Planeta

Čeka se da neko prvi trepne: Koliko je Kina spremna za totalni rat carinama, čak i ako ne bude pobednika?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

10/04/2025

-

07:05

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik SAD Donald Tramp odobrio je odlaganje odluke o recipročnim carinama na uvoz za 90 dana za sve zemlje, osim Kine. Istovremeno, odlučio je da poveća carinu na uvoz kineske robe na 125 odsto.

"Na osnovu nedostatka poštovanja koje je Kina pokazala prema svetskim tržištima, podižem tarifu koju Sjedinjene Američke Države naplaćuju Kini na 125 odsto, a ta odluka stupa na snagu odmah. Nadamo se da će Kina u bliskoj budućnosti shvatiti da su dani iskorišćavanja SAD-a i drugih zemalja prošli, i da to više nije održivo ili prihvatljivo", napisao je Tramp na društvenoj mreži Truth Social.

Obraćajući se novinarima nakon objave, Tramp je izjavio da još ništa nije gotovo i da Kina želi da postigne dogovor, ali da "ne zna kako da to uradi".

"Oni su ponosan narod. Predsednik (Kine) Si Đinping je ponosan čovek. Dobro ga poznajem. U procesu su shvatanja. Oni žele da sklope dogovor i dogovor će biti sklopljen. Taj dogovor će biti sklopljen sa svima njima i biće to pravični dogovori. Ja samo želim pravdu. Biće to pravični dogovori za sve", rekao je američki predsednik novinarima ispred Bele kuće.

Iako su carine već stupile na snagu, tržišta su, poput samih brokera, reagovala nervozno. Tržišta su u fazi visoke volatilnosti, sa velikim oscilacijama u cenama akcija, često tokom jednog dana. Međutim, za Belu kuću ovakvi ekonomski problemi poseduju politički odgovor. 

Tanjug /AP

 

"Zemlje poput Kine koje žele da se osvete i nastavljaju oštretman američkih radnika prave grešku. Predsednik Tramp ima čeličnu volju i neće se slomiti. Amerika se neće slomiti pod njegovim vođstvom", rekla je portparolka Bele kuće Karolin Levit. 

Svetski lideri i ekonomski eksperti su jednoglasno kritikovali mere koje je Tramp najavljivao poslednjih godinu dana. Predsednik SAD obećava da će Amerika ponovo postati bogata. 

"Oni ne žele da se carine primenjuju na njih i to je vrlo jednostavno. Mi pravimo sporazume, a ljudi plaćaju carine. Zemlje plaćaju carine. Oni su nama za mnoge proizvode naplaćivali 100 odsto, 125 odsto. Mnoge zemlje su to radile. Pljačkali su nas na sve strane. Ali sada je red na nas da mi pljačkamo njih. I to je u redu", kazao je američki lider.

Trgovci akcijama trenutno prate odnos Kine i SAD-a kao okosnicu međunarodnog ekonomskog sistema. Kako je rast poslednji put zabeležen u februaru, smatra se da je tržište u velikom padu, a svaka vest da Peking ne pregovara, pogoršava situaciju. 

"Ako SAD zaista žele da rešavaju pitanja putem dijaloga i pregovora, trebalo bi da usvoje stav jednakosti, poštovanja i uzajamne koristi. Ako Sjedinjene Države zanemare interese obe zemlje i međunarodne zajednice i budu insistirale na carinskom i trgovinskom ratu, Kina će se svakako boriti do kraja", poručio je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Li Đijan.

Gao: Kina neće biti prva koja će trepnuti

Potpredsednik centra za Kinu i globalizaciju Viktor Gao za Euronews Srbija kaže da je Kina potpuno spremna da se suoči sa "bilo čime što dođe iz Vašingtona", bilo da je to prva faza carinskog rata ili trgovinskog rata.  Po njemu su najnovije carine nečuvene, posebno zato što se taj sukob odvija između dve najveće ekonomije na svetu.

"Kina će braniti svoje legitimne interese i promovisati globalni mir i stabilnost, kao i slobodnu i poštenu trgovinu. Samim tim, Kina je najavila retaliatornu tarifu, dakle odmazdu protiv američkih carina i verujem da u ovoj rundi trgovinskog rata, koji je pokrenuo Donald Tramp, Kina neće biti prva koja će trepnuti. Hajde da sačekamo da vidimo koja će od dve zemlje prva trepnuti", reko je Gao.

Naš sagovornik kaže da kineske carine variraju zavisno od proizvoda i zemalja, te da uopšteno gledano one ipak padaju kada je u pitanju uvoz iz SAD. On pritom upozorava američku stranu da je postala globalna sila destabilizacije, koja bi mogla da "izgubi zube" u sukobu sa Kinom.

"Kakvi god da trgovinski problemi postoje između Kine i Amerike, Vašington i Peking moraju da na miran način razgovaraju i da pregovaraju da bi rešili taj problem. Korišćenje ultimatuma ili nekakvog maksimalnog pritiska nema nikakve svrhe. Na kraju krajeva, kineska ekonomija, u smislu veličine i pariteta kupovne moći, je već 130 odsto od američke ekonomije. Kineska proizvodnja je veća od SAD i drugih velikih proizvodnih zemalja. Zajedno, strahujem da predsednik Tramp ne zna u šta se upustio. Na kraju bi mogao da izgubi zube od tog zagrižaja jer Kina popustiti neće i Kina će se braniti kada god bude potrebno da brani svoje legitimne interese. Činjenica je da SAD pokreću trgovinski rat protiv drugih zemalja, uključujući celu Evropu. To ukazuje na to da Vašington gubi glavu i razum i Kinu prepoznaju sve brže kao silu stabilizacije. SAD postaju najveća destabilizujuća snaga u današnjem svetu", napomenuo je Gao.

Na pitanje da li su pregovori i dalje mogući, Gao ističe da oni mogu da se vode samo uz ravnopravni tretman partnera, bez ultimatuma.

"To je poziv drugoj strani da udari na vas. SAD moraju da se smire i da tretiraju Kinu kao ravnopravnog partnera umesto da maksimiziraju pritisak na Kinu u očekivanju da će Kina popustiti. Mi nikad nećemo popustiti Americi. Moramo da jedni i druge tretiramo kao ravnopravne. Kakvi god problemi da postoje, moramo da pregovaramo i pronađemo obostrano prihvatljivo rešenje, a ne da pokušavamo da zadavimo drugu stranu, kao da neće biti posledica", kazao je kineski stručnjak. 

Jasno je da su obe sile spremne da pretrpe posledice trgovinskog rata. Gao ističe da će pored izvoza Kine u Ameriku i Amerike u Kinu biti pogođena i radna mesta u SAD jer, na primer, mnogi poljoprivredni proizvodi neće naći tržište u Kini.

"Kina je jedno od najvećih tržišta na svetu i Kina želi da kupuje više robe od Sjedinjenih Država da bi pokušala da ostvari ravnopravnu trgovinsku razmenu, ali taj maksimalni pritisak za nas nije prihvatljiv i Kina će postojano uzvratiti kada god je to potrebno. Sjedinjene Države će na kraju biti na gubitku i kineski ekonomski interesi će isto trpeti. Niko neće izaći kao pobednik iz ovog trgovinskog rata između Amerike i Kine ili između Sjedinjenih Država ili bilo kojih drugih velikih ekonomija na svetu", iznosi mračnu prognozu stručnjak.

Iako je trgovinska razmena dve zemlje prošle godine iznosila 585 milijardi dolara, ona bi u najgorem slučaju mogla da padne i na nulu, upozorava Gao, mada se nada da neće doći toga.

"Kompanije na obe strane će nastaviti da posluju. Nastaviće se razmene između ljudi. Nadam se da će predsednik Tramp na kraju da se pribere i da shvati koliko je bitna američka trgovina sa Kinom za obe zemlje. Ukoliko Sjedinjene Države žele da i dalje vrše maksimalni pritisak na Kinu, Kina će uvesti nove restrikcije protiv izvoza retkih metala u Sjedinjene Države i to bi bio veliki udar za, recimo, vojnu industriju u Americi i možda će biti i kasno ako Sjedinjene Države odu u pogrešnom pravcu i primoraju Kinu da uzvrati", zaključuje Gao.

Euronews Serbia

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet