Poskupljenja od 1. januara koja će stanjiti novčanike: Infostan, parkiranje u javnim garažama, ali i porez na imovinu
Komentari06/12/2024
-16:00
Pojedine komunalne usluge u Beogradu poskupeće od 1. januara, pa tako treba očekivati veće račune za Infostan. Od Nove godine tako poskupljuje voda 17,5 odsto, pogrebne usluge, a menjaju se i cene parkiranja u javnim garažama. Najavljeno je i uvećanje poreza na imovinu.
Dejan Gavrilović iz tog udruženja je rekao da su njegovi mesečni troškovi za vodu 850 dinara, a da će nakon poskupljenja otići na 1.000 dinara, što je 150 dinara više nego što sada plaća.
On dodaje da je 350 dinara bila kanalizacija, a da će poskupeti na 410 dinara, navodeći da će za tu uslugu izdvajati između 200 i 300 dinara više na mesečnom novu, u zavisnosti od kvadrature.
"Ono što smo mi radili i radimo svake godine, dakle početkom svake godine za prethodnu, analiziramo bilanse javnih komunalnih preduzeća. Uglavnom su sva javno-komunalna preduzeća bila u plusu. Dakle, rade sa profitom i onda kada se to gleda na taj način, nema ekonomske logike da se cene povećaju, bez obzira na to što oni kažu - poskupeli su energenti, plate zaposlenih i tako dalje. To baš i ne stoji tako, jer posao javno-komunalnog preduzeća je da građanima pruži uslugu od opšteg ekonomskog interesa, odgovarajućeg kvaliteta po prihvatljivim cenama. Dakle, ako to raste na taj način neopravdano, onda se ta uloga i gubi", smara Gavrilović.
Koliko će biti uvećan porez na imovinu?
Formula za izračunavanje poreza na imovinu propisana je zakonom. Okvirna računica za stan od 50 kvadrata u trećoj zoni, gde živi najveći broj Beograđana, pokazuje da će iznos na uplatnici za godišnji porez biti uvećan za 600 do 700 dinara.
Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević rekao je za RTS da ako građani imaju starije stanove, ne treba da očekuju veće povećanje poreza na imovinu od tri do četiri odsto.
Olakšicama mogu da se nadaju oni koji žive u starijim objektima, kaže Nikodijević.
Prosečno povećanje biće 500 dinara, a Nikodijević kaže da će se desiti da neko ima i manje ili veće povećanje.
Prosečno, ko je plaćao porez 2024. godine 12.200 dinara sada će plaćati 12.900 dinara.
Prema njegovim rečima, većina ljudi ima nekretninu do 150.000 evra u Beogradu, pa moraju da se štite ti ljudi.
Oni koji imaju nekretnine koje vrede milion evra, dva ili tri – platiće veliki porez, nema potrebe da njima dajemo poreske olakšice, napominje Nikodijević.
Govoreći o formuli za izračuvanje poreza na imovinu, Nikodijević je rekao da se uzima prosečna cena kvadrata u datoj zoni za tekuću godinu.
"Da bismo propisali porez za 2025. godinu mi uzimamo prosečnu cenu u određenoj zoni od 1. januara do 30. septembra 2024. godine“, objasnio je Nikodijević.
Kada u jednoj zoni, a 14 ih je u Beogradu, uzmete sve ugovore o kupoprodaji – izvučete prosečnu cenu svih tih ugovora, navodi Nikodijević.
Šta bi još moglo da poskupi u 2025. godini
Gavrilović je naveo da je ako se krene od početka ove godine, gotovo da nije bilo usluge koja nije poskupila.
"U jednom trenutku usluge sva tri mobilna operatora su poskupile, imali smo poskupljenje odnošenja smeća u avgustu. Ja sam otprilike računao za stan od nekih 60 kvadrata, pa ću iznositi te brojke, dakle, tu je poskupelo za nekih 200 dinara, onda smo imali poskupljenje parkiranja na ovim otvorenim parkiralištima, dakle, po pet dinara otprilike je poskupeo sat. Početkom nove grejne sezone poskupilo je grejanje, dakle, isto za stan od nekih 60 kvadrata, to je negde oko 800 dinara na mesečnom nivou", rekao je Gavrilović.
On kaže da se mogu očekivati još neka poskupljenja u 2025. godini.
"To su ona koja nisu konkretno najavljena, a sigurno će uslediti, poput povećanja cene struje koje se najavljuje nekoliko meseci unazad", naveo je Gavrilović.
Komentari (0)