Ima li Tramp nameru da suspenduje tarife? Uticaj na globalnu ekonomiju i Srbiju
Komentari08/04/2025
-13:01
Otkako su carine koje je nametnuo celom svetu, američki predsednik Donald Tramp stupile na snagu reakcije na ovu odluku ne prestaju širom sveta, a ekonomski stručnjaci i analitičari upozoravaju da bi ukoliko se od njih ne odustane, mogle da imaju dalekosežne posledice. I dok se ceo svet pita ima li Tramp nameru da od ovih carina odustane - američki predsednik još jednom je odgovorio odrično.
Naime, predsednik SAD Donald Tramp potvrdio je da nema planova da suspenduje globalne carine, uprkos još jednom danu turbulencija na globalnim tržištima akcija, prenosi Euronews.
Naime, kada je novinar u Ovalnoj sobi pitao da li bi bio otvoren za pauzu u uvođenju carina kako bi se omogućili pregovori, Tramp je odgovorio:
"Ne razmatramo to. Imamo mnogo zemalja koje dolaze da pregovaraju sa nama i oni će imati fer dogovore, a u nekim slučajevima će plaćati značajne carine".
Na pitanje da li je ovo početak nove ekonomske krize, novinarka Blumberg Adria Asja Francisti, gostujući na Euronews Srbija, kaže da će istorija biti sudija ovim merama.
"Ono što je pokrenuto ovim merama, ukoliko se naravno sve te carine ne povuku, ukoliko se možda ne ispregovara neko rešenje, a za sada deluje da nema namera, time se pokreću naprosto procesi koji su višegodišnji i koji kada jednom ubace u određenu brzinu, jako ih je teško vratiti na stara podešavanja. Dakle, verujem da inflacija definitivno sledi. To je sasvim sigurno i sve to što inflacija za sobom povlači", navela je Francisti.
Objašnjava da je američka ekonomija bila rezilijentna, da je Kina bila "usporena", a da je Evropa "dosta flertovala sa stagnacijom".
"Negde smo videli čak i recesiju u Nemačkoj koja je, u stvari, vodeća privreda Evrope. Naprosto nije dobra kombinacija, nije dobar trenutak kada jednom pokrenete sve to biće potrebne godine da se vidi neki rezultat, na primer, tog plana. Želimo da vratimo proizvodnju u Sjedinjene Države. Fabrike ne niču preko noći. Pogoni se ne otvaraju preko noći, videli smo i tokom kovid krize. Jednom kada se zatvori pogon, on ne može da se otvori za tri dana. Čak i kada je to privremeno, potrebno mu je nekoliko meseci, godina čak, da ponovo se vrati na staro stanje. Tako da mislim da nas u narednih nekoliko godina, ukoliko se ne nađu neki alternativni načini ili možda ne ispregovara nešto, mislim da će biti prilično neprijatnih nekoliko godina pred nama", objasnila je ona.
Skokovi i padovi na tržištima
Inače, Trampove carine prate veliki skokovi na američkom tržištu akcija nakon što je američki predsednik zapretio dodatnim povećanjem carina, uprkos očiglednoj želji Vol Strita da on preduzme suprotan pristup. S&P 500 je završio dan sa padom od 0,2 odsto, nakon niza dramatičnih preokreta dok su investitori pokušavali da dešifruju Trampove konačne ciljeve u njegovom trgovinskom ratu.

profimedia
Dow Jones Industrial Average pao je za 349 poena, ili 0,9 odsto, dok je Nasdaq composite porastao za 0,1 odsto, prenosi Euronews.
Sva tri indeksa su započela dan oštro niže, pri čemu je Dow pao čak 1.700 poena nakon još strmijih gubitaka u inostranstvu. Međutim, u neočekivanom preokretu, indeksi su se oporavili i Dow je do kasnog jutra porastao za gotovo 900 poena. S&P 500 je, s druge strane, skočio sa gubitka od 4,7 odsto na dobitak od 3,4 odsto, što bi označilo njegov najveći oporavak u poslednjim godinama.
Komentarišući pad na berzama, Francisti objašnjava da to zavisi u zavisnosti od toga u kom delu sveta živite, te da to i te kako može da pogodi i obične građane.
"Jer berze su jedan od načina na koji mnogi građani, ne samo veliki investitori, već ono što mi zovemo retail investitori, mali investitori, način na koji u stvari čuvaju vrednost svog novca, umnožavaju vrednost svog novca i, na primer, mnogi penzioni fondovi, mnogi depoziti se oslanjaju u stvari na pojedine akcije, na skupove akcija, na određene ETF-ove, da sad ne idem toliko u detalje, ali to svakako može biti ozbiljan problem... Kada pričamo o nekome ko nije prisutan na berzi i ko ne ulaže, carine vrlo jednostavno mogu da znače - sve će biti skuplje", objasnila je sagovornica Euronews Srbija.
Dodala je da su SAD uvele veoma visoke carine svim svojim trgovinskim partnerima, a problem dolazi od, kako je istakla, od činjenice da lanci snabdevanja odavno više nisu ograničeni na samo jednu zemlju.
"Dakle, uzmemo za primer Nike ili Apple, koji su doživeli masakr na berzi prethodnih nekoliko dana. Naprosto, njihovi dobavljači su rasprostranjeni po celom svetu, njihove glavne fabrike nalaze se u Vijetnamu i Kini. Iza njih će sam proces proizvodnje biti daleko skuplji i naravno oni će tražiti način da ne žrtvuju svoje profitne marže, već će taj trošak preneti na potrošača", objasnila je ona.
Objašnjava da Tramp u sklopu svoje velike strategije da učini Ameriku ponovo velikom, želi da vrati fabričku proizvodnju u Ameriku.
profimedia
"On želi da vrati celokupuno vlasništvo na neki način nad kompanijama u samu Ameriku, ali ne znam da li je moguće jednom kada započnete proces globalizacije, da li je moguće vratiti sat unazad bez ozbiljnih posledica. Dakle, on želi da ponovo vidi ono slavno vreme cvetanja američke industrije. Da li će to biti moguće, nisam sigurna. I naravno, on sada ima taj trenutak u kom doživljava trgovinski deficit Sjedinjenih Američkih Država kao nešto što je nužno loše, iako ne mora da bude, pa odatle dolazi i kako su se obračunavale te carine", navodi sagovornica Euronews Srbija.
"U Srbiji kao i u Evropi"
Na pitanje kako Trampove carine utiču na Srbiju, Francisti odgovara da će se i u našoj zemlji osetiti posledice.
"Kada je reč o Srbiji, ona će kao i Evropa, s obzirom na to da dosta zavisi i od uvoza, s obzirom na to da i Srbija ima svoje izvozne proizvode, ona će naprosto kao i Evropa i kao ceo svet da podjednako oseti sve te mere", dodaje sagovornica Euronews Srbija.
Veruje i da je Tramp od početka na neki način pokazao da želi da menja naprosto pravila, "da stara knjiga pravila, bar za njega, više ne važi".
"Što naravno znači i menjanje različitih savezništava ili možda čak mnoga izneverena obećanja i očekivanja. Napomenula bih da je, na primer, Meksiku i Kanadi na kraju uveo daleko manje carine u odnosu na ono što je obećavao i koliko ih je kritikovao. A isto je tako, na primer, zemlji koja ima izuzetno bliske i političke i ekonomske odnose sa SAD, odnosno Izraelu, uveo isto tako ogromne tarife, gde je premijer Izraela već sledeći dan otišao u Vašington na hitan sastanak. Dakle, ništa nije garantovano, nijedan savez nije garantovan i dosta je sve volatilno i zavisi od toga, naravno, politika nikad nema veze sa prijateljstvom", kaže Francisti .
Ali, s druge strane, poručuje ona, postoji nešto što se zove savez koji treba poštovati.
"Iako mislim da ako neko ne može da računa na reč Sjedinjenih Država, da to i te kako ostavlja dugoročne posledice na nivo poverenja i uopšte na buduće odnose na globalnoj sceni", zaključuje Francisti.
Komentari (0)