Biznis vesti

Narodna banka Srbije u upotrebu uvodi i digitalni dinar: Šta to znači za građane?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

27/12/2024

-

19:42

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Srbija će moći da dobije digitalnu nacionalnu valutu, digitalni dinar, pošto je izmenama i dopunama zakona o Narodnoj banci Srbije, koji je u skupštinskoj proceduri, nacionalnoj banci omogućeno njegovo izdavanje.

Termin "digitalna valuta prisutan je u javnom diskursu već neko vreme, a sada se postavlja pitanje šta je zapravo digitalni novac i kako se koristi, te da li će u poslovanju i finansijama doći do promene s obzirom na digitalni dinar koji će biti uveden.

Na ovu temu za Euronews Srbija je govorio Marko Matanović, ekonomski ekspert za digitalne i kriptovalute.

Matanović: Digitalna valuta će biti kontrolisana od strane države

Prvo pitanje koje se u ovom slučaju postavlje je da li je digitalni novac isto što i kriptovalute.

"Imamo nekoliko uglova iz kojih možemo da posmatramo to pitanje. Kad je u pitanju naš zakon, pričamo o zakonu u Srbiji, zapravo kriptovalute nisu priznate kao novac, već se zovu digitalna imovina i postoji zakon koji reguliše celu tu oblast, kako iz ugla da definiše koja kriptovaluta je zapravo šta, jer to opet ima nekih podela i šta je ono što je njima dozvoljeno ili nije dozvoljeno raditi, tj. na koje načine. Tako da u tom smislu regulatorno to nisu sinonimi. Digitalni novac koji je očigledno u planu da se ili kroz neku test fazu ili već kako je to zamišljeno, da se uvede, naravno ima regulatornu pozadinu zato što država donosi jedan takav zakon i stoji iza jedne takve valute koja se očigledno planira na neki način uvesti, dok kod kriptovaluta zapravo nijedna država ne stoji iza njih", ističe Matanović i dodaje:

"E sad, mogu biti neki centralni entiteti poput nekih kompanija, a mogu biti potpuno decentralizovane, što znači da se kod kriptovaluta na kraju svodi na to da mi imamo izbor, svako od nas, da li će ih koristiti ili ne, a ako se uvede neki digitalni dinar ili uopšte dinar, mi smo u obavezi u jurisdikciji koja se zove Srbija da koristimo dinare. Evre možemo samo izuzetno koristiti za određen vid transakcija, ali druge valute zvanično ne smemo, kao što i u Americi, ne smemo da koristimo ništa sem dolara. Tako da razlika je velika, jer država ima tu mogućnost da zapravo to nametne, hteli mi ili ne", kaže on.

Euronews Srbija

 

Drugo pitanje koje se nameće je kontrola kretanja valute, s obzirom na to da postoji uvreženo mišljenje da je kriptovalute poprilično teško pratiti.

"Zapravo je praćenje tokova kriptovaluta vrlo jednostavno. Postoje određeni servisi i određeni načini na koje je to moguće raditi. Postoji ta doza zablude da se kriptovalute puno koriste za neke ilegalne radnje, za pranje novca, finansiranje terorizma, za izbegavanje nekih poreza ili ne znam već šta, nekih zakonskih obaveza koje imamo. I da, koriste se za to, ali ništa manje ili više nego što se koristi i običan novac za to, ne postoji tu neka velika razlika. Postoje ozbiljne studije koji kažu da je taj procenat zapravo jako nizak", kaže Matanović i dodaje:

"Tako da, iz tog ugla ilegalnosti, kripto mislim da više nije problematičan, bar neke glavne, najpoznatije kriptovalute, ali činjenica je da je teže kontrolisati šta će svako od nas sa tim da radi, jer prosto to je taj decentralizovani sistem koji po meni zapravo je komplementaran sa ovim drugim i nudi, ne bih rekao alternativu potpunu, jer mislim da oba sistema mogu da funkcionišu zajedno, ali samo zavisi od vaših potreba i od onoga za šta želite to da koristite", zaključuje Matanović.

Gostovanje Marka Matanovića u celosti pogledajte u video prilogu.

Komentari (0)

Biznis