Počinje spirala odmazde: Kako se trgovinski rat Amerike i Kine preliva na ceo svet i pogađa obične građane
Komentari08/04/2025
-21:00
Kina je snažno odgovorila nakon što je predsednik SAD Donald Tramp zapretio da će uvesti dodatnu carinu od 50 odsto na kinesku robu, ako Peking ne povuče svoju uzvratnu taksu. Ministarstvo trgovine u Pekingu saopštilo je da nikada neće prihvatiti ucenjivačku prirodu Sjedinjenih Američkih Država.
Analitičari smatraju da ova pat pozicija povećava verovatnoću izbijanja sveobuhvatnog trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije. Nove carine mogle bi dovesti do toga da neke američke kompanije koje uvoze određenu robu iz Kine budu suočene sa nametom od 104 odsto.
Peking je dodao da, ako SAD insistiraju da bude po njihovom, Kina će se boriti do kraja.
"Kina ističe da u trgovinskom ratu nema pobednika i da protekcionizam nije izlaz. Pritisci i pretnje nisu pravi način za odnos sa Kinom. Kina poziva Sjedinjene Američke Države da odmah isprave svoje pogrešne poteze, ukinu sve jednostrane carinske mere protiv Kine, prestanu da potiskuju kinesku ekonomiju i trgovinu i da razlike reše na pravi način putem ravnopravnog dijaloga zasnovanog na međusobnom poštovanju", rekao je voditelj kineske centralne televizije Miao Kai.
Vladisavljev: Tramp sprovodi svoja obećanja i neće se zaustaviti
Na osnovu dosadašnjih iskustava u odnosima između Vašingtona i Pekinga i istoriji trgovinskog rata između dve države, čini se da scenario američke odmazde nije daleko od realnog, smatra Stefan Vladisavljev iz Beogradskog centra za političku izuzetnost.
On je za Euronews Srbija rekao da, po svemu sudeći, Tramp sada sprovodi obećanja iz kampanje i da se neće zaustaviti.
"Ono što jeste bitno napomenuti je da je u drugim situacijama poput Kanade i Meksika bilo prostora za pregovore i odlične konsultacije, pa i regulaciju nivoa uvedenih carina. Međutim, manja komunikacija između Pekinga i Vašingtona u ovom momentu otežava scenario u kome će dve strane sesti za jedan sto i pokušati da pronađu zajedničko rešenje po pitanju trgovinske razmene i nivoa ograničenja, odnosno tarifa i carina, koje će biti međusobno uvedene", kazao je analitičar.
Peking već duže vreme ponavlja da se spremao za dolazak Trampa na vlast, kao i da ima plan ako izbije trgovinski rat. Naš sagovornik napominje da je Kina poznata po dugoročnom planiranju i da se retko kada ponaša reaktivno. Takođe objašnjava da zaoštravanje odnosa dve svetske sile nije nova pojava već dugogodišnji trend.
"Još od prvog Trumpovog mandata, a može se reći i za vreme Obamine administracije pre toga, postavljene su osnove koje su određena zaoštravanja odnosa učinile sasvim mogućim, čemu danas i svedočimo u jednom visokom intenzitetu. S druge strane, ekonomski rast i razvoj za Kinu su izuzetno važni i pragmatičan pristup je zapravo podrazumevao širenje na druga tržišta i kreiranje određenih trgovinskih veza sa delovima širokog sveta. Dakle, ne samo sa onima koji su najvažniji trgovinski partneri Kine, a to su svakako najveće države i EU", rekao je Vladisavljev.
On dodaje da će kineska strana morati da se nekako adaptira i da će sigurno pretrpeti određene posledice.
"Kineska ekonomija je izuzetno glomazna i ne zavisi samo i isključivo od odnosa sa SAD, ali svakako postoje načini na koje će ovo zaoštravanje odnosa uticati i negativno. Dakle, Kina neće ostati bez posledica, ali će se potruditi da svojim pristupom te posledice na najbolji mogući način ublaži", ističe Vladisavljev.
Na pitanje koje zemlje bi bile žrtve sukoba SAD i Kine, analitičar objašnjava da bi ceo svet pretrpeo štetu, s obzirom na zavisnost velikog broja država od američkog, kineskog, ili oba tržišta.
"Ali najveće posledice bi osetile one najveće države koje imaju izvozno orijentisane privrrede prema tržištima kako SAD, tako i Narodne Republike Kine. Zbog toga je izuzetno važno pratiti šta će se dešavati i u Berlinu i u Parizu, ali i u drugim državama koje imaju ekonomije koje umnogome zavise kako od izvoza, tako i od lanaca snabdevanja iz SAD i Narodne Republike Kine. Može se desiti vrlo lako da treće strane osete i značajnije posledice nego što će to osetiti i Peking i Vašington", zaključio je Vladisavljev.
Francisti: Sve će biti skuplje
Kako će krah na berzama usled trgovinskog rata dve najveće svetske ekonomije na svojoj koži osetiti obični građani, bez obzira da li trguju na berzi, objasnila je u emisiji Euronews jutro novinarka Bloomberg Adria Asja Francisti.
"Berze, u zavisnosti od toga u kom delu sveta živite, itekako mogu da pogode obične građane, jer berze su jedan od načina na koji mnogi građani, znači ne samo veliki investitori, već ono što mi zovemo retail ili mali investitori, čuvaju vrednost svog novca i umnožavaju ga. Na primer, mnogi penzioni fondovi, mnogi depoziti se oslanjaju u stvari na pojedine deonice, na skupove deonica, na određene ETF-ove, što svakako može biti ozbiljan problem. Kada pričamo o nekome ko nije prisutan na berzama i ko ne ulaže, carine prosto mogu da znače da će sve biti skuplje", rekla je Francisti.
Ona kao razlog za to navodi kompleksne lance snabdevanja koji više nisu ograničeni na jednu državu
"Uzmimo za primer Nike ili Apple koji su doživeli masakr na berzama u prethodnih nekoliko dana. Njihovi dobavljači su prostreti po celom svetu, njihove glavne fabrike nalaze se u Vijetnamu i Kini, znači iza njih će sam proces proizvodnje biti daleko skuplji. Naravno, oni će tražiti način da ne žrtvuju svoje profitne marže, već će taj trošak preneti na potrošača", dodala je novinarka.
Opširniju analizu Asje Francisti kraha berze i trgovinskog rata pročitajte u posebnom tekstu OVDE.
Komentari (0)