Srbija već 20 godina na srednjem nivou razvijenosti: Koji su ključni izazovi i mogućnosti za ekonomski napredak zemlje?
Komentari05/12/2024
-20:52
U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti održava se dvodnevni naučni skup "Ekonomija - privredni razvoj Srbije i njegove determinante", na kojem se razmatraju ključni izazovi i mogućnosti za ekonomski napredak Srbije. Poseban akcenat stavljen je na trenutni nivo razvoja Srbije.
Fokus skupa je na modernizaciji privrede, jačanju tržišta berzi, te smanjenju sive ekonomije. Srbija se trenutno nalazi na srednjem nivou razvijenosti, što traje već 20 godina.
Ova faza postojanja predstavlja ključnu priliku za iskorak i prelazak u grupu razvijenih zemalja, smatra doskorašnji predsednik Fiskalnog saveta Srbije Pavle Petrović.
Za to je, kako kaže, nužno preći sa rasta zasnovanog na kvantitetu na rast temeljen na novim tehnologijama i znanju, odnosno jačanju domaće privrede, koja neće ići samo u pravcu tradicionalnih sektora poslovanja.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
"Investitori koji su već duže vreme prisutni na tržištu, u početku dodatno reinvestiraju, a kasnije počinju da iznose profit. Neto efekat između novih priliva i odliva je još uvek pozitivan, ali se već značajno smanjuje", ukazuje Petrović.
Iako je u poslednjih deset godina došlo do opadanja sive ekonomije, njen udeo u bruto domaćem proizvodu i dalje iznosi oko 21 odsto, što znači da Srbija godišnje gubi oko šest milijardi evra prihoda.
Ranđelović: Potrebna jača koordinacija između inspekcija i pravosudnih organa
Profesori Ekonomskog fakulteta u Beogradu Saša Ranđelović ističe da je potrebna jača koordinacija između inspekcija i pravosudnih organa.
"Poljska i Švedska su zemlje koje su napravile iskorak u borbi protiv sive ekonomije i bezgotovinskim plaćanjima. U Srbiji je takođe u poslednjih deset godina ostvarena značajna promena u bezgotovinskom plaćanju, ali postoji još mnogo prostora za dalji napredak. Da bi se to postiglo, potrebno je delovati na više frontova – kroz reformu regulatornog okvira i uvođenje finansijskih podsticaja za brže delovanje", kaže Ranđelović.
Ranđelović dodaje i da su u nekim evropskim zemljama privrednici u obavezi da ponude gotovinsko i bezgotovinsko plaćanje.
Na skupu je poruceno i da država treba da razvija tržišta kapitala. Primera radi Njujork za manje od četiri minuta ostvari promet koji Srbija zabeleži tokom čitave godine na berzi.
Komentari (0)