Predstavnik MMF-a: Rast srpskog BDP-a 1,2 odsto više od očekivanog
Komentari24/05/2021
-16:25
Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Sebastijan Sosa rekao je Tanjugu da bi novi savetodavani aranžman sa Srbijom trebalo da bude odobren i potpisan u drugoj polovini juna.
"Očekujemo da novi Instrument za koordinaciju politika - PCI bude razmatran i odboren od strane izvršnog odobra MMF u drugoj polovini juna", rekao je Sosa na Kopaonik biznis forumu.
Kaže da je glavni cilj novog savetodavnog aranžmana sa Srbijom, posle onog koji je istekao u januaru ove godine, da dalje podrži makroekonomsku politiku Srbije i njen oporavak posle pandemije.
Takođe, taj aranžman treba da osigura strukturne institucionalne reforme potrebne za veći, zeleniji i održiviji privredni rast Srbije.
MMF je spreman da podrži srpske vlasti u sprovođenju tih reformi, poručio je Sosa.
Vlada Srbije i MMF dogovorili su u aprilu novi aranžman koji neće podrazumevati finansijsku podršku već ce biti isključivo savetodavnog karaktera i trajaće dve i po godine.
"Rast viši 1,2 odsto od očekivanog"
Sosa je dodao da se srpska ekonomija prilično dobro nosila sa kovid krizom i da je, prema preliminarnim procenama, u prvom kvartalu rast BDP-a bio 1,2 odsto, što je dosta bolje od očekivanog.
Sosa je ukazao da je Srbija imala pad BDP-a u 2020. od svega oko jedan odsto, što je jedna od najmanjih kontrakcija u Evropi, te dodao da je tajj pad manji nego u zemljama regiona.
Objašnjava da je Srbija bolje prošla od drugih zemalja iz više razloga, a svakako da su među njima to što je, pored preduzetih mera za podršku privredi i građanima, Srbija imala rast veći od šest odsto i u prvom kvartalu 2020. rast od oko pet odsto.
Takođe, Sosa navodi da je srpski BDP tako strukturiran da pandemija nije pogodila mnogo određene sektore koji su bili najviše na udaru u drugim zemljama, kao što je turizam, te da su drugi sektori značajni za srpski BDP imali rast.
"Prvi kvartal u Srbiji je bio bolji od očekivanog, prema prema preliminarnim procenama ostvaren je rast od 1,2 odsto", kazao je Sosa dodajući da je MMF revidirao procenu sa pet na šest odsto.
Dodaje, medutim da MMF i dalje vidi razlike u tim procenama, kao što su eksterni šokovi i nesigurnost zbog pandemije, zatim stanje ključnih ekonomskih partnera Srbije i kakva ce biti situacija nakon isteka mera podrške.
Sosa je rekao da će deficit, nakon rebalansa budžeta, iznositi ove godine sedam odsto, kao i da će javni dug biti blizu 60 odsto BDP-a.
Deficit od osam odsto
Podseća da je Vlada Srbije preduzela u 2020. niz mera za ublažavanje posledica kovid krize, kao i da je deficit budžeta iznosio osam odsto.
Sosa je naveo da je jedan od prioriteta da se nastave mere podrške i to posebno za najugroženije sektore, kao i da podršku dobiju firme kojima je pomoć i najpotrebnija.
Dodao je da je važno da se, što će biti jedna od ciljeva novog aranžmana, usvoji fiskalno pravilo koje bi ograničilo visinu deficita u odnosu na javni dug.
Komentari (0)