Biznis vesti

Sijarto o novom naftovodu Srbije i Mađarske: Od 2028. snabdevaće Rafineriju u Pančevu

Komentari

Autor: Tanjug

02/04/2025

-

12:50

Sijarto o novom naftovodu Srbije i Mađarske: Od 2028. snabdevaće Rafineriju u Pančevu
Sijarto o novom naftovodu Srbije i Mađarske: Od 2028. snabdevaće Rafineriju u Pančevu - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je danas u Beogradu, posle sastanka sa ministarkom energetike Dubravkom Đedović Handanović, da bi radovi na izgradnji novog naftovoda između Srbije i Mađarske mogli da počnu krajem ove ili početkom naredne godine i budu potpuno gotovi 2028. i istakao da će taj naftovod u potpunosti moći da zadovolji godišnje potrebe snabedavanja Rafinerije nafte u Pančevu.

"U Mađarskoj smo već gotovi sa studijom izvodljivosti i MOL je već predstavio tu studiju vladama dve zemlje. Mi smo je privhatili, a Vlada Srbije je prihvatila prostorni plan koji je neophodan za izgradnju nafotovda", rekao je Sijarto u obraćanju posled sastanaka u Vladi Srbije.

Kada je reč o pripremama za izgradnju naftovoda, istakao je da su napravljeni značajni koraci proteklih nedelja.

"I nadamo se da bi radovi fizički mogli da krenu kraja godine ili počektom iduće godine. Do 2028. mogli bismo mogli da imamo kompletan naftovod između dve zemlje koji bi bio u funkciji", rekao je Sijarto.

On je naveo da treba da se izgradi potpuno novi naftovod od rafinerije u Sasalombati do granice Mađarske i Srbije u dužini od 190 kilometara, što će koštati ukupno oko 130 milijardi forinti (oko 324 miliona evra).

Ministar je dodao da u Mađarskoj treba, da bi se izgradio novi naftovod, da se realizuje još jedna značajna investicija, a to je da se poveća kapacitet naftovoda od ukrajinsko-mađarske granice do Sasolombate, što je tehnički izvodljivo.

"To je veoma ozbiljna invesiticija koja je značajna za ceo region. Kapacitet tog naftovoda biće između četiri i pet miliona tona godišnje i sa tim kapacitetom bićemo u mogućnosti da snabdevamo Rafineriju nafte u Pančevu, što je iz aspekta energetske bezbednosti Srbije od ključnog značaja", istakao je Sijarto.

Kako je rekao, to će značiti da će Srbija kompletno iz Mađarske moći da se snabdeva naftom.

Tanjug/MRE/Emilija Jovanović

 

"Danas Mađarska iz Srbije može da pokrije ukupne potrebe gasa na godišnjem nivou, a isto tako će novi naftovod značiti za Srbiju pokrivanje potrebnih kapaciteta na godišnjem nivou u potpunosti iz naftovoda koji ćemo izgraditi zajednički. To nam omogućava stratešku poziciju koja će obezbediti mnogo veću energetsku bezbednost obe zemlje", istakao je Sijarto.

Mađarski ministar je zahvalio na današnjim, kako je rekao, vrlo efikasnim razgovorima i na saradnji koja se zasniva na međusobnom poštovanju.

"Situacija je takva da rat koji se vodi u Ukrajini stavlja sve nas pred veoma ozbiljne i velike izazove u celom području centralne Evrope, naročito što se tiče bezbednosnih snabdevanja energentima. Dakle, te izazove koji su nastali usled rata u Ukrajini, mi smo sagledali i trudimo se da obezbedimo za naše zemlje stabilno snabdevanje potrebnim energentima, ali treba da vidimo vrlo jasno da po tom pitanju možemo da računamo samo na sebe, možemo da se oslonimo na sopstvene snage", rekao je Sijarto.

Dodao je da iz Brisela nismo dobili po tom pitanju nikakvu pomoć.

"Štaviše, vrlo često su usvojili mere koje su išle protiv naših interesa što se tiče snabdevanja i obezbeđivanja energenata. Mere usvojene u Briselu otežavale su naše snabdevanje energentima i to što smo uspešni u našoj borbi i što uspevamo u obe zemlje da očuvamo bezbednost snabdevanja. U tome ima ogromnu ulogu sveobuhvatna saradnja između Mađarske i Srbije na području energenata", istakao je Sijarto.

Kako je rekao, bez te sveobuhvatne energetske saradnje između Mađarske i Srbije ne bi dve zemlje mogle da garantuju energetsku bezbednost.

Sijarto je rekao da su dve zemlje pre nekoliko godina donele hrabru i suverenu odluku da grade Balkanski tok za snabdevanje ovog područja gasom.

"Bez toga, danas ne bismo mogli da obezbedimo potrebe za gasom ni u jednoj ni u drugoj zemlji. Tokom ove godine dnevno više od 20,7 miliona kubnih metara gasa je isporučeno iz Srbije u Mađarsku", dodao je Sijarto.

Naveo je da su mnogi stručnjaci ranije govorili da nema smisla graditi Balkanski tok, ali da su dve zemlje donele veoma dobru odluku da grade gasovod i tako obezbedile svoju suverenost.

"A sada smo se odlučili za novu suverenu odluku, a to je da se izgradi jedan novi naftovod između naše dve zemlje koji bi bio u drugom pravcu nego što ide gasovod jer bi nafta bila obezbeđena iz pravca Mađarske", rekao je Sijarto.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis