Planeta

Bizarne scene u Kini: Šta se krije iza "testa" futurističkog bombardera tik iznad glava putnika na autoputu?

Komentari

Autor: Euronews Srbija, The Aviationist

08/04/2025

-

18:55

Bizarne scene u Kini: Šta se krije iza "testa" futurističkog bombardera tik iznad glava putnika na autoputu?
Bizarne scene u Kini: Šta se krije iza "testa" futurističkog bombardera tik iznad glava putnika na autoputu? - Copyright X/Defense Politics Asia/Screenshot

veličina teksta

Aa Aa

Snimak kineskog lovca bombardera "šeste generacije" J-36, kako nadleće tik iznad autoputa pojavio se juče na društvenim mrežama i pokrenuo diskusiju o misterioznoj letelici i mogućoj poruci koju Peking šalje njenim "testiranjem" na tako dramatičan i upadljiv način.

Video iz automobila traje samo šest sekundi, ali jasno izbliza prikazuje futuristički dizajn letelice sa tri motora i prepoznatljivom "bezrepom" siluetom, koja je sletala na pistu fabrike u Čengduu u provinciji Sečuan. Ona je pažnju javnosti privukla prvim letom 26. decembra prošle godine kada se pojavila zajedno sa lovcem J-20S 

Dizajn J-36 se ističe po svojoj konfiguraciji bez repa, u obliku letećeg krila. Raspored tri mlazna motora, sa dva usisnika motora ispod krila i dorsalno postavljenim usisnikom iza kokpita, predstavlja odstupanje od konvencionalnih dvomotornih konfiguracija koje se mogu videti u mnogim savremenim lovcima, piše specijalizirani portal The Aviationist

Ovj oblik potencijalno nudi prednosti u smislu potiska i većeg broja motora u slučaju da neki otkaže. Deluje da u donjem delu aviona postoji prostor između dva stajna trapa, u kojem se možda nalaze interni odeljci za velike rakete vazduh-zemlja dugog dometa. Međutim, ovi odeljci još uvek nisu snimljeni kada su otvoreni. ​

Dosadašnji verifikovani snimci J-36, koji su se pojavili od kada je bombarder prvi put prikazan, pokazuju da je avion naizgled opremljen sa tri ravne mlaznice, dok je ovaj pokazao okrugli izlaz. Moguće je da je to zbog snažnih izduvnih gasova koji se šire izvan ravnih mlaznica ili mlaznica promenljive geometrije.

Glatki dizajn J-36 takođe sugeriše određeni nivo optimizacije kako za aerodinamičku efikasnost tako i za nisku vidljivost, što dovodi do veće brzine, a samim tim i veće kinetičke energije za rakete prilikom lansiranja, i smanjenje šansi da ga prate radari i rakete vazduh-vazduh, dodaje The Aviationist. Lakoća upravljanja i stabilnost mogu se postići naprednim softverom za kontrolu leta i novom generacijom algoritama za upravljanje.

Pojava ovog bombardera izazvala je potrese širom sveta, posebno zbog pokušaja Kine da "preskoči" petu generaciju lovaca bombardera poput američkih F-22 i F-35. 

"Kina je završila razvoj svih planiranih lovaca 5. generacije. Dakle, naš lovac 6. generacije će se kretati prema rasporedu“, rekao je Žao Dašuaji, član Biroa za propagandu Narodne oružane policije na mreži X.

Da postoji poruka iza bombastične demonstracije inače misterioznog aviona primetili su mnogi korisnici X-a. Vojno analitički nalog iz Singapura Defense Politics Asia (DPA), koji se na Jutjubu proslavio detaljnim praćenjem rata u Ukrajini, navodi da Kina namerno želi da svi vide njen novi borbeni avion. 

"Broj viđanja (aviona) više nije normalan", navodi DPA.

Naravno, to se dovodi u vezu sa potezima predsednika SAD Donalda Trampa, koji je pored carina Kini od 54 odsto, koje se smatraju početkom globalnog trgovinskog rata, pre nekoliko nedelja dodelio "Boingu" ugovor za razvoj američkog stelt lovca šeste generacije F-47

U odgovorima na post DPA mnogi korisnici X-a govorili su o mogućim motivima Pekinga. 

"Pojavljivanja J-36 definitivno izgledaju orkestrirano. To je pametan potez da se suptilno utiče na percepciju kineskog tehnološkog napretka, što bi moglo uticati na odbrambene strategije i budžetska izdvajanja. To je igra šaha na globalnom nivou", napisao je jedan korisnik.

Bilo je i onih koji smatraju da Kina "igra na duge staze" tako što tera Pentagon da poveća vojne troškove, pritom maskirajući svoje stvarne sposobnosti.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet