S obzirom na to da je Rumunija od početka rata bila jedan od vodećih podržavalaca Ukrajine, šta bi se moglo dogoditi ako anti-NATO kandidat pobedi u drugom krugu 8. decembra?

Većina Rumuna za NATO

Tanjug/AP

 

Kao snažna pro-EU i pro-NATO zemlja, Rumunija je stub istočnog fronta NATO-a. Domaćin je internacinalnim vojnim grupama, ali i ključnom sistemu protivraketne odbrane u vojnoj bazi Deveselu.

Deli više od 650 kilometara granice sa Ukrajinom, pa ostaje da se vidi kako bi pobeda Đorđeskua u drugom krugu praktično promenila pozicioniranje Rumunije.

"Ne možemo očekivati ni u ovoj alternativi dramatičnu promenu. Snažna većina Rumuna podržava proevropsku i atlantsku agendu i on jednostavno ne može ići protiv toga", objasnio je Doru Frantesku, CEO EUMatrix.

"Pro-NATO stav je prilično jak, a ustvari, ako postoji neko nezadovoljstvo u vezi sa prisutnošću NATO-a, to je zato što NATO nije dovoljno podržao Ukrajinu", dodao je.

Ekonomska uloga Rumunije u Ukrajini

Tanjug/AP

 

Od početka rata, Rumunija je igrala važnu ekonomsku ulogu za Ukrajinu obezbeđujući tranzit žita kroz svoje luke.

"Mi (Rumunija) obezbeđujemo kapije NATO-a na Crnom moru, koje je dugo smatrano ruskim morem. Ne bi trebalo da bude tako. To je more koje uključuje i Krim, Tursku i Rusiju", objasnio je poslanik iz redova Zelenih, Nikolae Stefanuta.

"Mislim da je to uloga čuvara kapije koja je veoma važna i imamo nameru da ovu ulogu održimo što je moguće važnijom i pouzdanijom", dodao je.

I Frantesku i Stefanuta veruju da Đorđeskuova anti-ratna retorika nije bila glavni razlog za ovaj uspeh.

"Frustracija starom gardom"

Tanjug/AP

 

Frantesku smatra da popularnost Kalina Đorđeskua proizilazi iz anti-establišmentskih slogana i frustracija populacije prema staroj gardi".

Stefanuta je pak, rekao da se tu više radi "o ekonomiji i inflaciji, lošem stanju stvari u Rumuniji, kao i o njegovom obećanju da će postići mir po svaku cenu".

"Ne znamo šta to tačno znači, ali to su bili njegovi glavni politički stavovi", dodaje.

Đorđesku, koji je nastupao kao nezavisni kandidat, suočiće se sa reformistkinjom Elenom Laskoni u drugom krugu za dve nedelje.

Laskoni, iz progresivne partije Savez Rumunije (USR) osvojila je 19,17 odsto glasova. Pobedila je aktuelnog premijera Marsela Čolaku iz Socijaldemokratske partije (PSD), koji je dobio 19,15 odsto.

Laskoni, takođe iznenađujuća pobednica koja ulazi u drugi krug, snažno podržava ključnu ulogu Rumunije u NATO-u i EU.

Uloga TikToka ostaje nejasna

Tanjug/AP

 

Vodeći evropski zakonodavac zahteva od izvršnog direktora TikToka da se pojavi pred Evropskim parlamentom i odgovori na pitanja o ulozi platforme u rumunskim izborima, uz upozorenja o aktivnostima hiljada lažnih naloga, prenosi Politico.

Valeri Hajer, spolanica EP i članica političke grupe Obnovimo Evropu, istakla je potrebu za pojašnjenjem prema Zakonu o digitalnim uslugama (DSA) i naglasila da "Rumunija jeste upozoravajući znak" za potencijalnu radikalizaciju i dezinformacije u Evropi.

Rumunski premijer Marsel Čolaku smatra da finansiranje Đorđeskuove kampanje na TikToku treba preispitati, dodajući da je važno pratiti izvor finansiranja.

Iako se istražuje ova situacija, trenutno nema dokaza o učešću Rusije ili drugih državnih aktera.

Komentari (0)

Evropa