Pejović: Potpuno legitiman zahtev da srpski jezik bude službeni u CG
Komentari04/11/2024
-14:51
Potpredsednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović izjavio je da je zahtev za uvođenje srpskog jezika kao službenog u Crnoj Gori potpuno legitiman, te da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.
Pejović je istakao da je Ustav jako eksplicitan u tom segmentu, te da su potrebne dve trećine u parlamentu, tri petine od upisanih birača u biračko spisku, a to znači da 325.000 građana mora podržati inicijativu.
On ističe da se do toga može doći jedino širim društvenim konsenzusom, da svi društveno-politički akteri podrže tu inicijativu.
"Da bi se ovo pitanje rešilo moramo imati konstruktivan pristup i može se rešiti kao posledica šireg društvenog konsenzusa, kroz participaciju svih etničkih verskih zajednica i opozicionih partija, samo tako možemo doći do brojke koju je Ustav propisao", naglasio je Pejović.
Poručuje da je u pitanju legitimna inicijativa ali da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.
Komentarišući pitanje dvojnog državljanstva, Pejović je kazao da je to takođe legitimno pitanje koje je nasleđeno.
Postoji veliki broj građana koji žive u Crnoj Gori a koji nemaju rešeno to pitanje, sa druge strane postoji bojazan da će se kroz to pitanje mogao iskonstruisati izborni inženjering. Ja odgovorno tvrdim da Pokret Evropa sad neće učestvovati u nikakvom izbornom inženjeringu, niti će bilo koje rešenje kada je u pitanju dvojno državljanstvo biti na uštrb crnogorske nezavisnosti i državnosti", rekao je Pejović Pejović gostujući u emisiji "Link" TVCG, preneo je portal RTCG.
Koprivica: Srpski jezik ima tradiciju ustanovnosti u Crnoj Gori
Potpredsednik crnogorske Vlade Momo Koprivica izjavio je u parlamentu da srpski jezik nije nikakav proizvod uvoza iz Srbije, već je utemeljen u kulturloškom i društvenom biću Crne Gore.
"Srpski jezik ijekavskog izgovora, ima dugu tradiciju opšte upotrebe i dodao bih tradiciju ustavnosti u Crnoj Gori. To nije jezik kojim govore samo pripadnici srpske nacije u Crnoj Gori, tim jezikom govore i pripadnici drugih nacija o čemu takođe svedoče podaci sa popisa", rekao je Koprivica.
Koprivica je istakao da je pitanje statusa srpskog jezika unutrašnje pitanje, i niko ga ne sme izmeštati iz tog okvira. Naveo je i da da srpski jezik treba da ima status službenog jezika, odnosno da u Crnoj Gori svi jezici treba da budu ravnopravni.
Koprivica je to rekao u odgovoru na pitanje poslanice opozicionog DPS-a Aleksandre Vuković Kuč, da li se saglašava sa najavama pojedinih činilaca vlasti o izmeni Ustava u delu službenog jezika i državljanstva.
Koprivica je istakao i da takva pitanja zahtevaju dijalog i argumentovanje u dobroj veri.
"Verujem da će crnogorsko društvo ipak pokazati ono što poseduje a to je unutrašnja snaga da se vodi dijalog i postiže konsenzus i da se dođe do rešenja koja garantuju da svima budu poštovani identitet i dostojanstvo i da budu poštovani u istoj meri kao svima drugima", rekao je Koprivica.
Govoreći o dvojnom državljanstvu Koprivica kaže da bi ta pitanja trebalo rešiti zbog građana koji žive u Crnoj Gori, kojima je Crna Gora centar životnih interesa i faktički i suštinski ispunjavaju uslove za crnogorsko državljanstvo.
"Državljanstvo je ljudsko pravo, a ne bilo kakav instrument za prekrajanje biračkog tela ili bilo kakav inženjering. I protiv sam toga, to smatram neprihvatljivim, videli smo kakav je inženjering na unutrašnjem planu, u smislu, međuopštinskog seljenja birača, kad su iz vašeg i mog Nikšića prelazili u drugu opštinu, uzimajući pravo na lokalnu samopravu građanima ... Ako bi se to još dešavalo na međudržavnom planu, to bi urušilo sve moguće odnose i to je apsolutno neprihvatlivo”, rekao je Koprivica.
Komentari (0)