Teško do povećanja minimalca za ovu godinu: Razgovori o minimalnoj ceni rada burni i pre nego što su počeli
Komentari16/08/2023
-07:10
Predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije sastaće se u ponedeljak, 21. avgusta kako bi razgovorali o minimalnoj ceni rada. Poziv iz Ministarstva finansija odnosi se na razgovore o minamalcu za 2024. godinu na nivou radnih grupa. I dok u Uniji poslodavaca Srbije nisu optimisti da će doći do dogovora o minimalnoj ceni rada za iduću godinu, predstavnici sindikata i dalje traže da se završe pregovori o povećanju minimalca u ovoj godini, navodeći da nisu dobili zvanični odgovor da je taj zahtev odbijen.
U Ministarstvu finansija je ranije rečeno da se već godinama unazad ustaljenom dinamikom povećanje minimalne cene rada vrši jednom godišnje, tako da nova minimalna cena rada po satu važi od 1. januara naredne godine, te da će tako biti i ovog puta. U Uniji poslodavaca Srbije kažu da je u razgovorima u maju povodom tog zahteva sindikata, Ministarstvo finansija tvrdilo da se za to nisu stekli uslovi. Inače, pre nego što su otpočeli zvanični pregovori, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će minimalac sa sadašnjih 340 biti povećan na 400 evra.
U UGS "Nezavisnost" kažu da nije bilo sluha da se koriguje minimalna cena rada za ovu godinu, tvrdeći da su se uslovi za to stekli, a da se sada ulazi u fazu pregovora o minimalcu za narednu godinu sa polaznom osnovom tog sindikata da minimalna zarada u 2024. bude povećana 30 odsto.
U Savezu samostalnih sindikata Srbije, međutim, pominju mogućnost napuštanja pregovora, ako predstavnici Vlade i poslodavaca ne budu hteli da razgovaraju o povećanju minimalne zarade za ovu godinu. S druge strane, u Uniji poslodavaca kažu da su dobili poziv za razgovore o minimalnoj ceni rada u 2024. godini.
Kakva su očekivanja od razgovora
Predsednica UGS "Nezavisnost" Čedanka Andrić rekla je da će u ponedeljak biti izneti inicijalni stavovi i da od tog prvog sastanka ne očekuje mnogo.
"Još jednom ćemo tražiti da se država izjasni o našem predlogu korekcije minimalne cene rada za ovu godinu, jer mi zvaničan dokument u kojem se to odbija nismo dobili", rekla je Andrić za Euronews Srbija.
Ona navodi da je jasno da će vreme za to iscureti za ovu godinu i podseća da po zakonu do 15. septembra treba da se postigne ili dogovor na sednici Socijalno-ekonomskog saveta ili Vlada u skladu sa zakonom donosi odluku.
"Videćemo kako će se odvijati ovaj prvi sastanak, ništa nećemo da prejudiciramo. Posle prvog sastanka će biti mnogo jasnija pozicija i države i poslodavaca", rekla je Andrić.
Na pitanje da li očekuje da će sindikati usaglasiti zajednički stav na pregovorima, Andrić je rekla da svake godine nastupaju sa zajedničke pozicije.
"Uvek imamo razgovore i dogovore pre početka pregovora, ne vidim zašto tako ne bi bilo i ove godine", navela je Andrić.
Duško Vuković iz SSSS kaže za Euronews Srbija da će uslov tog sindikata biti da se ne otpočinju pregovori o minimalcu za 2024. dok se ne završe razgovori o ovogodišnjem minimalcu s obzirom na to, kako navodi, da ovog trenutka onaj ko prima minimalac najmanje za 12.000 dinara je u zaostatku sa sadašnjim iznosom minimalne zarade.
"Ukoliko predstavnici Vlade i poslodavaca ne žele da o tome razgovaraju, mi verovatno nećemo učestvovati u pregovorima o minimalnoj ceni rada za narednu godinu, jer nema smisla o tome da pričamo pogotovu posle izjave predsednika koliko će biti minimalac za sledeću godinu. Više ne želimo da učestvujemo u farsičnim pregovorima, da mi tražimo neki iznos, a već se zna da će minimalna zarada za celu 2024. godinu biti 400 evra, odnosno 46.000 ili 47.000 dinara", kaže Vuković.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je za Euronews Srbija da su od Ministarstva finansija stigle informacije o kretanjama onih parametara od kojih zavisi kako i koliko bi trebalo povećati minimalnu cenu rada.
"U odnosu na te paramentre i na poglede partnera, trebalo bi da se sad formira konkretno kolika bi trebalo da bude cena rada", naveo je Atanacković i dodao da većina poslodavaca, kao i svake godine, jeste na stanovištu da minimalac treba povećati, ali i da će se sačekati da sa predlogom izađe Ministarstvo finansija.
Atanacković je rekao da su poslodavci za povećanje minimalca, s tim što su istovremeno izrazili stav da bi država trebalo da umanji doprinose i poreze.
"Svake godine se to dešavalo, ili se povećava neoporezivi deo zarade ili se za neki minimalni iznos, pola procenta ili procenat, smanje doprinosa. Na takav način ćemo i dalje da nastupimo, s tim što sindikati godinama imaju isti stav da treba izjednačiti minimalnu cenu rada sa minimalnom potrošačkom korpom. To se do sada nije ostvarilo, nisu bile mogućnosti, oni će verovatno i ove godine da insistiraju na tome", rekao je Atanacković.
Koji su zahtevi sindikata
Čedanka Andrić kaže da se u fazu pregovora o minimalcu za narednu godinu ulazi sa pozicija koje sindikat zastupamo još od 2018. i zaključka Socijalno-ekonomskog saveta da minimalna zarada na mesečnom nivou ne sme da bude ispod iznosa minimalne ptrošačke korpe.
"Nažalost, ona to jeste sada i u ovoj godini i naš zahtev će biti da se pregovora o iznosu koji ne može da bude ispod minimalne potrošačke korpe koliko se očekuje da bude u narednoj godini. Trenutna minimalna potrošačka korpa je 50.600 dinara, ona će u januaru naredne godine po svim predviđanjima biti nešto manje od 53.000, tako da praktično naša polazna osnova za pregovore za narednu godinu će ići da se traži negde uvećanje oko 30 odsto i sa tim povećanjem bi obezbedio samo iznos minimalne potrošačke korpe", rekla je Andrić.
Ona je, međutim, istakla da može da se pregovara o većem iznosu od 30 odsto.
"Ispod tog iznosa nismo spremni da pregovaramo kao što to nismo bili spremni ni prethodnih godina", rekla je Andrić.
Ona je dodala da će dostaviti svu argumentaciju koja se odnosi i na rast troškova života i na inflaciju, produktivnost i sve one elemente koji realno utiču na životni standard građana.
"U svakom slučaju onaj iznos od 400 evra koji je pomenuo predsednik nedavno nije iznos koji može da zadovolji, jer trenutna minimalna potrošačka korpa je 430 evra. Ta ponuda od 400 evra ne zadovoljava ni sadašnju minimalnu potrošačku korpu, a kamoli onu koja će biti naredne godine", kaže Andrić.
Duško Vuković kaže taj sindikat ne želi da učestvuje u "papagajskim pregovorima" i da je stav organa SSSS da ne pregovaramo o minimalnoj ceni rada za 2024. dok se ne završe pregovori za 2023.
"Predsednik izjavi koliki je minimalac, Vlada to podržava, poslodavci kažu 'u redu je, mi hoćemo ustupak i neka se poveća za taj iznos, ali tražimo smanjenje poreza i doprinosa'. To je već kao papagaj, mi imamo papagajske pregovore i ne želimo u njima da učestvujemo, ostali neka budu papagaji, poslodavci neka pričaju svoju priču, predstavnici Vlade neka pričaju svoju papagajsku priču", rekao je Vuković.
Kako je naveo, pregovarački tim SSSS će razgovore u ponedeljak započeti pregovore time da li je reč o pregovorima o minimalcu za ovu godinu ili za sledeću.
"Ako kažu za sledeću, naši će da izađu i nećemo više pregovarati", naveo je Vuković.
Komentari (1)
Sasa
16.08.2023 10:21
Koja korist od pregovora kada sindikalci nemaju moc organizovanja strajka