"Srbija odlično mesto za investicije": Šta piše u ovogodišnjoj Beloj knjizi i šta preporučuju strani investitori?
Komentari15/11/2024
-15:29
Srbija je, uprkos geopolitičkoj krizi, posebno u Evropi, koja je poremetila lance snabdevanja i uticala na investicioni ekosistem, postala odlično mesto za investiranje, izjavio je predsednik Saveta stranih investitora (FIC) Majkl Mišel na predstavljanju Bele knjige 2024, a kome je prisustvovao i predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević.
Dodao je da najveći deo stranih direktnih investicija dolazi iz Evropske unije (EU), iako se ovaj udeo smanjuje.
"Članstvo u EU ostaje prioritet, posebno zato što EU ostaje najvažniji trgovinski partner Srbije. Zbog toga je ključno prihvatiti Plan rasta za Zapadni Balkan koji je predložila Evropska komisija a čiji cilj je da donese koristi regionu pre pristupanja, podstakne ekonomski rast i ubrza preko potrebnu socio-ekonomsku konvergenciju i reforme", rekao je on.
Bela knjiga zapravo predstavlja sliku poslovne i investicione klime u Srbiji i sadrži sveobuhvatne preporuke za unapređenje poslovne i investicione klime u Srbiji.
Takođe analizira aktuelna ekonomska dešavanja u zemlji i svetu, daje smernice važne za nastavak ekonomskog razvoja zemlje, kao i konkretne predloge i preporuke za poboljšanje uslova poslovanja i investiranja, a kako je izjavio izvršni direktor FIC-a Aleksandar Ljubić ovogodišnje izdanje ima 451 preporuku, pisalo je 59 autora i sadrži 61 tekst.
Savić: Strani investitori zadovoljni privrednom klimom
Urednik Bele knjige 2024 profesor Nebojša Savić je rekao za Euronews Srbija da ove godine postoji napredak u odnosu na prethodnu, ali da je malo usporen.
"To usporenje se uglavnom tumači činjenicom da je prošla godina bila obeležena izborima i da je to usporilo razne procedure koje bi bile neophodne da se unapredi još više naša poslovna klima", naveo je Savić.
Kada je reč o samim preporukama, ističe da je potrebno da se dalje intenzivira rast u onim oblastima koje su već bile dosta uspešne, kao i da se unapredi situacija u onom delu gde postoji višegodinje zaostajanje.
"Tu je najdominantnija situacija s parafiskalnim nametima koji postoje i koje bi trebalo usaglasiti sa modernim poslovanjem", naveo je.
Ističe da su strani investitori zadovoljni privrednom klimom u Srbiji i da se to vidi iz nekoliko podataka.
"Prvo, kod nas rastu strane direktne investicije svake godine. Mi smo prošle godine imali 4,5 milijardi stranih direktnih investicija. Očekuje se da ove godine bude dostignut, verovatno i prestignut taj iznos. Videćemo do kraja godine. To jasno pokazuje da postoji interesovanje za ovu lokaciju i ovu geografiju", rekao je.
Kaže da je drugi aspekt to što strani investitori koji su već ovde ostvaruju značajne profite i taj profit reinvestiraju u Srbiji.
"I onda to utiče dalje na naš rast i razvoj i utiče u onom segmentu koji se zove investicije iz privatnog sektora. Srbija je uspela da u poslednjih pet-šest godina poveća nivo investicija u BDP-u. Negde 2015., 2016. i 2017. godine se to kretalo oko 17 procenata. Danas je to na 23-24 odsto, pre svega zahvaljujući stranim direktnim investicijama i ulaganju države preko kapitalnih investicija", rekao je Nebojša Savić.
U knjizi nema velikih primebdi u vezi sa zakonodavnim okvirom ali se navodi da primena zakona može da bude problem. Savić je rekao da bi trebalo ostvariti što tešnju saradnju između Saveta stranih investitora i Vlade.
"U okviru ove knjige bilo je formirano više od 60 komisija koje su davale svoje predloge. Jednostavno treba biti u stalnoj komunikaciji i raditi na svim preporukama koje mogu da se realizuju", ukazao je.
Komentari (0)