Evroposlanici zarađuju milione "sa strane": Rumun ubedljivo vodi na rang listi, nadzorna tela brinu zbog sukoba interesa
Komentari15/12/2024
-19:14
Upravo objavljeno istraživanje opisuje zakonodavce EU koji uzimaju novac od lobija farmera i sektora automobila — dok su aktivni u istim oblastima politike.
Prema istraživanju objavljenom u četvrtak, oko 30 odsto od 720 poslanika Evropskog parlamenta zarađuje ukupno 6,3 miliona evra godišnje kao dodatni prihod, pored poslaničke plate.
Nalazi Transparency International EU pokazuju da poslanici EP rade za razne lobističke grupe u oblastima od poljoprivrede, do konsaltinga, automobilske industrije, kao i u korist velikih finansijskih kompanija, čime brišu granice između javnih i privatnih interesa, piše Euronews.
Na vrhu liste je George Piperea (Rumunija/Evropski konzervativci i reformisti), koji zarađuje oko 657.000 evra godišnje prihoda sa strane, uglavnom od advokatske firme koju je osnovao.
Na rang listi ga prate francuski doktor Loran Kastiljo sa 231.000 evra i Italijan Roberto Vanači sa oko 200.000 evra, čija se politička knjiga "Svet naopačke" (Il Mondo Al Contrario) iz 2023. pokazala kao iznenađujući i očigledno unosan uspeh.
Ti dodatni prihodi sižu pored beneficija koje uživaju svi poslanici EP: osnovne plata od 124.000 evra godišnje, dodatka za troškove od 59.400 evra i dodatka za prisustvo, u proseku od 52.800 evra.
Evroposlanicima je dozvoljeno da imaju poslove sa strane, ali to moraju javno objaviti, prema pravilima koja su ojačana nakon navodnog lobističkog skandala poznatog kao "Katargejt".
Ipak, Transparency International ne brine toliko o količini zarade poslanika, koliko o potencijalu da im to ometa dnevne poslove.
"Poslanici Evropskog parlamenta nemaju pravo da preuzimaju plaćene aktivnosti lobiranja“ prema internim propisima parlamenta, rekao je za Euronevs Rafael Kergueno, viši službenik za politiku u ovoj organizaciji.
Ali dodaje da nejasnoća tog pravila znači da je ostavljeno na svakom pojedinačnom političaru da kaže da li postoji sukob interesa ili ne.
Njegovo istraživanje detaljno opisuje slučajeve kao što su Stefan Keler (Nemačka/Evropska narodna partija) i Kristin Singer (Nemačka/Obnovi Evropu), od kojih svaki zarađuje hiljade evra mesečno od Bavarskog udruženja farmera, koje predstavlja regionalne interese poljoprivrede i šumarstva, dok takođe sede u parlamentarnom odboru za poljoprivredu i životnu sredinu.
Filip Turek (Češka/Patrioti) prijavio je zaradu od 10.000 evra mesečno kao slobodni konsultant u automobilskoj industriji, sektoru o kome takođe mnogo govori kao poslanik u Evropskom parlamentu, nakon što je intervenisao po tom pitanju tokom nedavne plenarne sednice parlamenta.
Neki poslanici EP kažu da je važno zadržati veze sa stvarnim svetom.
"Neophodno je zadržati vezu na terenu, da ne budete nepovezani predstavnik“, rekao je Kastiljo za Euronews u saopštenju poslatom mejlom.
Nema sukoba između borbe za bolju zdravstvenu politiku u parlamentu i njegove životne ambicije da brine o drugima kao lekar, rekao je on.
Monika Holmajer (Nemačka/EPP), koja zarađuje oko 75.000 evra godišnje za svoj rad za multinacionalnu poljoprivrednu i energetsku kompaniju BaiVa, ranije je tvrdila slično, rekavši za Euronews da poslanici Evropskog parlamenta "ne treba da budu samo aktivni u političkoj kuli od slonovače“, već da se angažuju u poslovanju i društvu.
Drugi tvrde da nema sukoba sa njihovim svakodnevnim obavezama.
Šarl Gerens (Luksemburg/Obnovi Evropu) zarađuje 43.000 evra kao nezavisni administrator u "Foier Finance-u", koji poseduje udeo u investicionim i osiguravajućim kompanijama, ali napominje da sedi u parlamentarnim odborima koji se bave poljoprivredom i ustavnim pitanjima, a ne regulacijom finansijskog sektora.
"Nema ni najmanjeg mešanja u ulogu poslanika u Evropskom parlamentu, inače bih prekinuo svoju aktivnost", rekao je Gerens za Euronews.
Kergueno nije uvek ubeđen kada čuje ovakvo objašnjenje, napominjući da poslanik EP može da podnese pitanja o datoj temi ili da pokuša da utiče na svoje kolege, čak i ako nisu direktno uključeni u rad relevantnog odbora. On bi svakako voleo da se izradi robusniji pravilnik.
"Deklaracije moraju proaktivno da budu verifikovane od strane Evropskog parlamenta, ili još bolje od strane spoljnog tela... takođe moraju da se primenjuju sankcije za kršenje kodeksa ponašanja“, rekao je on.
Ovo nije prvi put da je Transparency International sastavio svoju listu. Poslednji put u maju, litvanski poslanik u Evropskom parlamentu Viktor Uspaskič bio je na vrhu liste, objavljujući godišnju zaradu od tri miliona evra od kompanije sa značajnim vezama sa Rusijom.
Uspaskič više nije član Evropskog parlamenta nakon izbora u junu, a u avgustu je bio meta krivične istrage o lažnim isplatama u vrednosti od preko 500.000 evra, dok je lokalnim medijima rekao da su navodi neosnovani.
Komentari (0)